چتر حمایتی دولت بر سر طرح ۲۵ ساله تولید آلومینا در سراب
چتر حمایتی دولت بر سر طرح ۲۵ ساله تولید آلومینا در سراب

تبریز - نهال امید - طرح تولید آلومینا از معدن نفلین سینیت شهرستان سراب از جمله طرح های راهبردی معطل مانده حوزه معدن آذربایجان شرقی در ۲۵ سال گذشته و تحقق تولید در آن نیازمند اهتمام و توجه ویژه دولت سیزدهم است.

به گزارش نهال امید ، عملیاتی شدن طرح بر زمین مانده تولید آلومینا از نفلین سینیت در شهرستان سراب در ۱۳۰ کیلومتری شمال شرق تبریز، ضمن زدودن ذهنیت منفی ۲۵ ساله مربوط به معطل ماندن آن، پس از تکمیل فازهای مختلف، سبب جلوگیری از خروج سالیانه یک میلیارد دلار ارز برای تامین آلومینای مورد نیاز کشور می شود.

نکته مهم در ارتباط با آغاز عملیات اجرایی طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب، این است که همه زیرساخت های مورد نیاز برای فعال کردن این طرح ملی فراهم بوده و تاکنون افزون بر ۳۰ میلیارد تومان ، با لحاظ دلار یک هزار و ۲۰۰ تومانی تا سه هزار و ۵۰۰ تومانی، برای بسترسازی آن هزینه شده است.

در واقع اجرایی شدن طرح تولید آلومینا از  معدن نفلین سینیت در شهرستان سراب از جمله مطالبات جدی آذربایجان شرقی است که سال ها به دلایلی، به مرحله استخراج و راه اندازی کارخانه منجر نشده بود و خرداد ماه امسال با امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی آن با ظرفیت افزایش به ۲۰۰ هزار تن در سال، آخرین گام برای اجرایی شدن این طرح بر زمین مانده حوزه معدن کشور برداشته شده است. 

یکی از مزیت های امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی تولید آلومینا در معدن نفلین سینیت سراب، ملاحظه مطالعات و تحقیقات گذشته و کار کارشناسی می باشد و تغییر نرخ ارز – به عنوان یکی از موانع اجرای آن در سال های گذشته – نیز در این قرارداد  لحاظ شده است.

توافق‌نامه ساخت کارخانه تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب، شامل «ساخت کارخانه پودر آلومینا و همچنین تولید ماده معدنی بوهمایت و نمک های صنعتی» است.

ظرفیت شناسایی شده معدن نفلین سینیت سراب حدود پنج میلیارد تن است و گفته می شود تحریم های اعمال شده از طرف قدرت های جهانی و نیز ضعف مدیریتی، ۲ عامل اصلی تاخیر طولانی مدت در اجرای پروژه  تولید آلومینا از این معدن در ۲۵ سال اخیر بوده است.

حال مردم و مسوولان آذربایجان شرقی انتظار دارند که کارگزاران دولت سیزدهم با عملگرایی در حوزه کار جهادی به عنوان یکی از تاکیدات رییس جمهوری، به آرزوی ۲۵ ساله برای تولید آلومینا از نفلین سینیت در شهرستان سراب جامه عمل بپوشانند. 

ظرفیت شناسایی شده معدن نفلین سینیت سراب حدود پنج میلیارد تن است و گفته می شود تحریم های اعمال شده از طرف قدرت های جهانی و نیز ضعف مدیریتی، ۲ عامل اصلی تاخیر طولانی مدت در اجرای پروژه  تولید آلومینا از این معدن در ۲۵ سال اخیر بوده است.

بدیهی است که تلاش برای گذاشتن نقطه پایان بر طرح تولید آلومینا از معدن نفلین سینیت سراب، نیازمند پویایی، تحرک و رایزنی مسوولان ارشد آذربایجان شرقی و نمایندگان مردم این خطه در مجلس شورای اسلامی است تا انگاره نقش بسته بر ذهنیت افکار عمومی  استان مبنی بر کارشکنی در مسیر اجرای این طرح حیاتی بخش معدن در ۲۵ سال اخیر اصلاح شود.

چتر حمایتی دولت بر سر طرح ۲۵ ساله تولید آلومینا در سراب
نمایی از معدن نفلین سینیت سراب برای استخراج آلومینا

وعده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای تکمیل سریع پروژه نفلین سینیت سراب

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به اهمیت معدن نفلین سینیت سراب و ضرورت افزایش تولید آلومینیا در کشور به عنوان یک ماده راهبردی اعلام کرد که با استفاده از تمام ظرفیت‌ها پروژه ۷۰ هزار تنی تولید پودر آلومینیوم از ماده معدنی نفلین سینیت سراب را زودتر از موعد مقرر تکمیل و تحویل خواهیم داد.

سیدحسین هوش‌السادات، افزود: این پروژه طبق قرارداد ۴۸ ماهه باید تکمیل و تحویل داده شود و با تمام تلاش خود سعی می‌کنیم که در زمان پروژه صرفه‌جویی لازم انجام شود تا از این پروژه نیز سربلند بیرون آییم.

وی از اعتمادی که به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در اجرای این پروژه شده است، تقدیر و تشکر کرد و گفت: این پروژه نیز مانند دیگر پروژه‌های قرارگاه در جهت خودکفایی، قطع وابستگی و تامین نیاز داخل است که امیدواریم در اسرع وقت تکمیل گردد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه در این پروژه از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌کنیم، اضافه کرد: تجهیزات اصلی پروژه شناسایی شده است و با تمام توان از ظرفیت‌های بومی منطقه حداکثر استفاده را در اجرای پروژه خواهیم کرد.

هوش‌السادات همچنین تصریح کرد: ظرفیت فاز اول این واحد ۷۰ هزار تن پودر آلومینا از نفلین سینیت است که قابلیت ارتقاء تا ۲۰۰ هزار تن در سال را نیز دارا می‌باشد.

چتر حمایتی دولت بر سر طرح ۲۵ ساله تولید آلومینا در سراب
پودر آلومینا، ماده اصلی تولید آلومینیوم

افزایش تولید آلومینا، مساوی با کاهش ارزبری برای صنعت آلومینیوم است 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز تأکید کرد: افزایش تولید آلومینا در کشور، کاهش ارزبری برای صنعت آلومینیوم به دنبال خواهد داشت.

وجیه‌الله جعفری گفت: در حال حاضر کشورمان سالانه به ۱.۵ میلیون تن پودر آلومینا نیاز دارد که بخش عمده‌ای از آن از طریق واردات تامین می‌شود.

وی ادامه داد: طبق قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در فاز نخست پروژه سالانه۷۰ هزار تن پودر آلومینا از ماده معدنی نفلین سینیت در شهرستان سراب تولید می‌شود که تاثیر قابل ملاحظه‌ای در خروج ارز از کشور می‌گذارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو  یادآوری کرد: تولید فعلی آلومینا در کشور سالانه به ۲۵۰ هزار تن می‌رسد، از این رو ضروری است که زمینه افزایش تولید این ماده فراهم شود.

جعفری ادامه داد: پیش‌بینی شده در صورت امکان، تولید آلومینا از نفلین در فازهای توسعه به ۲۰۰ هزار تن در سال افزایش یابد.

وی، ارزش فاز نخست پروژه را ۱۳۷ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: طرح در مدت چهار سال اجرا و ساخته خواهد شد.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، تولید آلومینا از نفلین علاوه بر کاهش وابستگی به واردات، با احتساب محصولات جانبی ارزش افزوده بالایی را ایجاد می‌کند.

چتر حمایتی دولت بر سر طرح ۲۵ ساله تولید آلومینا در سراب

اشتغال زایی ۸۰۰ نفری طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت در سراب

در همین حال معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز از امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا از ماده معدنی نفلین‌سینیت میان ایمیدرو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ع) در سراب به عنوان یک خبر خوش برای مردم استان یاد کرد و گفت: پروژه تولید آلومینا از نفلین‌سینیت، یکی از پروژه‌های مهم استان است که در سال‌های اخیر از سوی مسئولان استان به صورت جدی پیگیری شده و در سایه این پیگیری‌ها، قرارداد احداث واحد تولید آلومینا امضا شد.

علی جهانگیری خاطرنشان کرد: طبق این قرارداد، در فاز نخست پروژه، سالانه ۷۰ هزار تن پودر آلومینا در شهرستان سراب تولید می‌شود که تاثیر قابل ملاحظه‌ای در خروج ارز از کشور می‌گذارد.

وی، ارزش فاز نخست این پروژه که در سطح ۵۰۰ هکتار اجرا می‌شود، ۱۳۷ میلیون یورو بوده و در مدت چهار سال احداث خواهد شد؛ هم‌چنین با بهره‌ برداری از فاز نخست، برای ۸۰۰ نفر به‌ طور مستقیم و سه هزار و ۵۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

وی هم‌چنین از تلاش‌ها و پیگیری‌های نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی در پیشرفت روند اجرای پروژه نفلین‌سینیت قدردانی کرد.

به گزارش نهال امید ، احیای «طرح تولید آلومینیا از نفلین‌سینیت» در شهرستان سراب از جمله نخستین اولویت‌های کاری استاندار آذربایجان شرقی از زمان انتصاب وی بود که پس از پیگیری‌های متعدد، موافقت‌نامه آغاز عملیات اجرایی آن در آذر ماه سال ۱۳۹۸ امضا شد.

به دنبال این موافقت‌ نامه، پیگیری برای اجرای مفاد آن آغاز و سرانجام منجر به امضای قرارداد احداث واحد ۷۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا بین ایمیدرو و قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) شد.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ایرنا