کاهش ۳۹.۵ درصدی میانگین بارش در آذربایجان‌شرقی
کاهش ۳۹.۵ درصدی میانگین بارش در آذربایجان‌شرقی

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: میانگین بارش در استان در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته ۳۹.۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش نهال امید علی دولتی مهر، روز سه شنبه گفت: میانگین بارش در آذربایجان شرقی در سال آبی جاری (اول مهر تا ۲۸ بهمن ۹۸) ۱۰۵.۹ میلی ‌متر به ثبت رسیده که نشان از کاهش ۴۹.۸ میلی متر بارش نسبت به سال آبی گذشته در این مدت دارد.

وی با بیان اینکه میانگین بارش سال آبی جاری نسبت به بلند مدت نیز حدود ۹.۴ درصد کاهش یافته است، اظهار داشت: میانگین بارش در بلند مدت ۱۱۶.۹ میلی متر ثبت شده است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه در سال آبی جاری  ۳۷.۲ درصد نیاز آبی استان تامین شده است، گفت: بارش سال آبی کامل گذشته حدود ۲۸۴.۸ میلی متر بود.

دولتی مهر، ادامه داد: بیشترین میزان بارندگی در سال آبی جاری با حدود ۱۴۶ میلی متر از چاراویماق بوده که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۵.۳ درصد و کمترین میزان بارندگی با ۷۱.۹ میلی متر از اسکو گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۵۸ درصد کاهش یافته است.

وی گفت: میزان بارندگی ثبت شده در سال آبی جاری از شهرستان تبریز ۸۵.۳ میلی متر بوده که نسبت به سال آبی گذشته در همین مدت ۵۱.۹ درصد و نسبت به بلند مدت ۲۳.۴ درصد معادل ۲۶ میلی متر کاهش یافته است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا