فیروزه جهان اسلام احیا می‌شود
فیروزه جهان اسلام احیا می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، از اقدامات مرمتی و ساماندهی مسجد کبود در راستای احیای این اثر ارزشمند تاریخی و فرهنگی ایران خبر داد.

به گزارش نهال امید، مرتضی آبدار با اشاره به این‌که مرمت مساجد تاریخی از جمله اقداماتی است که به‌صورت مستمر در برنامه معاونت میراث فرهنگی استان قرار دارد، گفت: این اداره کل بخش عمده‌ای از پروژه­ های مرمتی خود را بر حفاظت و صیانت از مساجد تاریخی و بقاع متبرکه متمرکز ساخته است.

او افزود: “مسجد کبود” یکی از مواریث ارزشمند تاریخی و فرهنگی به شمار می‌رود که مشرف بر یکی از شاهراه‌های ارتباطی تبریز با شرق و مرکز ایران قرار داشت و از طریق دروازه‌ هایی به نام “خیابان” به درون باروی جدید تبریز راه می یافت.

آبدار با بیان این‌که این اثر فاخر تاریخی همواره میزبان گردشگران داخلی و خارجی است و در سال‌های اخیر قدم‌های مؤثری در راستای احیای این مجموعه‌ تاریخی و ارزشمند ایران انجام‌گرفته است، ادامه داد: در سال جاری اقداماتی نظیر؛ مرمت بخشی از محراب، نقاشی روی سنگ‌های مرمر در راستای القاء حس تاریخی بودن بنا و ایجاد پیوستگی میان دیوارهای مسجد، مرمت گنبد، نصب درب‌های چوبی شبستان، پوشش آجری مناره ضلع شرقی، کف سازی محوطه و رطوبت زدایی بخش‌های مختلف مسجد، انجام گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اظهار کرد: در راستای مناسب سازی و ارائه خدمات ویژه به افراد دارای محدودیت‌های حرکتی، رمپ ویژه این گروه نیز در محوطه مسجد کبود ایجاد شده است.

  • منبع خبر : شهریار