اهدای ۲۰ عدد دوربین عکاسی قدیمی به موزه مطبوعات تبریز
اهدای ۲۰ عدد دوربین عکاسی قدیمی به موزه مطبوعات تبریز

استاد محمد علی جدیدالاسلام، پیشکسوت عکاسی پرتره و بزرگ‌ترین مجموعه‌دار دوربین‌های عکاسی ایران، ۲۰ عدد دوربین عکاسی قدیمی به موزه مطبوعات تبریز اهدا کرد.

به گزارش نهال امید، استاد جدید الاسلام در حاشیه آیین اهدای دوربین های عکاسی به موزه مطبوعات تبریز در جمع خبرنگاران، هدف از این اقدام را کمک به پا گرفتن موزه مطبوعات به عنوان نهاد صیانت از تاریخ مطبوعات و رسانه ها در منطقه شمال غرب کشور ذکر کرد. 

وی افزود: قدمت دوربین های اهدایی به موزه مطبوعات تبریز بین ۲۰ تا ۷۰ سال است و اغلب آنها در برنامه های خبری این سال ها مورد استفاده قرار گرفته اند. 

وی با دعوت از عموم فرهیختگان و خانواده های قدیمی دارای گنجینه های قدیمی مرتبط با زمینه های موزه مطبوعات تبریز، شامل روزنامه ها، دستگاه ها و ابزار آلات چاپ و دوربین های عکاسی و دستنوشته های فعالان رسانه ای، برای اهدای آثار در اختیار به موزه مطبوعات تبریز، این قبیل اقدامات را موجب ماندگاری صاحبان آثار در طول تاریخ دانست.

بزرگ ترین مجموعه دار دوربین های عکاسی ایران با ابراز خوشحالی از راه اندازی موزه منطقه ای مطبوعات در تبریز تاکید کرد: تاسیس چنین مکانی در تبریز به عنوان شهری با سابقه درخشان در ورود مظاهر نوین تمدنی به ایران از ۲۰۰ سال به این سو، از دو منظر افزایش موزه های شهر و نیز پا گرفتن محلی امن و مطمئن برای نگهداری و انتقال میراث گذشتگان به نسل جدید و آیندگان حایز اهمیت است. 

استاد جدیدالاسلام با بیان اینکه تبریز به عنوان مهم ترین شهر ایران در زمینه ایجاد و توسعه مطبوعات، بعد از تهران، از سال های قبل نیازمند تاسیس موزه مطبوعات بود، اضافه کرد: من در گام نخست ۲۰ عدد دوربین عکاسی را به این مجموعه اهدا کردم و بدون شک به موازات غنی تر شدن گنیجینه موزه، باز هم هر کمکی از دستم بیاید، برای پربارتر شدن آن انجام می دهم. 

وی برای اهدای عکس های تاریخی مطبوعاتی از رویدادهای منطقه شمال غرب و  یا تصاویر فعالان رسانه ای خطه آذربایجان در دهه های قبل به موزه منطقه ای مطبوعات تبریز اعلام آمادگی کرد. 

استاد جدیدالاسلام در پایان از جراید و اسناد مطبوعاتی به نمایش گذاشته شده در موزه مطبوعات تبریز نیز دیدن کرد. 

موزه منطقه ای مطبوعات تبریز با اهتمام اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی و تولی گری انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی در روزهای اخیر فعالیت خود را با دعوت از دارندگان نسخه های مطبوعات قدیمی و اسناد مطبوعاتی برای ارایه آثار خود به این مکان، آغاز کرده است. 

موزه مطبوعات تبریز در خانه تاریخی «صلحجو» (کلکته چی) در کوچه تاریخی «کرباسی» تبریز در عابرگذر قدیمی «تربیت» این کلان‌شهر واقع شده است.

  • منبع خبر : ایرنا