مهلت ارسال آثار به کنگره ملی « شعر و ادب ایران بزرگداشت استاد شهریار» تمدید شد
مهلت ارسال آثار به کنگره ملی « شعر و ادب ایران بزرگداشت استاد شهریار» تمدید شد

مهلت ارسال آثار به کنگره ملی «شعر و ادب ایران؛ بزرگداشت استاد سیدمحمد حسین شهریار» تا سی ام مهر ماه تمدید شد.

به گزارش نهال امید، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز روز چهارشنبه با اعلام این خبر از استادان، محققان و ادب پژوهان برای ارایه نویافته های علمی در موضوعات پیشنهادی یا هر موضوع مرتبط با عنوان کنگره در قالب مقالات علمی – پژوهشی دعوت کرد.

محورهای کنگره ملی «شعر و ادب ایران؛ بزرگداشت استاد سیدمحمد حسین شهریار» شامل «جهان بینی و نگرش دینی و اعتقادی شهریار»، «شهریار و وحدت ملی و هویت ایرانی»، «شهریار، زبان مادری و زبان ملی»، «بررسی پژوهش های شهریار شناختی در ایران و جهان»، «شهریار و شعر کلاسیک»، «شهریار و فردوسی»، «شهریار و نظامی»، «شهریار و سعدی» و «شهریار و مولوی» است.

«شهریار و حافظ»، «شهریار و شعر نو»، «شهریار و نیما»، «شهریار و نوپردازان»، «تاثیر شهریار بر شعر فارسی معاصر»، «شهریار و شعر کلاسیک ترکی»، «نوآوری‌های شهریار در شعر ترکی»، «حیدر بابایه سلام و نظیره های آن در ایران و جهان (جمهوری آذربایجان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان، عراق، سوریه، …)»، « ترجمه ها و نظیره های فارسی حیدر بابایه سلام»، «شهریار و فضولی»، «شهریار و شاعران بزرگ ترکی‌گوی (صرّاف، لعلی، معجز شبستری، نباتی، سیّد عظیم شیروانی و …)» و «ابعاد هنری و جمال‌شناختی منظومۀ سهندیم (سهندیّه)» از دیگر محورهای این کنگره است.

این کنگره همچنین در محورهای « تاثیر شهریار بر شعر معاصر ترکی»، «شهریار و مشاهیر آذربایجان»، «مکتب شهریار»، «سبک و زبان شهریار»، «شهریار و سبک های شعر فارسی»، «نقد شعر شهریار»، «نقد دیدگاه ها و پژوهش‌ها در حوزهء شهریارشناسی»، «ظرفیت های نمایشی، روایی و داستانی شعر شهریار»، «انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در شعر شهریار»، «بررسی اشعار آیینی شهریار»، «مردم و جامعه در شعر شهریار» و «شهریار و فرهنگ مردم» برگزار می شود.

«شهریار و معاصران او(ملک الشعرای بهار، ایرج میرزا، عارف قزوینی، میرزاده عشقی، پروین اعتصامی، امیری فیروزکوهی، رهی معیری، فرخ خراسانی، هوشنگ ابتهاج، گلشن آزادی، فریدون توللی و…)»، «طنز در شعر شهریار»، «غزل فارسی و شهریار» و «مثنوی سرایی و شهریار» از دیگر محورهای کنگره ملی «شعر و ادب ایران؛ بزرگداشت استاد سیدمحمد حسین شهریار» است.

علاقه مندان به شرکت در این کنگره باید آثار خود را به دبیرخانه کنگره واقع در تبریز، خیابان آزادی، چهارراه ابوریحان، نبش لاله زار جنوبی، ساختمان مرکزی شهرداری تبریز، طبقه چهارم، ضلع غربی، معاونت فرهنگی اجتماعی از طریق تلفکس ۳۴۷۷۰۱۰۹  ۰۴۱، وب سایت: shahryar-cgs.tabriz.ir و پسـت الکترونیک: shahryarcongress@gmail.com ارسال کنند.

بیست و هفتم شهریور ماه، سالروز درگذشت استاد محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به «شهریار»، در تقویم رسمی ایران به نام روز ملی شعر و ادب نامگذاری شده است. 

  • منبع خبر : ایرنا