هدف دولت، حمایت از رونق تولید است
هدف دولت، حمایت از رونق تولید است

رییس دفتر رییس جمهور گفت: ممکن است قصور داشته باشیم، اما نیت دولت و شخص آقای رییس جمهور حمایت و کمک به رونق تولید است.

محمود واعظی بعد از ظهر پنجشنبه، ۲۴ بهمن در جلسه‌ای با حضور فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی، با بیان این‌که هدف و سیاست دولت حمایت از بخش خصوصی است، اظهار کرد: شاخص‌های دولت یازدهم و نوع هدفگذاری با کشورهای همسایه، روابط بین‌الملل و مذاکرات هسته‌ای و امضاهای برجام توانست زنجیرهایی را که دست و پای اقتصاد کشور را بسته بود، باز کند تورم تک رقمی و میزان رشد مثبت شد.

وی گفت: پیش بینی ما این نبود، سیاست‌های اقتصادی رییس جمهور و دولت در دولت یازدهم شفاف و روشن بود و تلاش کردیم تا تک نرخی باشیم و دولت تصدی‌گری را کنار گذاشته و به بخش خصوصی اعتماد کند.

به گزارش نهال امید، رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به تفاوت سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم و دولت دوازدهم، بیان کرد: سعی کردیم تا ثمره تلاشمان در دولت یازدهم، توسعه کشور و رفاه مردم در دولت دوازدهم باشد. نقشی در روی کار آمدن ترامپ نداشتیم، ایشان وقتی سرکار آمد از همان ابتدا می‌گفت که من برجام را پاره خواهم کرد و تحت تاثیر رژیم صهیونیستی شروع به فشار کرد.

واعظی تصریح کرد: سال گذشته سال بسیار سختی بود و تحریم‌های امسال به مراتب سخت‌تر از سال گذشته است، اما هم مردم و هم بخش خصوصی توانستند راهشان را پیدا کنند، با این وضعیت و در مقایسه با سال گذشته شاخص‌هایمان به سمت مثبتی حرکت می‌کند.

وی اضافه کرد: آمار صادرات در آذربایجان شرقی و سایر استان‌ها نیز این موضوع را تایید می‌کند؛ ما باید یکدیگر را درک کنیم، چرا که همه ما در یک قایق نشسته‌ایم.

وی با بیان اینکه آمریکا و کشورهای منطقه به جدیت دنبال رسیدن به اهدافشان از طریق اقتصادی بودند، گفت: امروز ما هستیم که برای آمریکایی‌ها شرط می‌گذاریم، آن‌ها ملت ایران را نشناخته‌اند و با این روش موفق نخواهند شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه شهید سلیمانی مورد احترام تمام کشور و همه جناح‌ها بود، اظهار کرد: آمریکایی‌ها به این راه متوسل شدند، اما وحدت و انسجامی در ایران و در سایر کشورها هم اتفاق افتاد و ما با درک و فهم شرایط کشور و فشارهایی که رویمان است، می‌توانیم و باید بتوانیم مشکلاتمان را در داخل کشور حل کنیم.

وی یادآور شد: پیچیده‌ترین قطعات مورد نیاز کشور به دلیل قطع امید از خارج توسط متخصصان کشور ساخته شده و طی یک و نیم سال گذشته به خودکفایی نزدیک شده‌ایم که اقدامی جهادی است.

رییس دفتر رییس جمهور متذکر شد: فشار بر ایران بی سابقه بود و اگر این فشار بر هر کشور دیگری وارد شده بود، امکان داشت چند ماه هم دوام نیاورند، از مردم، تجار و صنعتگران کشاورزان و از همه کسانی که کارآفرین هستند، تشکر می‌کنیم.

واعظی در ادامه بیان کرد: قرار نانوشته‌ای با تجار تولیدکنندگان و صنعتگران این استان داریم و در همه سفرها به فعالان اقتصادی توجه داشته‌ایم.

واعظی گفت: گزارشات ارایه شده نشان دهنده این است که در شرایط سخت اقتصادی، آذربایجان شرقی توانسته است به نوعی مشکلاتش را حل کند و اجازه ندهد که بنگاه‌های اقتصادی خیلی تحت تاثیر هدفگذاری دشمن و تحریم‌ها قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: حساب آذربایجان شرقی با بسیاری از استان‌های دیگر متفاوت بوده و آنچه را که دیگران می‌خواهند شروع کنند، این استان چند دهه قبل شروع کرده‌اید، از این رو انتظار ما نیز بیشتر بوده و آذربایجان شرقی جزو صادرکنندگان نیروی انسانی به سراسر کشور است.

واعظی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری آذربایجان شرقی، گفت: در حوزه گردشگری می‌توان در استان تحول ایجاد کرده و بیش از این کار شود.

وی با بیان این‌که تولید در هر شرایطی کلید خودکفایی و پیشرفت است، افزود: وظیفه دولت، حمایت از بخش خصوصی بوده و ما باید پناهگاه بخش خصوصی باشیم، سفارتخانه ما باید امید هر ایرانی که در خارج گرفتار می‌شود، باشد.

  • منبع خبر : ایسنا