داروهای درمانی بیماران کووید ۱۹ بر دو دسته است،۸۰ درصد بیماران کرونائی در خانه درمان می شوند
داروهای درمانی بیماران کووید ۱۹ بر دو دسته است،۸۰ درصد بیماران کرونائی در خانه درمان می شوند

دبیر کمیته علمی درمان ستاد مقابله با بیماری کوید 19 دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: درمان بیماران بستری کرونائی بر پایه دو دسته دارویی انجام گرفته و بر اساس پروتکل های ابلاغی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت است.

دبیر کمیته علمی درمان ستاد مقابله با بیماری کوید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: درمان بیماران بستری کرونائی بر پایه دو دسته دارویی انجام گرفته و بر اساس پروتکل های ابلاغی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت است.
به گزارش روابط عمومی مرکزآموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز، علی تقی زادیه دبیر کمیته علمی درمان ستاد مقابله با کوید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تبریزاظهار داشت: روشهای درمانی بیماران مبتلا به کوید ۱۹ بر اساس پروتکلهای ابلاغی صورت گرفته و داروهایی از جمله ویتامین ها ،ضد درد ها . ضد تبها برای بیماران سرپایی که عمدتا جزو درمانهایدنگهدارنده هستند تجویز می شود و البته باید بگوییم که بالغ بر ۸۰ درصد بیماران کرونائی علائم خفیف داشته و درمان سرپائی و استراحت در منزل برای ایشان کفایت می‌کند .
تقی زادیه افزود: بیمارانی که در وضعیت شدید بیماری قرار داشته و در بیمارستان می شوند درمانهای آنها در دوسته است دسته اول درمانهای ضد ویروس که مطالعات نشان داده که حتما باید در هفته اول بیماری تجویز و مصرف گردد ودسته دوم که از هفته دوم و در فاز تشدید بیماری تجویز می‌شوند درمانهای ضد التهابی مانند کورتون ها ، اینترفرون ها و شناخته شده ترین آنها دگزامتازون هست که البته با تشخیص پزشک و بررسی همه جانبه بیماری، باید تجویز شوند چرا که در بعضی بیماران مثل افراد دیابتی باعث افزایش شدید قند خون شده که عوارض آن بسیار خطرناک است.
دبیر کمیته علمی درمان مبارزه با کوید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص نحوه درمان بیماران کوید ۱۹ ابرازکرد: ازابتدای شیوع کرونا ویروس که هنوز پروتکلهای مشخصی وجود نداشت با همکاری اساتید فوق تخصص ریه ، آی سی یو ، بیهوشی و عفونی جلسات روزانه تشکیل داده و درمانهای روز دنیا را بررسی و برای بیماران تجویز می کردیم که پس از آن پروتکلهای کشوری ابلاغ شد و تا این لحظه هیچ گونه کمبودی داروئی از نظر پروتکلهای کشوری نداریم.
تقی زاده اضافه کرد: درمانهایی نیز هست که در حال مطالعه هستند و براساس مجوزی که از معاونت پژوهشی وزارت گرفته شده برخی بیماران را وارد کارآزمائی های بالینی کرده ایم که این امر نیز با اخذ کد اخلاق وزارت بهداشت بوده و علاوه بر آن اگر افرادی نیز خواهان ورود به کارآزمائی های بالینی شوند مستلزم اخذرضایت آگاهانه وارائه توضیحات لازم به بیمار و همراهان آنها می باشد.
وی در خصوص تاثیر گذاری داروها و کاهش بیماری و مرگ و میر بیماران کوید ۱۹ ادامه داد: داروها قطعا موثر و البته نتایج آنها نیز مشخص است اما این را هم باید در نظر بگیریم که بالغ بر ۸۰ درصد بیماران بستری کوید ۱۹ دارای بیماری زمینه ای(نارسائی قلبی عروقی، دیابت، چربی خون، فشار خون و…) هستند و داروهایی که برای کنترل بیماری زمینه ای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد موثر بر پیشگیری از تشدید بیماران کرونائی است بنابراین هرگونه کمبود اکسیژن ، افت فشار خون و یا افزایش آن و نیز افت و افزایش قند خون می تواند اثرات دراز مدت و کوتاه مدتی بر ارگانهای حیاطی بیمار داشته باشد.
دبیر کمیته علمی درمان ستاد مقابله با کوید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تبریز ابراز داشت: کنترل و جلوگیری از تشدید بیماری و همراه با آن کنترل بیماری زمینه ای در کاهش شدت بیماری و کنترل مرگ ومیر موثر است اما میزان قطعی آنها هنوز در دنیا مشخص نشده و تمام داده ها جمع آوری می شود ممکن است در آینده علم بتواند میزان تاثیرگذاری داروها را به طور قطع و بر اساس داده هایی که ثبت و ضبط می شود پاسخ دهد ولی در حال حاضر مطالعات علمی جواب این سوال را بطور کامل نمیدانند .
تقی زادیه در خصوص جایگاه طب مکمل ( داروهای گیاهی و… ) گفت: در پروتکلهای کشوری ابلاغ نشده و مطالعات قوی در این خصوص انجام نگرفته بود می توان گفت که از طب مکمل در مراکز درمانی زیر نظر دانشگاه بعنوان پروتکل درمانی استفاده نشده ولی اینکه برخی افراد و بیماران خودشان اقدام به استفاده از داروهای گیاهی و… کرده اند امری شخصی بوده است

  • منبع خبر : نهال امید