واکاوی برتری های گوشت ماهی
واکاوی برتری های گوشت ماهی

بسیاری از غذاهای پر ارزش دارای موادی هستند که خوردن آنها ممکن است چندان نافع نباشد که این موضوع می تواند بر روی کیفیت مواد غذائی از نظر هضم و جذب تأثیر گذار باشد.

به گزارش نهال امید، پروتئین غذاهای دریایی پر ارزش است از ویژگی های عمده غذاهای دریایی وجود پروتئین با کیفیت بالا است در مقیاس با گوشت مرغ، گوساله، تخم مرغ و پنیر که مواد عمده تامین کننده پروتئین حاصله از گوشت ماهی دارای کلیه اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن برای رشد و نمو است.
به همین دلیل است که گوشت آبزیان برای تأمین نیازهای روزانه پروتئین حائز اهمیت بسیار است. در گوشت ماهی بافت پیوندی کمتری در مقایسه با سایر انواع گوشتها وجود دارد و می توان گفت که تقریباً همه گوشت ماهی مصرف شده توسط انسان در بدن قابل جذب  است و بهمین دلیل است که در بسیاری از ناراحتیها خوردن گوشت ماهی توصیه می شود. ماهی و آبزیان با داشتن خواص تغذیه ای بسیار خوب می توانند قسمت اعظم نیازمندی های تغذیه ای را تامین کنند، علاوه بر آن به علت داشتن ترکیبات خاصی که در چربی بدن آنها وجود دارد در پیشگیری از بسیاری امراض و کنترل و درمان بیماری های مختلف نقش مهمی به عهده دارند.


خبرنگار نهال امید در گفتگویی با دکتر صُدیف آزادمرد استاد گروه علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز،را برتری های گوشت ماهی بررسی نموده است.

–   بارزترین امتیارات گوشت ماهی کدامند؟
گوشت ماهی جزء گوشت‌های سفید بوده و یک منبع غنی از پروتئین به حساب می‌آید، ضمن آنکه دارای ویتامین های B، A و D، کلسیم و فسفر و دارای مقدار کمی آهن، مس و سلنیوم است.

–  چربی موجود در گوشت ماهی چه ویژگی هایی دارد؟
چربی ماهی مفید است و چربی گوشت قرمز مضر، زیرا چربی گوشت قرمز از نوع چربی های اشباع است، اما چربی ماهی از ۲ نوع اسید چرب غیر اشباع امگا ۳ به نام های EPA و DHA است.

–  چرا گوشت ماهی را غنی از ویتامین ب می دانند؟
ماهی حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین های گروه B در تنظیم فعالیت سلول های عصبی و در نتیجه در سلامت سیستم عصبی و نیز در سلامت پوست تاثیر دارند. همچنین بعضی از انواع ویتامین های گروه  Bدر خون سازی نیز مؤثرند. بنابراین با مصرف ماهی می توانیم به سلامت اعصاب، شادابی، طراوت پوست و پیشگیری از کم خونی کمک کنیم.

  –  یُد موجود در گوشت ماهی دریا چه مزایایی دارد؟
ماهی دریا از بهترین منابع یُد به حساب می آید. ید یکی از مواد مغذی است که تاثیر مهمی در سلامت انسان دارد. یُد در رشد اثرات قابل توجهی دارد و کمبود آن موجب اختلال در رشد و کوتاهی قد می شود، بنابراین مصرف ماهی به مقدار کافی در دوران رشد ضروری است، یُد همچنین در تکامل سیستم عصبی نقش مهمی دارد و چنانچه خانم ها در دوران بارداری مبتلا به کمبود شدید یُد باشند، کودکانشان علاوه بر اختلال در رشد جسمی دچار عقب افتادگی ذهنی نیز می شوند و این مشکل تا آخر عمر گریبانگیر آنان خواهد شد، همچنین کمبود یُد در شیر مادر می تواند منجر به اختلال در رشد جسمی و ذهنی کودک شیرخوار بشود.

–    جرا مصرف گوشت ماهی را در جلوگیری از پوکی استخوان دخیل می دانند؟
ماهی از منابع غنی فلوئور در سلامت و استحکام دندان ها و در پیشگیری و پوسیدگی دندان تاثیر مهمی دارد. پس با مصرف ماهی می توانیم به سلامت و استحکام دندان های خود کمک کنیم فلوئور همچنین در پیشگیری از استئوپروز یا پوکی استخوان مؤثر است.
–    شرایظ تولید پروتئین در گوشت ماهی به چه صورتی است؟
گوشت ماهی دارای ۱۵ تا ۲۰ درصد پروتئین بوده در حالیکه گوشت قرمز دارای ۵ تا ۱۵ درصد پروتئین است، بنابراین ۱۰۰ گرم ماهی بیشتر از ۱۰۰ گرم گوشت قرمز به بدن پروتئین می رساند.

     گوشت ماهی به چه در خونسازی برای بدن توانمند است؟
ماهی یکی از منابع خوب آهن است و آهن در خونسازی و همچنین در حفظ مقاومت بدن در برابر میکروب ها نقش مهمی به عهده دارد. آهن موجود در ماهی به گونه ای است که جذب آن در دستگاه گوارش آسان بوده و به خوبی در بدن به مصرف می رسد. علاوه بر آن آهن موجود در ماهی، جذب آهن منابع گیاهی را هم افزایش می دهد، بنابراین نقش مهمی در پیشگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن به عهده دارد.

  • فسفر موجود در گوشت ماهی چه فوایدی برای بدن انسان دارد؟

ماهی از منابع خوب فسفر محسوب می شود. فسفر ماده ای است که همراه کلسیم در سلامت و استحکام استخوان ها تاثیر مهمی دارد. ماهی هایی که با استخوان مصرف می شوند مانند ماهی کیلکا و ساردین علاوه بر خواصی که برای انواع ماهی ها ذکر شد حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم نیز می باشند. بنابراین در رشد، استحکام و سلامت استخوان ها و دندان ها مؤثرند.

  • نویسنده : امیرمسعود طایفه سلطانخانی
  • منبع خبر : نهال امید