گرفتارهای هفت‌خوان سیستم اداری از زبان استاندار آذربایجان‌شرقی / آذربایجان‌شرقی باید استان ویژه شود
گرفتارهای هفت‌خوان سیستم اداری از زبان استاندار آذربایجان‌شرقی / آذربایجان‌شرقی باید استان ویژه شود

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بخشی از موانع توسعه ناشی از تمرکزگرایی و نظام برنامه‌ریزی بخشی است، گفت: تا زمانی که اختیار کافی به استان‌ها داده نشود و نظام برنامه‌ریزی منطقه‌ای عملیاتی نشود، دشواری‌های زیادی در مسیر توسعه خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری نهال امید از تبریز،  محمدرضا پورمحمدی در مراسم اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره شهید رجایی استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه بسیاری از امور مربوط به توسعه در حیطه اختیار استان‌ها نیست، اظهار داشت: سیاست‌های توسعه به شکل بخشی، ابلاغ و اجرایی می‌شود و سازوکارهای کافی در سطح منطقه‌ای وجود ندارد.

وی ادامه داد: بیشتر ناملایمات و موانع توسعه ناشی از تمرکزگرایی در حوزه برنامه‌ریزی است و برای رسیدن به اهداف توسعه باید در این فرآیند تجدیدنظر اساسی صورت گیرد.
 
پورمحمدی تصریح کرد: انتظار داریم وقتی از خلیج فارس به مناطق مرکزی کشور آبرسانی می‌شود، اجرای یک خط انتقال ۱۰۰ کیلومتری در استان ما گرفتار هفت‌خوان نشود و یا برای صدور مجوز احداث نیروگاه‌های کوچک که می‌تواند مشکل کمبود برق را تا حدود زیادی رفع کند، معطل صدور مجوز از مرکز نباشیم.
 
وی متذکر شد: همه این مشکلات ناشی از نظام برنامه‌ریزی متمرکز و سیستم تمرکزگرا است، در حالی که تجربه نشان داده هر زمان به استان‌ها اختیار داده شده کارها بهتر انجام شده است.
 
پورمحمدی با اشاره به انتصاب استاندار ویژه برای استان خوزستان، گفت: این کار برای سایر استان‌های با شرایط ویژه مانند آذربایجان‌شرقی هم باید انجام شود و تمرکززدایی تبدیل به رویکرد و راهبرد در حوزه برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری شود.
 
وی خاطرنشان کرد: آذربایجان‌شرقی با داشتن ۲۷۰ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه، ظرفیت بسیار خوبی برای دادوستد و توسعه تجارت دارد که اگر اختیار کافی به استان داده شود این کار با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از سخنان خود از دست‌اندرکاران جشنواره شهید رجایی در استان قدردانی کرد و یادآور: دستگاه‌های اجرایی در اولین قدم باید ارزیابی درونی داشته باشند و به‌طور مرتب عملکرد خود را پایش کنند.
 
وی افزود: در کنار این، ارزیابی بیرونی هم لازم است و این ارزیابی باید مبنای برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری قرار گیرد.
 
پورمحمدی با بیان اینکه تجلیل از چند دستگاه به معنی کم‌کار بودن سایر دستگاه‌ها یا نادیده گرفتن زحمات آنها نیست، اضافه: متأسفانه فضای نقد و گلایه باعث شده است که موفقیت‌ها کمتر دیده شود در حالی که با وجود همه تنگناها و مشکلات، کارهای خیلی بزرگی هم انجام شده است.
 
وی بیان داشت: در دوره سه‌ساله مدیریتم در آذربایجان‌شرقی، شاهد زحمات ارزشمند و طاقت‌فرسای همه دستگاه‌ها بودم و لازم می‌دانم از تلاش‌های همه مسوولان و کارکنان دستگاه‌های اجرایی تشکر کنم.
 
استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین به فرمایشی از امیرمومنان علی (ع) در خصوص زودگذر بودن فرصت‌ها اشاره کرد و متذکر شد: فرصت خدمت به بندگان خدا نعمتی است که نصیب ما شده و باید با خدمت بی‌منت به مردم، شکرگزار این نعمت باشیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس