استاندار آذربایجان‌شرقی خواستار راه‌اندازی دانشگاه مشترک ایران و ترکیه شد
استاندار آذربایجان‌شرقی خواستار راه‌اندازی دانشگاه مشترک ایران و ترکیه شد

استاندار آذربایجان‌شرقی خواستار ایجاد و راه‌اندازی دانشگاه مشترک بین جمهوری‌اسلامی‌ایران و ترکیه با هدف توسعه مناسبات علمی و دانشگاهی شد.

محمدرضا پورمحمدی روز یکشنبه در دیدار جمعی از اساتید رشته‌های الهیات و فلسفه اسلامی دانشگاه‌های ترکیه با وی، به پیوندهای عمیق و تاریخی ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت: رهبران دو کشور برای توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف و تعمیق روابط بین دولت‌ها و ملت‌ها اراده جدی دارند.

وی به قرارداد همکاری دانشگاه‌های تبریز و ایغدیر ترکیه در قالب “پروتکل مولانا” اشاره کرد و افزود: طبق مفاد این قرارداد می توان نسبت به گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی آذربایجان شرقی استان با دانشگاه‌های ترکیه اقدام کرد.

وی یادآوری کرد: دیپلماسی علمی باید در کنار مناسبات سیاسی و اقتصادی بین دو کشور مورد توجه جدی قرار بگیرد.

پورمحمدی راه‌اندازی یک دانشگاه مشترک بین ایران و ترکیه را از جمله برنامه‌های دو کشور برای توسعه همکاری‌های علمی برشمرد و اضافه کرد: باید در کنار مناسبات سیاسی و اقتصادی، دیپلماسی علمی و فرهنگی نیز در دستور کار همکاری‌های دو کشور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه کشورهای همسایه و مسلمان باید در روزهای سخت در کنار هم باشند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در جغرافیای جهان اسلام همواره به عنوان کشورهای دوست و برادر بوده‌ اند که باید از این موقعیت برای موفقیت های آینده بهره جست.

پورمحمدی بر تقویت مناسبات علمی و فرهنگی دو کشور از طریق همکاری‌های دانشگاهی و رفت‌ و آمد اساتید و دانشجویان تاکید کرد و گفت: دانشگاه تبریز در توسعه مناسبات علمی ایران و ترکیه نقش محوری دارد و با توجه به وجود پروتکل مولانا، تبادل استاد و دانشجو و ایجاد فرصت‌های مطالعاتی در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به فعالیت ۱۵ مرکز علمی و دانشگاهی در تبریز، افزود: این مراکز فعالیت‌های خوبی در حوزه فلسفه و الهیات دارند و امیدواریم زمینه همکاری آنها با دانشگاه‌های ترکیه به زودی فراهم شود.

به گزارش ایرنا، در این دیدار که اساتید رشته‌های الهیات و فلسفه اسلامی از ۳۰ دانشگاه ترکیه در آن حضور داشتند، تعدادی از آنها به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص همکاری‌های علمی و دانشگاهی تبریز- آنکارا پرداختند.

  • منبع خبر : خبرگزاری نصر