چهار هزار و ۷۰۰ طلبه در آذربایجان‌شرقی سال تحصیلی جدید را آغاز کردند
چهار هزار و ۷۰۰ طلبه در آذربایجان‌شرقی سال تحصیلی جدید را آغاز کردند

چهار هزار و ۷۰۰ طلبه در ۳۵ مدرسه علوم دینی آذربایجان‌شرقی سال جدید تحصیلی را آغاز کردند.

به گزارش نهال امید، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم روز دوشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه استان در مدرسه دینی حضرت امیرالمومنین با بیان اینکه حوزه های علمیه، مرکز آموزش اسلام و تعمیق آن در جامعه هستند، گفت: حوزه های علمیه نقش اساسی در جامعه پردازی و تمدن سازی که مدنظر رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب است، دارند.

امام جمعه تبریز اظهار کرد: با دقت در بیانیه گام دوم متوجه می شویم که شاید رهبر معظم انقلاب به طور خاص به حوزه علمیه اشاره نکرده اند، اما هسته اصلی مفهوم گام دوم انقلاب تمدن سازی جدید اسلامی است که این تمدن سازی بدون حضور علما و روحانیت و حوزه های علمیه ممکن نیست. 

وی با اشاره به اینکه امروز حوزه علمیه مثل گذشته جدای از مسائل و موضوعات دنیا نیست، گفت: امروز حوزه های علمیه حقیقتی است که با همه دنیا چه مستقیم و چه غیر مستقیم ارتباط دارد، بنابراین مدارس دینی با مسائل جهان اسلام و کشور و دولت دارای ارتباط است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه ریشه وقایعی مثل غدیر، عاشورا و شهادت امام علی (ع) دلایل سیاسی داشته است، افزود: مراکز دینی باید عالم دینی پرورش دهند، تا با تسلط بر معارف اسلامی برای تحقق اسلام وارد میدان شوند و این وظیفه سنگینی است.

امام جمعه تبریز ادامه داد: طلبه های جوان و جدیدالورود به حوزه باید در گام دوم طلایه دار باشند تا در مسیر منشور ۵۰ سال آینده انقلاب حرکت کنند و اگر هم در این راه روحانی و طلبه ای سختی می کشد، نباید دلسرد شود.

حجت الاسلام آل هاشم وظایف دیگر طلاب و روحانیون را متذکر شد و گفت: شناساندن معارف دینی به مردم و پاسخگویی به حجم عظیمی از شبهات دینی از وظایف مهم تربیت شدگان مراکز علوم دینی است.

وی با تاکید بر اینکه با معارف دینی خوب آشنا شویم و با قول سدید و زبان خوش مردم را به دین دعوت کنیم، خاطرنشان کرد: روش های تبلیغ دین و معرفی و جذب به دین مختلف است، اما نباید رفتارمان جوری باشد که مردم دین گریز شوند.

امام جمعه تبریز گفت: حرکت در مسیر رهبر معظم انقلاب و تبعیت از مراجع دین وظیفه طلاب است و زمانی می توانیم اثرگذار باشیم که عالم با عمل و مردمی باشیم.

  • منبع خبر : ایرنا