ناکارآیی بازار محصولات کشاورزی در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی
ناکارآیی بازار محصولات کشاورزی در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: ناکارآیی بازار محصولات کشاورزی یکی از شاخص‌ترین چالش‌های موجود در بخش کشاورزی استان بوده و اگر بازار محصولات کشاورزی ساماندهی و اصلاح شود در تولید محصولات کشاورزی با مشکلی مواجه نخواهیم شد.

اکبر فتحی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: آذربایجان شرقی در تولید ۳۰ محصول کشاورزی، رتبه‌های اول تا پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این‌که رتبه اول تا دوم زراعت در بخش حبوبات و تولید عدس در کشور، با سطح زیرکشت ثابت و طی سال‌های مختلف به آذربایجان شرقی تعلق دارد، افزود: در بخش علوفه و تولید یونجه هم به لحاظ سطح زیرکشت و هم میزان تولید، رتبه اول کشور را داریم و در کل تولید علوفه با توجه به تعداد دام‌های استان، مقام اول تا سوم کشور به این استان تعلق دارد.

فتحی با اشاره به این‌که در تولید گندم مقام چهارم کشوری به آذربایجان شرقی اختصاص دارد، ادامه داد: در زیربخش باغبانی و تولید سیب مقام دوم کشور، تولید زردآلو رده اول، تولید سنجد رتبه اول کشور، در زغال اخته رتبه دوم کشوری و در سایر محصولات باغی رتبه‌های اول تا هفتم کشوری متعلق به استان است.

وی در خصوص تولیدات دام و طیور نیز، گفت: در زیربخش دام و طیور و تولید گوشت قرمز رتبه سوم کشوری به استان ما تعلق دارد. همچنین در تولید تخم مرغ نیز آذربایجان شرقی به نوعی قطب تولید تخم مرغ کشور محسوب شده و حدود ۱۰٫۵ درصد تخم مرغ کشور در این استان تولید شده و از این حیث مقام سوم کشوری را دارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، اظهار کرد: در تولید جوجه یک‌روزه و مرغ تخمگذار، مقام سوم کشور مختص آذربایجان شرقی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: آذربایجان شرقی دارای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی(دیم-آبی) است که از این میزان ۸۰۰ هزار هکتار به‌صورت دیم مطلق و ۳۰۰ هزار هکتار به طور آبی کشت می‌شود؛ ۱۰۵ هزار هکتار آن مربوط به باغات بوده و مابقی در حوزه زراعت قرار دارد.

وی با اشاره به این‌که تقریباً ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی نیز به‌صورت نیمه آبی کشت می‌شود، ادامه داد: میزان تولیدات کشاورزی استان بین ۴٫۸ تا ۵ میلیون تن متغیر بوده است؛ در سال ۹۸ نیز چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن از انواع محصولات زراعی، باغی و دام و طیور در استان تولید شد که دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن مربوط به بخش زراعت، یک میلیون تن مربوط به باغبانی و مابقی محصولات دامی را شامل می‌شد.

فتحی اظهار کرد: آذربایجان شرقی غیر از محصولات گرمسیری که پتانسیل تولیدشان در استان وجود ندارد، در اکثر محصولات کشاورزی تولید مازاد بر مصرف استان را دارد که هم به استان‌های مجاور و هم به ۵۴ کشور جهان صادر می‌شود.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، وی افزود: در حوزه احداث گلخانه نیز نهضت گلخانه‌ای در استان اتفاق افتاده و سرمایه گذاری‌های خوبی در این بخش انجام شده است، به طوری که مدرن‌ترین گلخانه خاورمیانه در استان و در شهرستان جلفا احداث و راه اندازی شده است.

وی با اشاره به این‌که پرورش آرتیمیا در حوزه دریاچه ارومیه با استفاده از منابع آبی آن، یکی از مواردی است که سرمایه گذاران می‌توانند در این بخش سرمایه گذاری کرده و به فعالیت مشغول شوند، گفت: همچنین پرورش خارشتر با توجه به شوری اراضی زراعی دریاچه و پرورش شتر از دیگر اولویت‌های سرمایه گذاری در حوزه دریاچه ارومیه است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان این‌که مقام چهارم کشوری در تولید گل محمدی به آذربایجان شرقی تعلق دارد، اضافه کرد: کشت و فرآوری گل محمدی از گذشته‌های دور در استان مرسوم بوده و سرمایه گذاری در حوزه توسعه گلستان‌های گل محمدی استان از ظرفیت خوبی برخوردار است.

  • منبع خبر : ایسنا