عضو هیات رییسه مجلس: لازمه کارآمدی همکاری سه قوه است
عضو هیات رییسه مجلس: لازمه کارآمدی همکاری سه قوه است

عضو هیات رییسه و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس در قبال عملکرد دولت تعارف ندارد و مواظب منافع مردم است، گفت: لازمه کارآمدی نظام و دولت همکاری سه قوه است.

به گزارش نهال امید، روح الله متفکر آزاد با اشاره به اینکه شرایط کاری مجلس به گونه‌ای شده که آغاز به کار مجلس یازدهم همزمان با سال آخر دولت است، اظهار کرد: مطالبات زیادی از مجلس وجود دارد، دولت هم تاکنون داشته‌های خود را عرضه کرده است و بر این اساس تلاش می‌کنیم فعالیت های دولت متوقف نشود. 

وی با تاکید بر اینکه ما در مجلس باید مواظب باشیم تا اختلاف و نزاع بین دولت و مجلس رخ نداده و این تنش به جامعه کشیده نشود، افزود: اگر این مجلس زمان خود را به نزاع و تنش با دولت صرف کند، منافع مردم در این میان پایمال می‌شود، در حالی که اولویت رفع مشکل مردم با تحرک بخشی به دولت در سال پایانی خود است تا امورات مردم تعطیل نشده و دچار نزاع سیاسی نشود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، لازمه کارآمدی نظام و دولت را همکاری دولت، مجلس و قوه قضائیه دانست و گفت: مجلس در کنار همکاری برای رفع مشکلات مردم، از ابزارهای نظارتی از قبیل استیضاح، سؤال، کمیسیون اصل ۹۰ و دیوان محاسبات استفاده می‌کند تا کوتاهی‌ها کاهش یابد و دولت در این سال پایانی کارآمدتر باشد. 

متفکرآزاد، با بیان مجدد اینکه مردم بدانند مجلس در قبال عملکرد دولت تعارف ندارد، ولی مواظب منافع مردم است، خاطر نشان کرد: در دولت رئیس جمهوری پاسخگو است و نباید از مجلس انتظارات کارهای اجرایی داشت.

گشایش بازار مصرف ۲ میلیارد نفری باشگاه کشورهای تحریمی آمریکا، فرصت است

وی با بیان اینکه مجلس، این منطق را که نمی توانیم نفت بفروشیم و کشور دست بسته باقی مانده، قبول ندارد، اظهار کرد: اتفاقاً کشور این توان را دارد که بتواند این فضای تحریم را به نفع خود عوض کند؛ معتقدیم مبادلات تجاری ما با همسایگان می‌تواند حداقل تا ۴۰ میلیارد دلار عایدی برای کشور داشته باشد چون که ایران و همسایگانش بازار مصرف ۷۰۰ میلیون نفری دارند و این جمعیت فرصت بزرگی برای افزایش صادرات و بی اثر کردن تحریم است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه ۲۵ کشور تحریم شده توسط آمریکا وجود دارد که در صورت تشکیل باشگاه تحریمی‌ها یک بازار بیش از ۲ میلیارد نفری را برای صادرات ایران می‌توانیم باز کنیم، گفت: ۱۸.۵ هزار میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی این کشورهای تحریمی است که معادل کل اتحادیه اروپاست، لذا این یک فرصت بزرگ برای ایران است که حتی اگر فروش نفت را متوقف کنیم، باشگاه تحریمی ها می‌تواند به فرصت بزرگ اقتصادی ایران تبدیل شود.

وی با انتقاد از استفاده نکردن از ابزارهای فشار  در دسترس علیه کشورهای تحریم کننده ایران، افزود: ایران ۴.۵ میلیارد دلار واردات کالاهای اساسی از کشورهای همراه با آمریکا در تحریم ایران دارد که می تواند از کشورهای همراه با ایران برای این واردات، خرید انجام دهد.

مجلس یازدهم برای اولین بار به سرعت و در یک ماه کمیسیون‌ها را تشکیل داد

متفکرآزاد همچنین گفت: مجلس یازدهم برای اولین بار به سرعت و در یک ماه کمیسیون‌ها را تشکیل داد و بر خلاف دوره‌های گذشته، فقط یک کمیسیون ما پر نشد و آن کمیسیون حقوقی و قضایی بود، این در حالی است که این مجلس ۱۶ نماینده کم دارد که ۱۱ نفر در دور دوم اضافه می‌شوند، ۲ نماینده هم به دلیل رد اعتبارنامه و مدرک تحصیلی به صحن نیامدند و ۳ نفر هم به دلیل ابتلا به کرونا متاسفانه فوت کردند.

وی افزود: اینکه مجلس با سرعت خوبی کمیسیون‌ها را تشکیل داد، باید از مجلس دهم هم تشکر کنیم که امتیازبندی را برای انتخاب در کمیسیون‌ها باب کرد و توانستیم به این موضوع مهم سرعت بخشیم تا کارها بر زمین نماند.

متفکر آزاد با اشاره به اینکه برخی از کمیسیون‌ها مانند برنامه و بودجه و سیاست خارجی از قبل شلوغ بودند و متقاضی زیاد داشتند چون که متخصصان این عرصه زیاد و ارتباط مستقیم با مردم دارد، ادامه داد: اما کمیسیون‌های مهم دیگر از جمله کشاورزی و اصل ۹۰ که قبلاً کمتر مورد استقبال بودند، این بار بیش از ظرفیت، متقاضی داشت و با امتیاز بندی اعضای اصلی را انتخاب کردیم.

وی دیگر کمیسیون پرمتقاضی را در این مجلس که در دوره‌های قبل به سختی تکمیل می‌شد، کمیسیون اصل ۹۰ به عنوان کمیسیون مبارزه با فساد عنوان کرد و گفت: این کمیسیون هشت عضو اصلی دارد و بقیه به عنوان نماینده دیگر کمیسیون‌ها در آن حضور دارند که این بار برای ۸ کرسی این کمیسیون، ۲۴ نفر متقاضی وجود داشت که رویکرد و اهمیت فسادستیزی در این مجلس را نشان می‌دهد.

۱۴ طرح اول مجلس اقتصادی و معیشتی است

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، در ادامه، مصوبات و طرح‌های نخست مجلس یازدهم را مورد اشاره قرار داد و با طرح این سؤال که آیا مجلس اولویت‌ها را درست شناخته است، گفت: خوشبختانه ۱۴ طرح اول مجلس، اقتصادی و معیشتی است و این نشان می دهد مجلس یازدهم اولویت‌ها را خوب شناخته است.

وی افزود: تحرک مجلس در نظارت‌ها، طرح‌ها و پیگیری‌ها توجه به این اولویت را نشان می‌دهد. اولین مصوبه مجلس، «مالیات بر خانه‌های خالی» بود تا مدیریت بازار مسکن با سهم مجلس صورت گیرد، «لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی» را به دلیل مقتضیات زمانی در ۲ هفته بررسی کرده و رأی دادیم تا به سرعت در اقتصاد کشور اثر خود را بگذارد.

متفکرآزاد با تاکید بر اینکه در اولین ماه‌های این مجلس طرح‌هایی اعلام وصول شد که در برخی از مجالس در کل طول دوره یک مجلس ارائه آن برای همه آرزو شده بود، ابراز داشت: به طور مثال طرح «شفافیت آرای نمایندگان» که با ۱۷۰ امضا اعلام وصول شد و اکنون در کمیسیون در دست بررسی است، طرح «حمایت از سوت زنی و افشا کنندگان فساد»، طرح «مالیات بر خانه‌های خالی»، طرح «مدیریت تعارض منافع» برای کاهش رانت‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله طرح‌های مهم تدوین شده است که ارائه و برخی تصویب شده است و بقیه طرح‌ها هم به تدریج پس از چکش کاری در کمیسیون‌ها به صحن علنی جهت تصویب خواهد آمد.

تصمیمات مجلس باید سریع وارد فاز اجرایی شده تا اثر تصمیمات مجلس بر زندگی مردم ملموس‌تر شود

وی با بیان اینکه مجلس به سهم خود در قانون گذاری، جلسات مکرری برای بهبود وضع اقتصادی کشور و ساماندهی اوضاع دارد که در این راستا ما در مجلس ساعت کاری مشخص نداریم و گاهی تعدادی از نمایندگان تا پاسی از شب در مجلس هستند، اضافه کرد: ما هر هفته دوشنبه از ساعت ۶ تا ۸ صبح جلسه مشترکی بین روسای کمیسیون‌ها و هیئت رئیسه برگزار می‌کنیم تا بر اولویت‌ها تمرکز شود؛ به طور مثال طرحی در حوزه خانواده و نظام جمعیتی خانواده در حاشیه بود ولی در اولویت بندیِ موضوعات کمیسیون فرهنگی این طرح بالاتر آمد و در دستور کار قرار گرفت.

متفکر آزاد افزود: در سایر حوزه‌ها نیز مسائل مهم را از بین مسائل مختلف بر اساس اولویت‌ها ترتیب بندی می‌کنیم تا مجلس از مسیر اولویت‌های کشور خارج نشود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به برخی انتقادات در مورد سرعت کارها و لزوم اثرگذاری سریع تصمیم های مجلس بر بازار و اقتصاد، گفت: مجلس مانند دولت نیست که امورات کشور در اختیار تام آن باشد و کارها را سریع پیش ببرد، ماهیت کارهای مجلس زمان بر است و ما باید در این بستر کار کنیم.

وی ادامه داد: اثر تصمیم های مجلس در برخی جاها سریع دیده می‌شود، اما کارها را در مجلس با جدیت پیگیری می‌کنیم و باید دولت نیز سریعاً تصمیمات مجلس را وارد فاز اجرایی کند تا اثر تصمیمات مجلس بر زندگی مردم ملموس‌تر شود.

این نماینده مجلس همچنین گفت: ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه را می شود به روش های مختلف تامین کرد، در این زمینه، مجلس با فروش نفت موافق و با پیش فروش نفت مخالف است.

وی، ماجرای رد اعتبارنامه تاجگردون را یادآور شد و با بیان اینکه این موضوع در مجلس ۲ معنا دارد، گفت: مجلس رویکرد مبارزه با فساد را در ابتدای راه خود نشان داد، از سوی دیگر هم ترکیب آرای نمایندگان نشان داد که در این زمینه سیاسی و جناحی عمل نکرد، مخالف و موافق هر کسی به حجت شرعی رسید رأی مثبت یا منفی داد که از هر ۲ جناح موافق و مخالف داشت، در سایر موارد هم همین گونه است؛ من از طرف خودم وعده می‌دهم با حجت شرعی رأی بدهم و حتماً سایر نمایندگان هم در مسائل مختلف و منافع ملی حجت شرعی را ملاک رأی خود قرار می‌دهند تا در قیامت پاسخگوی اعمال و آرای خود باشیم.

حضور در هیئت رئیسه مجلس یازدهم پیگیری مسایل تبریز، اسکو و آذرشهر را تسهیل می‌کند

متفکر آزاد در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه پس از اعتماد مردم شریف تبریز، اسکو و آذرشهر و ورود به مجلس در چندین حوزه تمرکز کردم، افزود: می‌دانستم برای پیگیری مسائل تبریز و حوزه انتخابیه، در سطح ملی و منطقه‌ای هم باید نقش آفرینی کنم لذا در ابتدا برای حضور در هیئت رئیسه تلاش کردیم تا چهره تبریز را ارتقا دهیم و خوشبختانه اکنون از تبریز ۲ نماینده در هیئت رئیسه داریم که پیگیری مشکلات مردم را به دلیل ارتباط مستقیم با وزرا و معاونان رئیس جمهور سهل‌تر می‌کند.

وی به امورات مرتبط با نقش خود در هیئت رئیسه مجلس اشاره کرد و گفت: در دبیری هیئت رئیسه ۲ کار بر عهده من است، بنده مسئول میز استیضاح‌ها و رأی اعتماد به وزرا و فرآیند آن هستم و تا جایی که توانستیم تلاش کردیم بدون اشکال و کاملاً قانونی عمل کنیم، ضمن اینکه میز تذکرات نمایندگان به وزار و رئیس جمهور هم بر عهده بنده است و سایر عزیزان هیئت رئیسه هم امورات محوله دیگر را پیگیری می‌کنند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس، عضویت در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، عضویت در کمیته آموزش عالی کمیسیون، انتخاب با ۱۸۲ رأی نمایندگان به عنوان یکی از دو عضو ناظر مجلس در شورای عالی علوم و تحقیقات و فناوری (عتف)، ریاست گروه دوستی پارلمانی ایران با کره جنوبی، ژاپن، اروگوئه و…، نایب رئیس فراکسیون حمایت از جبهه مقاومت و دبیری فراکسیون کشورهای عضو اکو را از جمله مسئولیت‌های خود در مجلس برشمرد.

دیدارهای چهره به چهره بررسی مشکلات مردم در مساجد، کارخانجات و محلات با رعایت پروتکل‌ها 

وی با بیان اینکه از مسائل حوزه انتخابیه هم غافل نشدیم و وقت زیادی را هر هفته یا یک هفته در میان برای بازدیدها و استخراج مشکلات مردم، صنایع، تولیدکنندگان  صرف کرده و پس از بررسی کارشناسی، مشکلات را برای حل به تهران می‌بریم، ادامه داد: حضور در هیئت رئیسه موجب شده مشکلات را با حضور وزرا در مجلس به صورت ویژه بررسی کرده و برای رفع آن تلاش کنیم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس یازدهم، با اشاره به اینکه بیش از ۱۰ جلسه دیدار مردمی در شهرهای تبریز، اسکو، آذرشهر در سه ماهه آغاز فعالیت مجلس برگزار کردیم، گفت: در مساجد، کارخانجات، محلات با مردم دیدارهای چهره به چهره داشتیم که حدود ۱۰۰۰ مورد منجر به پیگیری شد یا مشکلات گروه‌های مختلف را از جمله کارگران، معلمان حق التدریس و مربیان پیش دبستانی و سایر موارد که به علت حضور در کمیسیون آموزش بوده، شنیده و پیگیری کردیم تا مشکلی از مشکلات مردم را به سهم خود رفع کنیم.

هیچ گونه امضای طلایی به کسی نداده‌ام و نمی‌دهم

وی با تاکید بر اینکه در تمامی دیدارها و پیگیری‌ها تلاش می‌کنیم حق مردم و منافع مردم را پیگیری کنیم، ابراز داشت: هیچ گونه امضای طلایی به کسی نداده‌ام و نمی‌دهم و به اطرافیانم هم نه چنین کاری کرده و نه اجازه داده‌ام. هیچگونه اجازه رانت و برخورداری خاص نداده‌ام و نمی‌دهم و تلاش می‌کنم در بخش‌های مختلف از عنوان و نام نماینده که مردم آن را اعطا کرده‌اند برای رانت و اعمال نفوذ استفاده نشود و امکان نفوذ به کسی ندهم و از اینجا اعلام می‌کنم هرکسی هم اگر چنین درخواستی دارد در این زمینه‌ها سراغ ما نیاید.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در عزل و نصب‌ها ورود نمی‌کنم مگر اینکه فساد و مشکلی برایم محرز شود، گفت: عملکرد تمام مدیران استان و تبریز را رصد می‌کنیم و اگر کوتاهی‌ از مدیری دیده شود به طور حتم در مورد عملکردش سؤال می‌کنیم و در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام می دهیم.

وحدت بین ۶ نماینده تبریز در زمینه توسعه تبریز، اسکو و آذرشهر 

وی با اشاره به اینکه ابتکار خوبی بین نمایندگان تبریز شکل گرفت و همه ۶ نماینده تبریز دور هم جمع شدیم ابراز داشت: به این جمع بندی رسیدیم که در مورد مسائل تبریز و آذرشهر و اسکو همه با هم کار ‌کنیم و تک روی نکرده و کار دیگری را خنثی نکنیم تا پیگیری امورات در راستای توسعه تبریز و منافع مردم سرعت بیشتری بگیرد.

متفکر آزاد، پیگیری جمعی موضوعات حوزه های آب، مترو، راه، قطار، حاشیه نشینی تبریز، تقسیمات جغرافیایی و سیاسی و الحاق روستاها به تبریز، پیگیری مشکلات و رفع موانع توسعه اسکو و آذرشهر را از جمله موارد مهم مورد توجه در نشست ۶ نماینده تبریز اعلام کرد و گفت: در موضوعات مرتبط با حوزه انتخابیه تقسیم کار کردیم و هر نماینده یک حوزه را به صورت متمرکز پیگیریم می‌کند و بقیه پشتیبانی می‌کنند که در این زمینه و توسعه تبریز، اسکو و آذرشهر اختلافات سیاسی را دخیل نمی‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه تلاش کردیم در این نشست و نشست‌های آینده ۶ نماینده تبریز به مسائل اسکو و آذرشهر به صورت متمرکز وارد شویم، افزود: این وحدت و همدلی تمام نمایندگان تبریز برای حفظ منافع مردم است و تلاش می کنیم تا در ۴ سال خادمی مردم در مجلس، این اتحاد را حفظ کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ورود خود به موضوعات اقتصادی مردم منطقه، از جمله «پنیر لیقوان»، آن را بخشی از اقتصاد منطقه دانست و گفت: موضوع، فقط پنیر نیست، بلکه هر موضوع ریز و درشت که به اقتصاد مردم مرتبط است وارد شده‌ایم و وارد می‌شویم چون که اقتصاد و معیشت منطقه با این مسائل ریز و درشت گره خورده است.

این نماینده مجلس با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در روزهای نخست آغاز به کار مجلس در مورد اسکو، گفت: با زحمات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و مسئولین این شهر، بنده نیز وارد عمل شدم و کمک کردیم تا اسکو به عنوان مرکز «چاپ کلاقه‌ای ایران» ثبت ملی شد.

طرح «جرم انگاری نفرت پراکنی ملی و قومی» با ۳۹ امضا در کمیسیون مربوطه در حال چکش کاری است

وی به وعده انتخاباتی خود اشاره کرد که به آن عمل کرده است، تصریح کرد: طرح «جرم انگاری نفرت پراکنی ملی و قومی» تحت عنوان «اصلاح ماده ۶۰۸ مکرر قانون مجازات اسلامی» را در مجلس با ۳۹ امضا ثبت کردم که یکی از وعده‌های انتخاباتی من بود. طرح اکنون در کمیسیون مرتبط در حال بررسی و چکش کاری است. این یکی از وعده‌هایی بود که داده بودم در روزهای اول عمل کردم. طرح شفافیت هم یکی دیگر از وعده‌ها بود که در کنار چند نفر از همکاران یکی از طراحان طرح بودم و وعده خود را تا حصول نتیجه پیگیری می‌کنم.

وی افزود: برخی دیگر از طرح‌ها را هم طراح بودم و یا برخی را امضا کردم، مالیات بر خانه‌های خالی، جهش تولید دانش بنیان، طرح حمایت از افشاگران فساد، تشکیل کمیسیون ویژه باشگاه تحریمی‌ها، تضمین تأمین کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیر با قیمت مناسب، سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار، الزام دولت به توقف پیش فروش نفت در صورت عدم ارائه لایحه به مجلس و مدیریت تعارض منافع از جمله مهمترین طرح‌هایی بود که من طراح یا امضا کننده آنها بودم.

سهم دولت در ساخت پروژه متروی تبریز باید هرچه زودتر پرداخت شود

متفکرآزاد با اشاره به اینکه برای پیگیری موضوعات تبریز هم جلسه‌ای با شهرداری و شورای شهر به همراه نمایندگان دیگر تبریز برگزار کردیم، خاطر نشان کرد: ضمن برگزاری نشست مشترک، از پروژه‌ها بازدید کردیم و قرار شد نمایندگان مجلس و شورای شهر تبریز جلسات مستمر را برای حصول نتیجه برگزار کنند.

وی ادامه داد: از اتوبان تبریز-سهند هم تاکنون سه بار بازدید کردیم که انشاالله بر اساس آخرین وعده تا پایان شهریور، این اتوبان زیر بار ترافیکی می‌رود. موانع خاصی ندارد و امیدوارم این وعده عملیاتی شود.

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در مورد پیگیری‌های صورت گرفته در زمینه قطار شهری تبریز هم توضیح داد و گفت: تاکنون سهم دولت در این زمینه ادا نشده است و فقط اوراق مشارکت واگذار شده و امیدوارم نقدینگی سهم دولت به سرعت به این پروژه تزریق شود.

فضاهای باز را در اختیار هیات های حسینی قرار دهند

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس همچنین با تسلیت فرارسیدن ایام شهادت سرور و سالار شهیدان، ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: در خانه هم شده به تنهایی و با خانواده عزاداری می‌کنیم، ولی باید به فرهنگ ما دقت شود. در طول شیوع کرونا ثابت شد که بهترین مراعات کنندگان بهداشت کرونایی افراد دیندار و مذهبی بودند که مساجد و حرم‌ها را برای آسیب نخوردن سایر مردم تعطیل کردند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: با توجه به تعطیلی اماکن مسقف، همه نهادها باید مکان مناسبی را برای عزاداری هیئت‌ها تأمین کنند و فضای باز را هر جا داشته‌اند در اختیار هیئت‌ها قرار دهند تا روضه امام حسین (ع) را تعطیل نکنیم، حیاط ادارات تا مدارس گزینه مناسبی برای این موضوع هستند.

  • منبع خبر : ایرنا