رونمایی از کتب فرهنگ شهروندی بزرگ‌ترین اتفاق فرهنگی کشور است
رونمایی از کتب فرهنگ شهروندی بزرگ‌ترین اتفاق فرهنگی کشور است

شهرداری تبریز رونمایی از کتب فرهنگ شهروندی را یکی از بزرگ ترین اتفاقات فرهنگی کشور عنوان کرد.

به گزارش نهال امید، ایرج شهین‌باهر در آیین رونمایی از کتب فرهنگ شهروندی اظهار داشت: معتقدم مهمترین و بزرگترین اتفاق فرهنگی کشور با رونمایی این کتاب ها به وقوع می پیوندد که با همکاری شهرداری تبریز و آموزش و پرورش محقق شده است.

او یادآور شد: هر چند امروز از ۲۶ جلد کتاب برای تمام مقاطع تحصیلی کودکستان تا پایان دبیرستان رونمایی می کنیم ولی طی سال‌های گذشته در ۸۰ مدرسه سطح تبریز این اقدام به طور پایلوت آغاز شد و به تدریج به این سطح رسیده است.

ایرج شهین‌باهر تصریح کرد: مدیریت شهری تلاش می کند شهری توام  با رفاه، آرامش و بسازد که این شاخص‌ها به دست نمی‌آید مگر اینکه شهروندان آن شهر آموزش دیده و از فرهنگ شهروندی برخوردار باشند. هزینه هایی که در کالبد شهری انجام می دهیم بدون آموزش شهروندان معنایی ندارد.

شهردار تبریز گفت: اگر شهروند ما آموزش ببیند نیازی به هزینه کرد در زمینه های مختلف و موضوعاتی که برای هدایت شهروندان انجام می شود نیست چرا که شهروند خود می داند با ترافیک، فضای سبز، محیط زیست و … چگونه رفتار کند؛ در نتیجه حقوق شهروندی رعایت شده و تعدادی پرونده های ورودی به دادگستری کاهش می یابد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از شورای شهر تبریز در تحقق گردآوری این کتب شهروندی، افزود: شورای پنجم تبریز شورایی ویژه با تخصص های متنوع است و افراد قدرتمندی در آن گرد هم آمده اند و تنها کلانشهری است که برای ادامه راه خود برنامه ۱۲ ساله و پنج ساله دارد. با همیاری شورای شهر روند این کتاب ها نیز ادامه یافته و همه سال نهادینه خواهد شد.

شهردار تبریز خواستار ترویج این کتاب ها در سطح ملی شد و گفت: از وزیر محترم آموزش و پرورش تقاضا دارم دستور بدهد تاآموزش این کتب در تمام کشور اجرا شود و همانند کشورهای توسعه یافته که سال هاست برنامه های آموزش شهروندی را در دستور کار خود قرار داده اند، ادامه یابد.

ایرج شهین‌باهر خاطرنشان کرد: تبریز شهر اولین ها بوده و بسیاری از اولین های آموزشی متعلق به تبریز است که این موضوع هم اولینی دیگر خواهد بود.

  • منبع خبر : شهریار