۶۶ میلیارد تومان برای آبرسانی به میانه سرمایه‌گذاری شد
۶۶ میلیارد تومان برای آبرسانی به میانه سرمایه‌گذاری شد

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی با اشاره به پیشرفت ۷۰ درصدی طرح آبرسانی به شهر میانه اعلام کرد: تاکنون برای اجرای این طرح ۶۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش نهال امید، یوسف غفارزاده گفت: این طرح ۷ کیلومتر پایین تر از محل سد اجرا می شود و ظرفیت تصفیه خانه آن در میان مدت تا سال ۱۴۰۰ برابر ۴۵۰ لیتر در ثانیه و در دراز مدت و تا سال ۱۴۱۵ برابر ۹۰۰ لیتر در ثانیه است.

وی افزود: روش تصفیه این طرح متداول و شامل واحدهای هوادهی، آشغالگیری، پیش کلرزنی، اختلاط  سریع، استخر تشکیل فلاک استاتیکی، پولساتور، فیلترهای شنی تند و کلرزنی نهایی است.

وی اظهار کرد: خط انتقال این طرح دارای ۹۰۰ لیتر در ثانیه ظرفیت و روش انتقال آن ثقلی، قطر لوله آن ۸۰۰ و ۹۰۰ میلیمتر از جنس چدن نشکن، فولادی و جی آر پی به طول ۴۳ کیلومتر اجرا می شود.

غفارزاده اضافه کرد: هدف از اجرای آن تصفیه، ذخیره و انتقال آب از سد گرمی چای به شهر میانه به منظور تامین بخش عمده آب شرب و بهداشتی این شهر و مراکز جمعیتی واقع در مسیر خط انتقال به ظرفیت حداکثر ۱۹ میلیون مترمکعب در سال برای افق طرح تا سال ۱۴۱۵ است.

وی ادامه داد: این طرح در سال ۱۳۸۴ آغاز شده و پیش بینی می شود در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

شهر میانه با بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۱۹۰ کیلومتری جنوب تبریز از سال ها قبل با مشکل تامین آب شرب مواجه است و گفته می شود برخی از شهروندان آن برای رفع احتیاجات خود در این زمینه به شهر آچاچی می روند. 

  • منبع خبر : ایرنا