غیرممکنی که بعد از ۲۰ سال با کمک جهادگران ممکن شد
غیرممکنی که بعد از ۲۰ سال با کمک جهادگران ممکن شد

رانش زمین در روستای کرکسر شهرستان هوراند از حدود 20 سال قبل شروع شد و با وجود اعتقاد متخصصان و کازشناسان امر بر ضرورت جابجایی و انتقال خانوارهای ساکن این روستا به نقطه‌ای امن‌تر، جابجایی هنوز اتفاق نیفتاده بود، اما این امر غیرممکن بعد از گذشت 20 سال با کمک جهادگران، آغاز شد.

به گزارش نهال امید، جهادگران بسیج دانشجویی دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای آذربایجان شرقی کمر همت بستند و با تبدیل ضرورت جابجایی ساکنان روستای کرکسر به یک مطالبه، باعث شدند کار انتقال خانوارها با انتقال آن‌ها به کانکس‌ها و افزایش مبلغ وام بلاعوض و وام به‌سازی کلید بخورد.

این گروه جهادی که از پنج کارگروه عمرانی، فرهنگی و بصیرتی، پشتیبانی و مطالبه‌گری تشکیل شده است، خدمات ارزشمندی را در مناطق محروم شهرستان هوراند انجام داده‌اند و ۱۰ روز از سال جاری را در روستاهای مجید آباد، خلیفه‌لو، جعفرآباد و کرکسر این شهرستان حضور داشته‌ و با پیگیری مطالبه‌ی مردم روستای کرکسر، کار جابجایی خانوارهای این روستا به دلیل رانش زمین را کلید زدند.

در پی انتشار اخباری مبنی بر رانش زمین در روستای کرکسر هوراند، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی به فرماندار شهرستان دستور داد تا روستای کرکسر در اسرع وقت تخلیه شود.

به گفته‌ی محمد باقر هنربر، ضرورت جابجایی ساکنان روستای کرکسر واقع در شهرستان هوراند بر اثر رانش زمین، هشت سال قبل مصوب شده بود، اما عدم رغبت روستاییان برای جابجایی، برخی مسایل فرهنگی، عدم تامین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه از جمله مشکلاتی بود که باعث شده است جابجایی در این روستا تابحال اتفاق نیفتد. 

افزایش مصالح ساختمانی هم از جمله عللی بود که روستاییان، هیچ نقشی در آن نداشتند و تحقق انتقال به نقطه‌ای دیگر نیازمند تامین اعتبار بود، سال گذشته مقرر شده بود ۲۰ فقره وام بهسازی برای ساخت واحدهای مسکونی در مکانی امن‌تر به اهالی روستا اعطا شود، اما با وجود تعیین محل برای احداث خانه‌های جدید، که حدود ۵۰۰ متر بعد از محل فعلی روستا بوده، نوسان قیمت و گرانی مصالح ساختمانی از جمله سیمان و میلگرد سبب نیمه‌کاره ماندن این پروسه شد، چرا که اهالی روستا امکان خرید مصالح را نداشتند.

خانه‌های خانوارهای روستای کرکسر از گل و خشت بود و هر آن، احتمال تخریب وجود داشت؛ کارگروه مطالبه‌گری گروه‌ جهادی دانشگاه فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی به دنبال درک حساسیت این موضوع و در حالی که مشغول ارایه‌ی خدمات در دیگر روستاهای شهرستان هوراند بودند، به کرکسر رفتند و با برگزاری جلسات متعدد و صحبت با مسئولان امر باعث شدند تا جابجایی در این روستا آغاز شود.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی در این خصوص به ایسنا، گفت: کارگروه مطالبه‌گری از حدود یک ماه قبل از استقرار در این روستا، شروع به بررسی و ارزیابی‌های میدانی در منطقه کرده و پس از شناسایی به منطقه اعزام شده و شروع به کار عملیاتی کردند.

یونس پورگجینی با اشاره به مشکل اصلی روستای کرکسر شهرستان هوراند، اظهار کرد: پرونده‌ی ضرورت جابجایی خانوارهای این روستا بر اثر رانش زمین از ۲۰ سال قبل باز شده و تا چند هفته‌ی قبل به نتیجه نرسیده بود.

وی خاطرنشان کرد: پس از پیگیری‌ها و برگزاری جلسات متعدد با امام جمعه، فرماندار و رییس بنیاد مسکن شهرستان و مدیرکل مدیریت بحران استانداری، تصمیم گرفته شد تا ساکنان روستای کرکسر که حدود ۱۳ تا ۱۵ خانوار هستند، جابجا شوند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی گفت: بسیجیان جهادگر این دانشگاه با ایجاد شور و انگیزه و روحیه مطالبه گری در ساکنان روستا و پیگیری این مطالبه از مسئولان امر باعث شدند تا تسهیلات در نظر گرفته شده برای بهسازی و جابجایی ساکنان این روستا افزایش پیدا کند؛ مقرر شد حدود ۲۰ میلیون تومان وام بلاعوض به خانوارها اعطا شود و حمل نقل مصالح هم بر عهده‌ی اداره کل راه و شهرسازی باشد.

وی ادامه داد: همچنین تصمیم گرفته شد تا ساکنان تا زمان ساخت مساکن جدید در مکان‌های موقت اسکان پیدا کنند؛ به گفته‌ی ساکنان روستا، هزینه حمل و نقل مصالح بیشتر از هزینه‌ی خود مصالح بود و همین علت باعث می‌شد تا خانوارها تمایل چندانی به جابجایی نداشته باشند.

پورگجینی با اشاره به برخی مشکلات در روستاهای شهرستان هوراند، اظهار کرد: بسیاری از اهالی مردم روستاهای این شهرستان در طول تابستان هر دو روز یک بار آب داشتند، حل این مشکل نیازمند پیگیری اساسی در سطح استان است. 

وی تاکید کرد: مسئولان باید تا پایان اسکان دائم ساکنان روستای کرکسر شهرستان هوراند در کنار اهالی این روستا باشند، با وجود بازگشت گروه جهادی، مطالبه گری تا اتمام ساخت مساکن ساکنان روستا ادامه خواهد داشت و این کارگروه هر هفته به روستا اعزام خواهند شد.

وی در ادامه با بیان اینکه اردوی گروه جهادی شهید حسن بهاگیر و شهید مرتضی جابری از بیست و پنجم شهریور ماه سال جاری، پس از ارزیابی‌های لازم کار ارائه خدمات را در چهار روستای این شهرستان شامل روستاهای مجیدآباد، خلیفه‌لو، کرکسر و جعفرآباد آغاز کردند.

وی از حضور حدود۳۰ نفر از دانشجویان جهادی دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان در قالب پنج کارگروه پشتیبانی، عمرانی، بصیرتی، فرهنگی و مطالبه‌گری در این اردوی جهادی خبر داد و افزود: کارگروه پشتیبانی از چند روز قبل در روستای مجیدآباد مستقر شده بود.

پورگجینی، متذکر شد: کارگروه عمرانی هم با شناسایی‌های انجام شده، اقدام به احداث یک چشمه سرویس بهداشتی، یک واحد حمام و حفر یک رشته چاه جذبی برای یک خانواده بی‌بضاعت در روستای خلیفه‌لو کرد و کارگروه “فرهنگی–بصیرتی” هم به برگزاری برنامه‌های متنوع برای مردم روستا به خصوص کودکان از جمله هیئت‌های عزاداری، برنامه‌های سخنرانی و برگزاری جلسه‌های بصیرتی و کلاس‌های آموزشی در مدرسه روستا پرداختند؛ برگزاری مراسم عزاداری برای حضرت رقیه (س) در مسجد این روستا نیز به همت کارگروه فرهنگی برگزار شد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری تمامی این مراسم‌ها مورد توجه گروه فرهنگی بود.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حضور گروه‌های جهادی این دانشگاه پس از شیوع بیماری کرونا، بیان کرد: بسیجیان جهادی در دو کارگاه در تبریز و شهرستان اسکو اقدام به تولید ماسک کرده و در زمینه‌ی سم پاشی و ضدعفونی معابر عمومی نیز حضور داشتند.

وی از طراحی و تولید دستگاه فوگر حرارتی یا مه‌پاش توسط تیم علمی بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: این دستگاه با حضور فرمانده سپاه عاشورا رونمایی شد و از طریق ویدیو کنفرانس در معرض دید سردار سلامی نیز قرار گرفت. این دستگاه کارایی زیادی داشته و هزینه‌ی آن ۱۰ الی ۱۵ برابر کم‌تر از نمونه‌ی خارجی است.

به گفته‌ی افشین مرادی، مدیر بنیاد مسکن شهرستان هوراند؛ با کمک ستاد مدیریت بحران و جمعیت هلال احمر عملیات اسکان موقت اهالی روستا در کانکس‌های آغاز و این روند تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت و پس از آن امیدواریم هرچه سریع‌تر با مساعدت ستاد مدیریت بحران استان در خصوص تامین ماشین آلات برای تسریع در ساخت و ساز مساکن با توجه به شرایط اقلیمی و کوهستانی این منطقه مساکن جدید در چهار ماه آینده تکمیل و تحویل روستائیان شود.

وی از اختصاص ۸۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت برای روستائیان نیز خبر داد و گفت: برای هر مسکن روستایی ۵۵ میلیون تومان تسهیلات ارزان‌ قیمت و ۲۵ میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است.

  • منبع خبر : ایسنا