بزرگترین مرکز رادیوتراپی شمالغرب کشور در تبریز افتتاح می‌شود
بزرگترین مرکز رادیوتراپی شمالغرب کشور در تبریز افتتاح می‌شود

مدیر بیمارستان فوق تخصصی قلب و عروق شهید مدنی تبریز از افتتاح بزرگترین مرکز رادیوتراپی شمالغرب کشور در این شهر، در آینده‌ای نزدیک خبر داد. سیامک کاشفی‌مهر در جمع خبرنگاران، با اشاره به ساخت و تجهیز بخش رادیوتراپی جدید در این مرکز درمانی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خیر استانی، گفت: با اتمام بخش رادیوتراپی […]

مدیر بیمارستان فوق تخصصی قلب و عروق شهید مدنی تبریز از افتتاح بزرگترین مرکز رادیوتراپی شمالغرب کشور در این شهر، در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

سیامک کاشفی‌مهر در جمع خبرنگاران، با اشاره به ساخت و تجهیز بخش رادیوتراپی جدید در این مرکز درمانی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خیر استانی، گفت: با اتمام بخش رادیوتراپی بیمارستان شهید مدنی تبریز، امکان طراحی‌های به موقع درمان پیچیده با استفاده از تکنیک‌های به روز دنیا و کاهش نیاز مراجعه به درمان به استان‌های دیگر و کشورهای مجاور و نیز خذف انتظار نوبت بیماران محقق می‌شود.

وی با اشاره به ارائه خدمات با تعرفه مصوب دولتی در این بیمارستان، گفت: با آغاز به فعالیت بخش رادیوتراپی، پرتودرمانی پیشرفته نیز امکان پذیر شده و این امر افزایش رضایت نسبی مراجعان به دلیل بهبود کیفیت درمان‌ها را به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار کرد: بیماران مبتلا به بیماری‌های بدخیم که امکان درمان کامل با روش‌های شیمیایی یا جراحی نداشته باشند و نیز برخی بیماری‌های خوش خیم که قابل درمان به روش جراحی نیستند، می‌توانند از امکانات بخش رادیوتراپی بیمارستان شهید مدنی بهره‌مند شوند.

کاشفی‌مهر با اشاره به این‌که این بخش با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز و خیر استانی تجهیز می‌شود، گفت: تاکنون هزینه‌های مربوط به ساخت بونکر الکتا و دو طبقه بخش بستری شیمی درمانی و تجهیزات و ملزومات مربوط به دستگاه شتاب‌دهنده الکتا توسط مصطفی قصاب عبدالهی، خیر تبریزی، تامین و پرداخت شده است.

وی گفت: درمان با روش‌های تکنولوژیک جدید، به روز شدن درمان‌ها و جهش از درمان‌های سال ۱۹۹۵ به درمان‌های رایج اخیر در دنیا، کاهش عوارض ناشی از رادیوتراپی، افزایش پاسخ به درمان در تومور و نیز امکان درمان‌های پیچیده به روش رادیوتراپی، از جمله مزیت‌های تجهیز بخش رادیوتراپی بیمارستان شهید مدنی و دستگاه‌های جدید خریداری شده برای آن نسبت به دستگاه‌های مشابه دیگر است.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه توموتراپی خریداری شده برای بخش رادیوتراپی بیمارستان شهید مدنی، تنها دستگاه از نوع خود در شمالغرب کشور بوده و دستگاه الکتا نیز با قابلیت انجام IMRT و نیز امکان ارتقاء برای انجام درمان IGRT در شمالغرب کشور منحصر به فرد است.

مدیر بیمارستان فوق تخصصی قلب و عروق شهید مدنی تبریز یادآور شد: با توجه به این‌که درمان‌های پیشرفته، زمان بیشتری را برای درمان هر بیمار به خود اختصاص می‌دهد، به همین دلیل دستگاه شتاب دهنده توموتراپی و الکتا هر کدام در هر نوبت حدود ۲۰ بیمار را درمان خواهند کرد و دستگاه شتاب‌دهنده امید همانند دستگاه اونکور قادر به درمان حدود ۴۰ بیمار در هر نوبت کاری خواهد بود.

وی در خصوص مزیت‌های راه اندازی بخش شیمی درمانی بستری در این مرکز درمانی نیز اظهار کرد: با این کار امکان انجام درمان‌های همزمان شیمی درمانی و رادیوتراپی با انفزیون‌های ۲۴ ساعته برای بیماران نیازمند این درمان‌های همزمان مقدور می‌شود.

وی ادامه داد: رادیوتراپی همراه با شیمی درمانی، به علت میزان عوارض احتمالی، امکان قطع درمان وجود داشت و این امر به روند درمان بیمار خلل وارد می‌آورد، اما با داشتن بخش بستری، این موارد پیش نخواهد آمد.

کاشفی‌مهر اظهار کرد: پیش از این بیماران رادیوتراپی، اونکولوژی که در فرآیند درمانی دچار عارضه می‌شدند، برای بستری شدن در بخش‌های دیگر دچار سردرگمی می‌شدند، اما با ایجاد بخش بستری تحت نظارت پزشک خود در این بخش تحت مراقبت و درمان خواهند بود.

وی گفت: بر این اساس، امکان شیمی درمانی‌های قبل و بعد درمان‌های جراحی و یا رادیوتراپی که نیاز به بستری دارند و فعلا به‌صورت سرپایی درمان می شوند، مقدور خواهد بود.

  • منبع خبر : ایسنا