جذب اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریالی رفع فوری تنش آبی در تبریز/افزایش ورودی آب شرب شهر در هفته آینده
جذب اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریالی رفع فوری تنش آبی در تبریز/افزایش ورودی آب شرب شهر در هفته آینده

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی از جذب اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریالی برای رفع فوری تنش آبی در تبریز خبر داد و گفت: از هفته آینده ۳۰۰ لیتر در ثانیه به آب شرب تبریز اضافه می‌شود. روح‌الله متفکرآزاد روز یکشنبه ۱۳ تیرماه در حاشیه بازدید از طرح خط انتقال جدید آب […]

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی از جذب اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریالی برای رفع فوری تنش آبی در تبریز خبر داد و گفت: از هفته آینده ۳۰۰ لیتر در ثانیه به آب شرب تبریز اضافه می‌شود.

روح‌الله متفکرآزاد روز یکشنبه ۱۳ تیرماه در حاشیه بازدید از طرح خط انتقال جدید آب نهند به تبریز و سدهای نهند و ونیار، با اشاره به پیگیری جدی نمایندگان تبریز از سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت اعتبارات رفع تنش آبی تبریز، اظهار کرد: ۴۵ میلیارد تومان در اواخر خرداد پرداخت شد که ۲۵ میلیارد برای خط انتقال جدید سد نهند به تبریز و ۲۰ میلیارد برای حفر چاه‌های جدید آب اختصاص یافت.

وی با بیان این‌که این اعتبار برای کاهش احتمال قطعی آب، دیر پرداخت شد ولی به صورت کامل تخصیص یافت، افزود: امروز از پروژه جایگزینی خط لوله جدید به جای خط لوله فرسوده نهند بازدید داشتم که هفته آینده افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به این‌که جابجایی خط لوله نهند، یکی از موانع آبگیری سد ونیار بود و باید به دنبال رفع سایر موانع آبگیری آن باشیم، گفت: ۲۵ میلیارد مختص این پروژه بود که می‌تواند با توجه به فرسوده بودن خط لوله قبلی، علاوه بر افزایش حجم انتقال، پرتی آب را هم کاهش دهد.

متفکرآزاد، تنش آبی تبریز در سال گذشته را یادآور شد و خاطر نشان کرد: با همت مسئولان اجرایی و پیگیری نمایندگان برای امسال برنامه ریزی شده تا اقدامات کوتاه مدت را قبل از وقوع تنش آبی اجرا کنیم.

وی رفع تنش آبی تبریز را مربوط به دو حوزه «مصرف» و «تامین آب» دانست و افزود: باید آب محلات از مخازن مختلف تامین شود تا هرکدام بخشی از نیاز تبریز را تامین کند ولی چون رینگ آبی نداریم، آب توزیع متوازنی ندارد و قطعی و توزیع آب نیز در همه جا به یک اندازه نیست. لذا پیگیر اجرای طرح رینگ تبریز آبرسانی در دور تبریز هستیم.

وی با اشاره به این‌که برای بلندمدت، چاره‌ای جز انتقال آب ارس به تبریز نداریم، تصریح کرد: در یکسال گذشته به این پروژه توجه ویژه‌ای داشتیم، کنسرسیوم قبلی توان تامین مالی نداشت لذا با قیمت جدید، پیمانکار جدید روی کار می‌آید و با مصوبه دولت و تامین اعتبار لازم، کار به سرعت آغاز خواهد شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که با آغاز اجرای پروژه، حداقل سه الی چهار سال زمان می‌برد تا آب ارس به تبریز برسد، گفت: باید روی منابع در دسترس برای این مدت برنامه ریزی کنیم و تنش آبی را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: این ۴۵ میلیارد می‌تواند بخش مهمی از تنش آبی را رفع کند که اگر تا یک هفته آینده، خط جدید انتقال آب نهند وارد مدار شود، ۳۰۰ لیتر در ثانیه به ورودی آب تبریز اضافه خواهد شد.

وی از مردم خواست تا با مدیریت مصرف، مصارف غیرضروری را در این ایام پیک مصرف کاهش دهند، گفت: هر چقدر هم منابع جدید وارد مدار شود، اگر مصرف بالایی داشته باشیم، نمی‌توان به این حجم مصرف پاسخگو بود و این برای آیندگان تبریز خطرناک است.

متفکرآزاد افزود: با این اعتبارات تنش آبی به تاخیر می‌افتد و تا قبل از رسیدن آب ارس به تبریز، نیازهای فوری رفع می‌شود.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ایسنا