۵ موزه در آذربایجان شرقی مجوز تأسیس گرفتند
۵ موزه در آذربایجان شرقی مجوز تأسیس گرفتند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از صدور مجوز تأسیس ۵ موزه جدید در استان طی سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش نهال امید، مرتضی آبدار امروز ضمن اعلام این خبر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در راستای سیاست‌های وزارت میراث فرهنگی در زمینه توسعه موزه‌های بخش خصوصی و همچنین ضرورت بهره گیری از ظرفیت‌های استان در عرصه موزه داری مجوز تأسیس پنج موزه جدید در سال ۹۸ صادر شد.

او با اشاره به اینکه طی شش ماهه نخست سال جاری مجوز موزه‌های ” چاپ و نشر و تعلیم و تربیت و کبریت ممتاز تبریز” صادر شده بود، ادامه داد: در راستای بهره مندی از ظرفیت‌های موجود در تبریز، پس از موزه‌های مذکور، موزه‌های: “شعر و ادب آذربایجان، خیمه شب بازی تبریز و خانه موزه شیخ محمد خیابانی” موفق به کسب مجوز تأسیس از اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی – تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در ادامه در خصوص موزه چاپ و نشر و تعلیم و تربیت عنوان کرد: این موزه توسط رشید کفیلی یکی از مجموعه داران خصوصی تبریز در محل بنای تاریخی دبیرستان فردوسی تبریز ایجاد خواهد شد که در این راستا با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان، عملیات استحکام بخشی و مرمت این بنای تاریخی توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در حال انجام است.

او با اشاره به جایگاه استان در عرصه صنعت و اقتصاد کشور، تأسیس موزه‌های صنعتی را یکی از مهم‌ترین اقدامات در راستای معرفی این ظرفیت دانست و گفت: در این راستا با تلاش ستودنی کارخانه کبریت سازی ممتاز به عنوان یکی از پیشگامان صنعت آذربایجان، موزه کبریت ممتاز تبریز در محل این کارخانه تشکیل شده است.

آبدار در ادامه به موزه شعر و ادب آذربایجان اشاره کرد و گفت: این موزه نیز توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در محل مجموعه مقبره الشعرای تبریز با هدف معرفی مشاهیر شعر و ادب آذربایجان ایجاد می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اشاره به سابقه تبریز در زمینه هنرهای نمایشی و لزوم اختصاص موزه‌ای در خصوص پیشینه این هنر، گفت: در این راستا خانه تاریخی صلحجو (کلکته چی) واقع در پیاده راه تربیت تبریز پس از تجهیز و تکمیل، به موزه خیمه شب بازی تبریز تبدیل خواهد شد.

آبدار در خاتمه در خصوص خانه موزه شیخ محمد خیابانی نیز گفت: با توجه به راه اندازی فاز نخست این خانه موزه در محل محل زندگی این شخصیت مجاهد در سال ۹۸، تکمیل آن در سال ۱۳۹۹، همزمان با یکصدمین سالگرد شهادت این روحانی مبارز برنامه ریزی شده است.

مهر