آغاز احداث نزدیک به یک هزار واحد مسکونی برای حاشینه‌نشینان از سال آینده
آغاز احداث نزدیک به یک هزار واحد مسکونی برای حاشینه‌نشینان از سال آینده

شهردار تبریز گفت: کار احداث نزدیک به یک هزار واحد مسکونی برای جابجایی حاشیه نشینان تبریز در سال ۹۹ آغاز می شود.

ایرج شهین باهر در حاشیه بازدید از محل های پیش بینی شده برای احداث مسکن جهت جابجایی حاشیه نشینان که به همراه استاندار و جمعی از اعضای شورای شهر تبریز انجام شد، با اشاره به ضرورت احداث این مساکن، اظهار کرد: وضعیت بافت های ناکارآمد تبریز و اسکان غیرمجاز در این بافت ها یکی از مشکلات جدی شهر ما است و ما در تبریز به عنوان یک شهر زلزله خیز، همیشه نگران بروز زمین لرزه هستیم.

او ادامه داد: با اینکه وضعیت مالی شهرداری ها چندان مطلوب نیست اما اراده مدیریت شهری تبریز برطرف کردن مشکل حاشیه نشینی با همکاری استاندار محترم آذربایجان شرقی است. 

شهردار تبریز با اشاره به حمایت های استاندار آذربایجان شرقی در بحث ساخت مسکن برای حاشیه نشینان، عنوان کرد: دکتر پورمحمدی متخصص شهرسازی و علاقه مند به احداث مسکن برای حاشینه نشینان است و شخصا پیگیر تحویل زمین از طرف راه و شهرسازی به شهرداری است.

او افزود: با حمایت و همت استاندار و تاکید و حضور اعضای شورای شهر، امیدواریم در سال ۹۹ نسبت به زمینی که تحویل می گیریم، ساخت و ساز را شروع کنیم و پیش بینی می کنیم نزدیک به یک هزار واحد مسکونی برای جابجایی حاشیه نشینان احداث شود.

ایرج شهین باهر با بیان اینکه خالی شدن مساکن فعلی حاشیه نشینان، فضا را برای ساخت و ساز جدید فراهم می کند، اظهار کرد: در بحث ساخت و ساز مسکن برای حاشیه نشینان، قدم اول از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که با خالی شدن اراضی حاشیه از سکونت، فضا برای احداث مساکن دیگر فراهم می شود و مردم به ساختمان های ایمن منتقل می شوند.

او ادامه داد: تلاش می کنیم تا سال ۱۴۰۰ و حتی پس از آن کارهای مثبتی در خصوص ساخت و ساز مسکن برای حاشیه نشینان انجام دهیم که در این راه از تمامی مسئولان از جمله استاندار آذربایجان شرقی، معاونت عمرانی استانداری و همچنین مدیرکل راه شهرسازی و دیگر مسئولان می خواهیم که یاری گر مجموعه مدیریت شهری باشند.

شهردار تبریز مشارکت شهروندان حاشیه نشین در جابجایی به مساکن جدید را مطلوب پیش بینی کرد و گفت: وضعیتی که در بحث حاشیه نشینی و مناطق پرخطر وجود دارد، به هیچ وجه مناسب نیست و تمامی ساکنین سکونتگاه های غیررسمی از طرح های شهرداری تبریز برای جا به جایی استقبال می کنند.

او در رابطه با جلسه خود با مدیرکل راه و شهرسازی استان، یادآور شد: به دنبال این جلسه، به همراه ایشان و استاندار و جمعی از اعضای شورای شهر از نزدیک از محل های پیش بینی شده بازدید کردیم و از نظر توپوگرافی، شیب، دسترسی و امکان احداث، بررسی های لازم انجام شد که طی آن بعضی از محل ها به دلیل شیب بالا و عدم امکان دسترسی، از برنامه حذف شد اما چند محل تائید شد که امیدواریم در اولین فرصت اقدامات اداری آن انجام و عملیات آغاز شود.

ایرج شهین باهر در خصوص امکان تخصیص تسهیلات دولتی برای احداث مسکن حاشیه نشینان، گفت: در بحث احداث این مساکن، به دنبال استفاده از وام بازآفرینی هم خواهیم بود اما طوری پیش می رویم که چندان وابسته به وام نباشیم و برنامه ریزی خود را بر مبنای تامین مالی شهرداری انجام می دهیم. البته اگر از تسهیلات استفاده کنیم، توانمان در ساخت و ساز مسکن برای حاشیه نشینان بیشتر می شود.

  • منبع خبر : شهریار