استقلال و عدم وابستگی اصول محوری سیاست خارجی اندیشه های امام راحل است
استقلال و عدم وابستگی اصول محوری سیاست خارجی اندیشه های امام راحل است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: آموزه های امام راحل در سیاست خارجی که در قالب شعار نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی تبلور یافت، رویکردی جدید را در سیاست بین الملل عرضه کرد و اندیشه ای مبتنی استقلال و عدم وابستگی را در جامعه بین الملل حاکم ساخت.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در آیین رونمایی از کتاب سیاست خارجی از منظر امام راحل با بیان اینکه امام راحل در راهبری انقلاب اسلامی صرفاً به دنبال تغییر حکومت نبود بلکه در پی آن بود تا یک جهان بینی متفاوت و تاریخ ساز را معرفی کند، گفت: تحولی که امام راحل ایجاد کرد همه نظریات و نظام های رایج در سیاست بین الملل را نیز به چالش کشید و نگاه ملت ها را به یک منظومه فکری جدید در مناسبات بین المللی باز کرد.

امام جمعه تبریز افزود: دستاورد بزرگ حضرت امام خمینی رحمت الله علیه برای ایران استقلال بود، عنصر اساسی این تفکر این است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران صرفاً بر اساس مبانی اعتقادی بومی و منافع ملی تنظیم می شود و ظرفیت های کشور هرگز در جهت منافع و خواست های بیگانگان قرار نخواهد گرفت.

وی با بیان اینکه حضرت امام خمینی رحمت الله علیه نسبت به خطرات رژیم نامشروع صهیونیستی برای بشریت هشدار داد، تصریح کرد:  امام راحل ملت های آزاده را به اتحاد برای حذف این رژیم جعلی و احیای حقوق مردم ستمدیده فلسطین دعوت کرد و این امر به یک سیاست اصولی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: در چهاردهه گذشته در برخی محافل به جمهوری اسلامی ایران نسبت به هزینه های سیاست های مقابله ای در قبال رژیم صهیونیستی هشدار داده می شود، اما آموزه های امام راحل اندیشه والای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای عزیز بعنوان چراغ راه بیانگر این است در حمایت از ستمدیدگان و مبارزه با ظلم و ظالم هرگز محاسبات سود و زیان جایگاهی ندارد. در این رویکرد سیاست های راهبردی جمهوری اسلامی ایران ملهم از قیام انسانی امام حسین علیه السلام است.

امام جمعه تبریز گفت: اندیشه حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در پایه ریزی انقلاب اسلامی و تجلی شکوه صلابت همین انقلاب در رهبری داهیانه حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای عزیز در تعامل با ملت های آزاده مبتنی بر اتحاد است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه ملت های اسلامی باید همه ظرفیت های خود را در جهت وحدت و هم افزائی و مقابله با دشمن مشترک بکار گیرند، گفت: تفکر امام راحل و اندیشه والای رهبر معظم انقلاب اسلامی در عصر حاضر راهگشای جهان اسلام در مسیر وحدت است.

وی تاکید کرد: با تداوم سیاست های استکباری سلطه گران و در حالیکه جهان همچنان از بی عدالتی، بی هدفی و ضعف ایدئولوژیک رنج می برد رجوع به اندیشه های امام خمینی رحمت الله علیه و آیت الله العظمی امام خامنه ای عزیز همچنان یک ضرورت است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تقدیر زحمات مولفان کتاب سیاست خارجی از منظر امام راحل گفت: این کتاب تلاش سودمندی در راستای ترویج اندیشه ای مبتنی استقلال و عدم وابستگی در جامعه بین الملل و خطرات رژیم نامشروع صهیونیستی است.