تحقق جمهوریت و اسلامیت بر عهده شورای نگهبان است
تحقق جمهوریت و اسلامیت بر عهده شورای نگهبان است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: تحقق جمهوریت به همراه اسلامیت نظام بر عهده شورای نگهبان است تا آرای مردم از دستبرد صاحبان ثروت، قدرت و رسانه مصون بماند.

به گزارش نهال امید به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در همایش توجیهی_آموزشی اعضای هیات نظارت بر انتخابات شهرستان ها و بخش های استان عمل به قانون و رعایت شرع مقدس اسلام هدف شورای نگهبان عنوان کرد و گفت: شورای نگهبان از جمله ارکان مهم نظام است که به صورت فرا قوه ای و مستقل عمل میکند و تاکنون با صلابت مقتدرانه و طبق ضوابط قانونی توانسته وظایف خودش را انجام بدهد.

امام جمعه تبریز با اشاره به جایگاه بسیار خطیر نهاد شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران افزود: علت این جایگاه خطیر وظایفی است که بر عهده شورای نگهبان نهاده شده و قانون گذار اساسی در ایران سعی کرده برای جلوگیری از انحراف در جمهوری اسلامی، هم از حیث محتوا و هم از حیث کارگزارانی که در نظام اسلامی تصدی برخی مسئولیت ها هستند با تأسیس شورای نگهبان تضمینی برای این موضوع قرار دهد.

وی ممانت از ورود کسانی که با مبانی نظام از حیث اعتقادی، ایمان، وفاداری دچار مشکل هستند و میتوانند نظام اسلامی را دچار مخاطره کنند وظیفه دیگر شورای نگهبان عنوان کرد و گفت: هیچ نظامی تضمینی برای عدم انحراف خود ندارد و هر نظامی ممکن است منحرف شوند، نظام ایران نیز هم از حیث محتوا و هم از حیث کارگزاران خود ممکن است در معرض انحراف قرار گیرد از این رو باید نهادی وجود داشته باشد تا از کسانیکه فاقد صلاحیت هستند و به مبانی نظام، اعتقادی ندارند یا خارج از چارچوب نظام حرکت میکنند، جلوگیری کند.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم با اشاره به کنترل و پایش صلاحیت افراد در همه انتخابات های کشور توسط شورای نگهبان گفت: اگر چنانچه کسانی در مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری نسبت به اصول و مبانی نظام مقدس نااهل باشند و نفوذ کند نظام دچار مشکل میشود برای جلوگیری از این مشکل طبق اصل ۹۹ قانون اساسی نظارت بر انتخابات برعهده شورای نگهبان است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه شورای نگهبان نه تنها ضامن اسلامیت نظام اسلامی بلکه ضامن جمهوریت نظام هم است، گفت: در جمهوری اسلامی ایران آرای توده های مردم زینتی نیست و تعیین کننده هست و توده های مردم از صدر تا ذیل نظام همه نقش آفرین هستند.

امام جمعه تبریز، جمهوری اسلامی ایران را نظام مردم سالاری دینی مقید به دین اسلام مطرح کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران دموکراسی بی قید نیست و تحقق مردم سالاری یا همان جمهوریت به همراه تحقق اسلامیت در نظام اسلامی برعهده شورای نگهبان است و این شورا اگر در بحث جمهوریت و تحقق مردم سالاری کوتاهی کند نظام از این حیث دچار مخاطره میشود.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: اگر قرار است آرای توده های مردم در کشور نقش آفرین باشد باید شورای نگهبان وظایف خودش را در بعد پاسداری از جمهوریت نظام انجام دهد.

وی با بیان اینکه درنظام های مدعی دموکراسی مثلث صاحبان قدرت و ثروت و رسانه در انتخابات دخالت میکنند و به آرای مردم دست درازی می کنند، تصریح کرد: این تاثیرگذاری به نحوی است که حتی منتقدان غربی نسبت به نقش آفرینی این سه، معترض هستند و از این نوع دموکراسی؛ دموکراسی مخدوش یاد میکنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: در نظام اسلامی برای جلوگیری از این سوء استفاده ها شورای نگهبان میتواند دخالت بکند، چرا که قرار است آرای توده های مردم یعنی اراده ملی مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه تبریز با یادآوری اصل ششم قانون اساسی گفت: اداره کشور وابسته به اراده عمومی است از این رو اگر اراده ملت به وسیله آراء مردم در انتخابات شکل بگیرد باید نظارت و پایش نهادی مانند شورای نگهبان باشد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان طبق قانون نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد، گفت: نظام مردم سالاری دینی در کشور ما مردم‌سالاری کنترل شده و هدایت شده در چارچوب دین است از این رو کسی نمیتواند در انتخابات تقلب کند و یا آراء مردم را با پول و سرمایه تحت تاثیر قرار بدهد و شورای نگهبان هم با نقش کنترلی خود تلاش میکند آرا واقعی از صندوق ها خارج شود و کارگزاران واقعی و مطلوب مردم در چارچوب نظام اسلامی بر مسند امور قرار گیرند.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم در ادامه دفاتر نظارت استانی را نقاط ثقل تشکیلات اجرایی شورای نگهبان دانست و گفت: شورای نگهبان برای برگزاری یک انتخابات صحیح، منصفانه و عادلانه نمی‌تواند نظارت خود را به زمان هایی که در آن مقطع انتخابات برگزار می‌شود محدود کند از این رو نیازمند افرادی آموزش دیده و آگاه است تا بتواند امر نظارت را به صورت صحیح و مطلوب انجام دهند.

وی با بیان اینکه قانونگذاری و نظارت بر قانون یک امر تخصصی و امور مربوط به برگزاری انتخابات کاملاً تخصصی است، گفت: شبکه نظارت بر انتخابات در دفاتر شورای نگهبان باید تخصص های لازم را داشته باشد و باید ارتقاء یابد از این رو برگزاری همایش های توجیحی و آموزشی بسیار حائز اهمیت است.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه در این راستا کارآمدی و اثربخشی سیستم باید به عنوان یک اصل مهم مورد توجه قرار بگیرد، گفت: چابک سازی، عمل به وظایف قانونی، کار با نیت خالصانه و اجتناب جدی از دخالت سلایق شخصی در تایید و یا رد صلاحیت افراد از عمده وظایف کارگزاران دفاتر نظارت استانی است.

امام جمعه تبریز با اشاره به پروژه نفوذ دشمن در کشور گفت: نباید در تایید صلاحیت افراد تسامح کنیم و خلاف قانون عمل کنیم چرا که هدف شورای نگهبان عمل به قانون و رعایت شرع مقدس اسلام است و هدف ناظران و کسانی که با شورای نگهبان همکاری می کنند باید اخلاص در عمل، پرهیز از باندبازی و قوم گرایی باشد.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم تاکید کرد: کار ناظران سخت و مسئولیت آور است و هم در دنیا و آخرت باید پاسخگو باشند و از اینکه جلوی نفوذ دشمن را میگیرند، خیلی ارزشمند است.

  • منبع خبر : آل هاشم