افزایش ۵۳ درصدی دریافتی مستمری‌ بگیران صندوق بیمه اجتماعی روستاییان در آذربایجان ‌شرقی
افزایش ۵۳ درصدی دریافتی مستمری‌ بگیران صندوق بیمه اجتماعی روستاییان در آذربایجان ‌شرقی

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر آذربایجان ‌شرقی از افزایش ۵۳ درصدی دریافتی مستمری‌ بگیران صندوق بیمه اجتماعی روستاییان در آذربایجان‌ شرقی خبر داد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر آذربایجان ‌شرقی از افزایش ۵۳ درصدی دریافتی مستمری‌ بگیران صندوق بیمه اجتماعی روستاییان در آذربایجان‌ شرقی خبر داد.

محمد نظری از اجرایی شدن همسان ‌سازی حقوق مستمری‌ بگیران این صندوق خبر داد و افزود: به دنبال اجرایی شدن طرح همسان‌ سازی حقوق مستمری ‌بگیران، ۱۹ هزار و ۲۳۲ مستمری‌ بگیر استان از این طرح بهره‌مند شده و معوقات محاسبه شده از اول سال ۹۹ تاکنون، همزمان با حقوق آبان‌ماه به حساب اعلامی خانوارها واریز شد.

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح، میانگین مبلغ دریافتی مستمری‌ بگیران بازنشستگی پیری ۵۰ درصد، مستمری ‌بگیران از کار افتاده کلی ۴۲ درصد و مستمری‌ بگیران بازمانده بیمه شده‌های متوفی ۵۷ درصد افزایش یافته است که در مجموع میزان افزایش مستمری‌ها در آذربایجان‌شرقی ۵۳ درصد بوده است.

وی خاطرنشان کرد: به طور میانگین افزایش مستمری هیچ یک از مستمری ‌بگیران در این همسان ‌سازی کمتر از ۱۵ درصد نبوده است.

نظری با اشاره به عضویت ۲۰۹ هزار نفر از بدو تاسیس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تاکنون در سطح استان، گفت: از این تعداد در مجموع ۱۹ هزار و ۲۳۲ نفر (۹۱۸۷ بازنشسته، ۵۸۸ از کار افتاده کلی و ۹۴۵۷  بازمانده بیمه شده متوفی) مستمری‌بگیر صندوق هستند.

وی ادامه داد: در محاسبه مبلغ مستمری همسان شده دو سوم میانگین سطح درآمدی معیار کسر حق بیمه‌ای سال‌های ۹۸ و ۹۹ اعمال و برای بازنشستگان پیش از موعد استان نیز بر اساس همین میانگین سطوح و سنوات بیمه‌ پردازی مستمری ‌بگیر اعمال شده است.

وی افزود: پس از اجرای طرح همسان ‌سازی حقوق مستمری‌ بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان، کمترین مبلغ دریافتی ۱۶۷ هزار تومان و بیشترین آن  ۸۳۳ هزار و ۴۰۰ تومان شده است.

به گفته مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان، طرح همسان‌ سازی مستمری‌های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر برای آن‌ دسته از بیمه‌ شدگان و بازماندگان که احکام مستمری فوت، بازنشستگی و از کارافتادگی‌شان قبل از سال ۹۹ صادر شده، شامل می‌شود.

به نقل از روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان شرقی، وی با بیان این‌که کلیه زنان و مردان ۱۸ تا ۵۰ سال می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌های معتبر سراسر استان، به عضویت صندوق درآمده و از مزایای بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و فوت استفاده کنند، تاکید کرد: به منظور افزایش چتر بیمه‌ای در بین اقشار تولیدکننده کشاورزان، روستاییان و عشایر، همه اعضای صندوق از کمک ۷۰ درصدی دولت بهره‌مند می‌شوند.

  • منبع خبر : ایسنا