محتکران زودتر از کرونا دست به کار شدند!
محتکران زودتر از کرونا دست به کار شدند!

همزمان با آخرین ماه سال و در حالی که مردم داشتند با خیال راحت به استقبال سال جدید می‌رفتند، مهمانی ناخوانده با منبع آلودگی ناشناس، ایرانیان را شوکه کرد.

کرونا، واژه‌ای که به تازگی وارد ادبیات مردم جهان شده  و مردم ایران هم از این قاعده مستثنی نیستند، به دنبال انتشار خبری مبنی بر مرگ پنج ایرانی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و بستری بودن چند مورد مشکوک، این روزها کودک و بزرگ از آخرین اظهار نظرهای پرفسور سمیعی!! در کانال‌های تلگرامی و توصیه‌های طب سنتی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا صحبت می‌کنند.

عده‌ای هم که خود را زرنگ‌تر از دیگران تصور می‌کنند با هجوم به داروخانه‌ها و خرید تمامی ماسک‌های ساده و دارای فیلتر و محلول‌ها و ژل‌های ضدعفونی کننده دست، سهم هم وطنانشان را در خانه و یا انبارهای احتمالی احتکار می‌کنند.

بدون شک، مسئولان معاونت غذا و دارو و شرکت‌های تولید کننده و پخش کننده از وضعیت موجود بی‌خبر نیستند، چرا که با چرخشی نیم ساعته در سطح شهر با صف‌های نسبتا عرض و طویل ملتی مواجه می‎شوید که برای خرید ماسک و ژل و محلول ضد عفونی کننده آمده‌اند، اما خبری از این محصولات بهداشتی در داروخانه‌های سطح شهر نیست.

داروخانه‌ها می‌گویند تمامی ماسک‌ها و ژل‌های ضد عفونی کننده در اقدامی بی‎سابقه به فروش رفته است و برخی مراجعان هم ۱۰ عدد ماسک را یک جا خریده‌اند و این در حالی بوده که قیمت ماسک‌ معمولی از ۷۵۰ تومان در داروخانه‌های شهرک باغمیشه تبریز به دو هزار تومان در فلکه دانشگاه رسیده و این افزایش قیمت در طول دو روز اتفاق افتاده است.

ماسک در داروخانه‌های مرکز شهر هم نایاب شده است؛ یکی از فروشندگان می‌گوید: هر چه داشتیم فروختیم،  شرکت‌ها گفته‌اند امروز ماسک و ژل توزیع می‌کنند.

پزشک داروساز دیگری هم که داروخانه خصوصی دارد، می‌گوید: تا دیروز هر چه داشتیم را به قیمت دو هزار تومان فروختیم و الان صحبت از ۱۰ هزار تومان است و شرکت‌ها از توزیع ماسک خودداری می‌کنند.

مراجعی که به داروخانه هلال احمر تبریز مراجعه کرده است، از مسئول پذیرش نسخه می‌پرسد که چه کار باید بکنیم، نه ژل ضد عفونی کننده و نه ماسک پیدا نکردیم و مسئول هم پاسخ می‌دهد که هلال احمر این محصولات را نمی‌فروشد و ماسک را باید از داروخانه‌های دیگری که وسایل بهداشتی می‌فروشند، بخرید.

رئیس انجمن تکنسین‌های دارویی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تایید کمیاب شدن ماسک و محلول‌های ضد عفونی کننده دست در داروخانه‎های تبریز به دنبال شیوع ویروس کرونا می‌گوید: متاسفانه عده‌ای سودجو که می‌دانستند این اتفاق دیر یا زود خواهد افتاد، ماسک‌ها را از داروخانه‌ها جمع آوری کرده‌اند.

حسین یوسفی علوی ادامه می‌دهد: داروخانه‎ها محصولات موجود را فروخته‌اند، اما شرکت‌ها ماسک‌های جدید را با افزایش قیمت ارائه می‌دهند، ماسک‌های فیلتردار قبلا به قیمت ۴۵۰۰ تومان به فروش می‎رسید که الان به ۱۰ هزار تومان رسیده و چند داروخانه هم به این دلیل بسته شده است.

او در خاتمه متذکر می‎شود: ما مخالف این کار هستیم و ملاک، سلامت ملت است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه داروخانه‌ها ماسک‌ها را به قیمت خرید به فروش می‌رسانند و گران فروشی از سمت داروخانه‌ها نیست، می‌گوید: اینکه شرکت‌ها مجاز به افزایش قیمت هستند یا نه، سوالی است که وزارت صمت باید پاسخ بدهد.

وی متذکر می‎شود: مردم توجه داشته باشند که استفاده از ماسک برای همه ضروری نیست و افزایش تقاضا باعث به فروش رفتن ماسک‌های موجود شده است.

بر اساس این گزارش، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان تعزیرات حکومتی باید علاج واقعه را قبل از وقوع کرده و با محتکران و سوءاستفاده کنندگانی که به قصد خالی کردن جیب مردم و گران فروشی، تمامی ماسک‌ها و محصولات را خریداری کرده و یا قیمت آن‌ها را افزایش داده‌اند، برخورد کند.

  • منبع خبر : ایسنا