روایت تازه زنان ایزدی اسیر در بند داعش از دوران اسارت
روایت تازه زنان ایزدی اسیر در بند داعش از دوران اسارت

چند تن از زنان ایزدی که توسط ابوبکر البغدادی اسیر شده بودند، دوران اسارت خود و رفتار تروریست‌ها با زنان اسیر را روایت کردند.

به گزارش نهال امید، ادیبه مراد، یکی از زنان ایزدی که در بند ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی بود در واکنش به مصاحبه تازه زن این تروریست که ادعا کرده بود از شکنجه آنان اطلاع نداشته است، اعلام کرد او خود زنان ایزدی را برای شکنجه آماده می‌کرد.

مراد در مصاحبه با العربیه اعلام کرد: اعضای داعش به روستای ما یورش بردند، خانه های ما را تصرف کردند، ما را در مدرسه روستا جمع کردند، پول و طلاهایمان را دزدیدند و سپس به اسارت گرفتند. من در آن زمان باردار بودم و زمانی که دخترم به دنیا آمد، سازمان او را نیز اسیر کرد.

سعاد حمید کوالیس، یکی دیگر از زنان نجات یافته ایزدی ضمن ابراز خشم نسبت به مصاحبه زن و دختر البغدادی گفت:  همسر اول البغدادی از فروش زنان اسیر اطلاع داشته است.

روزیتا حجی، دیگر بازمانده ایزدی که از دست تروریست‌ها نجات یافت در مصاحبه با العربیه گفت: فروش زنان برای اعضای داعش به سرگرمی تبدیل شده بود. با زنان رفتار بدی داشتند و آن‌ها را مدام تهدید به مرگ و رها کردن در اتاق‌های پر از حشرات می‌کردند. 

در همین راستا سراب عیسی، یک زن ایزدی دیگر فاش کرد که  اعضای این سازمان از اپلیکیشن هایی مانند واتس اپ برای تجارت زنان اسیر بین خود استفاده می‌کردند و چیزی شبیه به برده فروشی الکترونیکی ایجاد کرده بودند.

مصاحبه های جدید پس از مصاحبه هایی صورت می گیرد که هفته ها پیش توسط العربیه و الحدث با دو همسر البغدادی و دخترش انجام شد. تروریست‌های داعش سرانجام در سال ۲۰۱۷ پس از پیروزی نیروهای عراقی با همراهی نیروهای ایرانی در عراق شکست خورده و حکومت داعش از بین رفت. با این وجود همچنان در برخی از نقاط عراق و سوریه عناصر داعش خطراتی را ایجاد می‌کنند.

  • نویسنده : سعید ایریلوزادیان
  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان