میانگین بارش در آذربایجان‌شرقی به ۳۰۲ میلی متر رسید
میانگین بارش در آذربایجان‌شرقی به ۳۰۲ میلی متر رسید

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: میانگین بارش در سال آبی جاری ( اول مهر تا ۳ شهریور) در استان به حدود ۳۰۲ میلی متر رسید.

به گزارش نهال امید، علی دولتی مهر، افزود: میانگین بارش در استان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۱۳.۸  میلی‌متر کاهش نشان می دهد، به طوری که در مدت مشابه سال آبی گذشته بیش از ۳۵۰ میلی متر بارش ثبت شده بود.

وی با بیان اینکه میانگین بارش در سال آبی جاری نسبت به بلند مدت حدود ۲۴ میلی متر معادل ۸.۷ درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: به طور میانگین در طی این مدت در بلندمدت حدود ۲۷۷.۶ میلی متر بارندگی در استان روی داده است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تاکنون حدود ۱۰۶ درصد آب سال آبی جاری تامین شده است، گفت: میانگین بارش یک سال آبی کامل در استان ۲۸۴.۸ میلی متر ثبت شده است.

دولتی مهر، ادامه داد: در سال آبی جاری بیشترین بارندگی از شهرستان چاراویماق به میزان ۳۳۹.۳ میلی متر و کمترین بارش از شهرستان جلفا به میزان حدود ۲۳۹.۶ میلی متر گزارش شده که این میزان بارش در این شهرستان ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۱.۳ درصد معادل ۴۳.۳ میلی متر و ۲۲.۱ درصد معادل ۳۲ میلی متر کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در تبریز در سال آبی جاری ۲۵۲ میلی متر است، یادآوری کرد: در مدت مشابه سال آبی گذشته میزان بارندگی در این شهر حدود ۳۳۷ میلی متر بوده که نشان از کاهش حدود ۲۵.۲ درصدی بارش در این شهرستان است.  

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا