کاهش ۱۰ درجه ای دما در آذربایجان‌شرقی از روز شنبه
کاهش ۱۰ درجه ای دما در آذربایجان‌شرقی از روز شنبه

مسوول پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی از ورود سامانه بارشی به استان از جمعه شب ۱۹ بهمن خبرداد و گفت: بواسطه فعالیت این سامانه دمای هوا از روز شنبه ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد.

محمد امیدفر روز پنجشنبه اعلام کرد: در زمان حاضر دمای تبریز ۶ درجه سانتی گراد بالای صفر است.

وی افزود: کمینه دمای ۲۴ ساعت گذشته استان از بستان آباد با ۷ درجه سانتی گراد زیر صفر و بیشینه دما از جلفا با ۱۵ درجه سانتی گراد بالای صفر گزارش شده است. 

وی با اشاره به اینکه این سامانه بارشی تمامی نواحی استان آذربایجان شرقی به ویژه نواحی جنوبی استان را فرا می گیرد، نسبت به ورزش باد شدید گاهی تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت هشدار داد.

کارشناس هواشناسی استان آذربایجان شرقی مه گرفتگی ، لغزندگی و اختلال در تردد شهری و برون شهری به خصوص در محورهای کوهستانی و گردنه ها را از تبعات فعالیت این سامانه عنوان کرد.

 وی اعلام کرد: فعالیت این سامانه تا روز سه شنبه ۲۲ بهمن ادامه خواهد داشت و از روز پنجشنبه ۲۴ بهمن به تدریج دمای هوا افزایش می یابد. 

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا