مذاکره اولیه برای واردات ۴۰ میلیون دز واکسن فایزر و جانسون/ واردات از طریق مکانیزم کواکس انجام می‌شود
مذاکره اولیه برای واردات ۴۰ میلیون دز واکسن فایزر و جانسون/ واردات از طریق مکانیزم کواکس انجام می‌شود

نایب رئیس کمسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، گفت: مذاکرات برای واردت ۴۰ میلیون دز واکسن فایزر و جانسون اند جانسون انجام شده و در صورت نهایی شدن، امیدواریم تا این واکسن‌ها به زودی وارد کشور شود. ناصر ریاحی در گفت‌وگو در مورد چگونگی واردات ۲۰ میلیون دز واکسن فایزر از یک شرکت آلمانی و […]

نایب رئیس کمسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، گفت: مذاکرات برای واردت ۴۰ میلیون دز واکسن فایزر و جانسون اند جانسون انجام شده و در صورت نهایی شدن، امیدواریم تا این واکسن‌ها به زودی وارد کشور شود.

ناصر ریاحی در گفت‌وگو در مورد چگونگی واردات ۲۰ میلیون دز واکسن فایزر از یک شرکت آلمانی و همچنین ۲۰ میلیون دز واکسن جانسون اند جانسون به ایران، گفت: درباره واردات این واکسن‌ها شرکت نماینده به اتفاق مسئولین سازمان غذا و دارو در حال مذاکره هستند و اگرچه موضوع هنوز نهایی نشده اما امیدواریم بزودی محقق شود. 

نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که آیا واردات این واکسن ها توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد بیان داشت:  احتمالا واردات این واکسن ها از طریق سازوکار کوواکس انجام می شود و به احتمال بسیار هیات امنای ارزی وزارت بهداشت واردات را به عهده خواهند داشت و اگر هم از نماینده خواسته شود که خود واردات را انجام دهد نماینده نیز با ارز مرجع واردات را انجام می دهد و محموله وارداتی تحویل وزارت بهداشت می شود تا طبق برنامه واکسیناسیون مورد استفاده قرار بگیرد. 

ریاحی در پاسخ به این سوال که قیمت واردات این واکسن ها به کشور چقدر است و چه زمانی اولین محموله این واکسن ها به کشور وارد می شود، گفت: با توجه به اینکه مذاکرات نهایی نشده هنوز قیمت و زمان حمل اولین محموله به ایران مشخص نشده است.  سه شرکت تولید کننده واکسن کرونا، فایزر، جانسون اند جانسون و آسترازنکا در ایران نماینده دارند که همگی شرکت های دارویی معتبر هستند. 

* وزارت بهداشت مسئول هر نوع عوارض استفاده از انواع واکسن‌ها خواهد بود

عضو اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: تقریبا تمام کمپانی‌های تولید کننده واکسن در دنیا پذیرفته اند تا واکسیناسیون اکثریت جمعیت واکسن را با حداقل سود می فروشند و بعدا قیمت های خود را گرانتر می کنند، لذا در حال حاضر فقط وزارتخانه های بهداشت کشورهای متقاضی را طرف قرارداد خود می دانند و به همین جهت درخواست نامه هایی را از وزارت بهداشت می کنند که در آن اعلام شود که شرکت متقاضی از طرف وزارت بهداشت اجازه خرید دارد و نهایتا واکسن خریداری شده توسط وزارت بهداشت تزریق خواهد شد و وزارت بهداشت مسئول عوارض ناشی از سوء استفاده و عوارض آن خواهد بود.

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو، گفت: اگر مقرر شود که خود وزارت بهداشت واردات را انجام دهد از هیات امنای ارزی استفاده می کنند (که تمام واردات واکسن غیر از هلال احمر و یک مورد بخش خصوصی هم تا بحال اینگونه بوده است) و اگر دولت بخواهد که شرکت واردات واکسن را انجام دهد که ارز دولتی به شرکت واردکننده تخصیص می دهد و در گمرک به قیمت تمام شده از آن شرکت واکسن وارداتی را خریداری می کند. 

وی افزود: در هر حال حتی اگر کوواکس فروشنده باشد هم باید یک شرکت عملیات بازرگانی را انجام دهد. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که با توجه به مباحث مطرح شده از سوی اتاق بازرگانی آیا اگر این واکسن ها توسط بخش خصوصی وارد شود باز هم قرار است برای واکسیناسیون کارگران خط تولیدی استفاده شود؟ گفت: آنچه که بخش خصوصی قرار بود وارد کند و زیر نظر اتاق و با مباشرت وزارت بهداشت و به کارگران خط تولید تزریق شود واکسن هایی بود که بدلیل عقب بودن واکسیناسیون توسط کشورهایی که قبلا خریداری کردند و چون تاریخ مصرف واکسن ها کوتاه است از طریق سازنده یا شرکت های واسط به متقاضیانی مثل ما که در نوبت نبوده اند واگذار می کنند. اما چون متقاضی زیاد است سرعت عمل در خرید لازم است که متاسفانه ما امکان این سرعت عمل را نداشتیم. 

انتهای پیام/ 

  • منبع خبر : فارس