۱۳۷ میلیون یورو برای ساخت خط دوم آب زرینه رود به تبریز هزینه شد
۱۳۷ میلیون یورو برای ساخت خط دوم آب زرینه رود به تبریز هزینه شد

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: تاکنون ۱۳۷ میلیون یورو از محل فاینانس و ۹۵۰ میلیارد ریال از محل منابع عمومی برای ساخت خط دوم انتقال آب زرینه رود به تبریز هزینه شده است.

به گزارش نهال امید، یوسف غفارزاده گفت: خط دوم آب رسانی زرینه رود به تبریز به عنوان پشتیبان خط اول آبرسانی به طول ۱۴۶ کیلومتر با استفاده از لوله فولادی با قطرهای ۲ هزار، یک هزار و ۶۰۰، یک هزار و ۴۰۰ و یک هزار میلی متر در حال اجراست.

وی افزود: در این خط ۲ مخزن ۱۰ هزار و ۱۰۰ هزار مترمکعبی و یک ایستگاه با ارتفاع پمپاژ ۲۶۲ متر با دبی ۳ هزار و ۹۲ لیتر در ثانیه اجرا شده است.

وی اظهار کرد: این خط با هدف پشتیبان و پدافند غیرعامل خط اول آبرسانی تبریز برای تامین آب شرب ۲۴ شهر و ۳۳۷ روستای استان های آذربایجان غربی و شرقی اجرا می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اضافه کرد: از این تعداد ۲ شهر و ۱۲۰ روستا در آذربایجان غربی و ۲۲ شهر و ۲۱۷ روستا در آذربایجان شرقی قرار دارند.

وی تشریح کرد: سرمایه گذاری این طرح از محل فاینانس و منابع عمومی بوده که ۹۸ درصد فاینانس شامل ۱۱ درصد بصورت جذب نقدی و ۸۷ درصد بصورت خرید کالا در ۲۵ مرحله جذب شده است. 

غفارزاده گفت: این طرح هم اکنون از ۷۱ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده که شامل اجرای حدود ۱۳۲.۷ کیلومتر از طول خط، اجرای بخشی از مخازن ۱۰ هزار و ۱۰۰ هزار مترمکعبی و ایستگاه پمپاژ شماره ۶ است.

وی افزود: اجرای خط دوم آب رسانی زرینه رود به تبریز در سال ۱۳۹۳ آغاز شده و پیش بینی می شود در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری برسد

  • منبع خبر : ایرنا