نماینده مجلس: خواسته های کارگران مجتمع مس سونگون برآورده می شود
نماینده مجلس: خواسته های کارگران مجتمع مس سونگون برآورده می شود

نماینده مروم ورزقان و عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش عمده خواسته ها و مطالبات کارگران مجتمع معدن مس سونگون تا یک‌ماه آینده محقق می شود. اللهوردی دهقانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: به دنبال اعتراض اخیر کارگران مجتمع معدن مس سونگون به شرایط کاری و تبعید […]

نماینده مروم ورزقان و عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش عمده خواسته ها و مطالبات کارگران مجتمع معدن مس سونگون تا یک‌ماه آینده محقق می شود.

اللهوردی دهقانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: به دنبال اعتراض اخیر کارگران مجتمع معدن مس سونگون به شرایط کاری و تبعید در پرداخت ها و عدم وجود رویه یکسان در پرداخت حقوق، در جمع آنان حضور یافته و صحبت کردم.

وی افزود:  در آن دیدار مقرر شد نمایندگان کارگران مس سونگون در حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی و اینجانب جلسه مشترکی برای بررسی مسائل و مشکلات آنان برگزار کنیم که این کار انجام و یکایک خواسته های آنان در آن جلسه بررسی شد.

وی اضافه کرد: پس از آن کارگران قول دادند به سر کار خود بازگردند و این گونه نیز کردند. 

دهقانی ادامه داد: بنده با حضور  نمایندگان کارگران، روز پنجشنبه گذشته، به رغم تعطیلی،  جلسه ای با مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با حضور مدیر کل تعاون و نمایندگان کارگران برگزار کردم و مطالبات کارگران در آنجا، مطرح و جمع بندی شد. 

وی تاکید کرد: این کار در حضور نمایندگان کارگران انجام شد و توافقنامه ای نیز با امضای همه طرف ها امضا شد. 

وی با بیان اینکه قرار است بر اساس تصمیمات جلسه با مدیرعامل شرکت‌مل صنایع مس ایران، عمده مطالبات کارگران  مجتمع مس سونگون در یک ماه آینده انجام شود، از بازنگری، بازطراحی و اجرایی شدن طرح طبقه بندی مشاغل در شرکت های فعال مس به عنوان یکی از بندهای توافقنامه نام برد.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس توافقنامه امضا شده، مقرر است قرارداد کارگران حداقل کمتر از یک سال نباشد و تمامی حقوق شان که به صورت روال و قانونی پرداخت نشده، قانونمند شود.

وی اظهار کرد: افزایش ضریب ریالی، فوق العاده جذب، سنوات، رتبه بندی و ارتقای گروه، حق بدی آب و هوا، حق لباس دو بار در سال، حق ایاب و ذهاب، تسهیلات مسکن، وام از جمله مطالبات دیگر کارگران مس سونگون بود که مقرر شد انجام شود. 

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد پرداخت ها در همه کارهای مشابه در شرکت های مشابه و پیمانکار یکسان شود.

مجتنع معدن مس سونگون به عنوان‌ بزرگ ترین معدن مس کشور در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز در شهرستان ورزقان واقع شده و در مجموع بیش از چهار و هزار و ۵۰۰ نفر در آن مشغول کارند.