بررسی توانایی های بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال
بررسی توانایی های بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال

توسعه بخش کشاورزی به علت اهمیت آن در تامین امنیت و استقلال غذایی، یکی از اولویت‌های دولت‌ها محسوب می‌شود. کاهش وابستگی در این بخش برای کشورمان شاید جایگاه مهم‌تر و ارزشمندتری داشته باشد.

به گزارش نهال امید، نگاه اجمالی به فارغ‌التحصیلان کشاورزی و توانمندی عملی آن‌ها در ایجاد تحول در این بخش و همچنین وضعیت پشتیبانی از بخش کشاورزی نشانگر این واقعیت است که آموزش عالی و سیاست‌های کلی بخش کشاورزی برای رسیدن به این مهم از کارآیی مناسبی برخوردار نبوده است.
بخش کشاورزی یکی از سه قطب اقتصادی کشورمان است که اگر بخواهیم به مزیت‌های این بخش‌ها جداگانه توجه کنیم باید بپذیریم در حوزه کشاورزی مزیت بسیار بالاتری نسبت به صنعت داریم و همین مزیت می‌تواند عاملی برای جذب سرمایه‌ها و ایجاد اشتغال باشد.


خبرنگار نهال امید در گفتگویی با دکتر شاپور ظریقیان دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز  را نقش دانش آموختگان رادر توسعه کشاورزی بررسی نموده است.

  • ضرورت مدد گرفتن از بخش کشاورزی برای مقابله با چالش اشتغال چیست؟
    بخش کشاورزی به دلیل تقاضای بالای برخی محصولات در بازارهای بین‌المللی همچنان توان جذب نیروی کار و اشتغال‌زایی بالایی دارد. کشاورزی یکی از بخش‌های اقتصادی مهمی است که به رغم فراهم نبودن برخی الزامات پایه‌ای، در شرایط کنونی، باید برای مقابله با چالش اشتغال در کشور از آن مدد گرفت.
    –  چه پتانسیلی برای اشتغال فارغ التحصیلان کشاورزی در کشور وجود دارد؟

با توجه به وجود بیش از ۱۰‌هزار روستای فعال بالای ۱۰۰ خانوار در سطح کشور و فعالیت های متنوع کشاورزی، باغی و دامی در این روستاها، پتانسیل بالایی برای جذب و اشتغال تمام فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف کشاورزی در کشور وجود دارد.
– اشتغال پایدار و مولد در کشاورزی چه وضعیتی دارد؟
یافته ها نشان می دهد ظرفیت ایجاد اشتغال پایدار و مولد بر اساس الگوهای برآوردی در زیربخش های کشاورزی در مقایسه با سایر بخش های اقتصادی بر مبنای کشش اشتغال نسبت به سطح زیر کشت، رشد ارزش افزوده بخش، روند فن آوری تولید و انباشت سرمایه پایین است.
رفع معضلات حوزه اشتغال بخش کشاورزی چگونه امکانپذیر است؟
رفع معضلات حوزه اشتغال بخش کشاورزی نیازمند تغییر ترکیب شاغلان، تخصص‌گرایی، توجه به فناوری اطلاعات و ارتباطات، افزایش حضور دانش آموختگان کارآزموده دانشگاهی در مناطق روستایی، سرمایه‌گذاری‌های مکمل دولت در بخش کشاورزی، سازماندهی و قانونمند نمودن وضعیت فارغ التحصیلان در این بخش، قطع یَد دلالان و نیز ایجاد شرکت‌های پشتیبان به منظور خرید محصولات کشاورزی و استانداردسازی محصولات بر پایه صادرات و افزایش تولید محصولات ارگانیک است.
– چرا باید نگاهی علمی و مهندسی به حوره کشاورزی داشته باشیم؟
اگر به حوزه کشاورزی نگاه علمی، مهندسی و فنی داشته باشیم و کل زنجیره را با هم در نظر بگیریم و در زمینه خدمات این بخش هم برنامه‌ریزی منطقی داشته باشیم، حتی در همین شرایط و امتیازات موجود می‌توانیم ارزش افزوده و اشتغالی داشته باشیم که بسیاری از مشکلات فعلی را برطرف خواهد کرد. اگر نگاهی سنتی به کشاورزی و مدیریت منابع داشته باشیم اشتغال‌زایی این بخش، منطقی نیست؛ اما باید توجه داشته باشیم فناوری‌های نوین در این زمینه باعث شده مشاغل پایدار و قابل توجهی در بخش کشاورزی ایجاد شود.
– راهکار خروج از رکود پدید آمده از ناکارآمدی کشاورزی را چه می دانید؟
توجه به اصل آموزش، اشتغال مولد و معیشت مطلوب که در سایه مفهوم اقتصاد مقاومتی قابل دستیابی است تنها راه خروج از رکود پدید آمده از ناکارآمدی و بی‌موالاتی در فضای عمومی کشاورزی کشور است.
دستگاه های متولی امور کشاورزی چکونه می توانند زمینه فعالیت کارشناسان کشاورزی را زمینه سازی نمایند؟
دستگاه های متولی امور کشاورزی می توانند سیاست های تشویقی، حمایتی و رفاهی مناسب جهت فعالیت این گروه از کارشناسان در مناطق روستایی فراهم نمایند و قوانین مناسبی جهت لزوم بکارگیری این کارشناسان در مناطق روستایی تدوین و به اجرا گذاشته شود.
– مهم ترین دلایل خروج کشاورزی ایران از حالت سنتی چیست؟
در حال حاضر در بخش کشاورزی به صورت جزیره ای عمل می شود و به همین دلیل نتیجه درستی نخواهیم گرفت زیرا هماهنگی میان بخش های گسترده حوزه کشاورزی وجود ندارد. در امر کشاورزی علمی همچنین باید به بازار پایه دار کشاورزی، مزیت های نسبی منطقه ای توجه کرد و در حوزه تولید نیز باید از تقویم بهره برد. برای اینکه موضوع اشتغال را در بخش کشاورزی حل کنیم باید یک واقعیت را بپذیریم؛ کشاورزی در ایران باید از حالت سنتی، غیر اقتصادی و حالت سینه به سینه خارج شود.

  • نویسنده : امیرمسعود طایفه سلطانخانی
  • منبع خبر : نهال امید