بیانیه‌ی انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی به مناسبت روز خبرنگار
بیانیه‌ی انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی به مناسبت روز خبرنگار

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان شرقی به مناسبت روز خبرنگار بیانیه‌ای را صادر کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است: هفدهم مرداد ماه، پس از ماههای سختی که بر جهان،  ایران جان و  تبریز عزیز گذشت، سرشار است از خاطرات تلخ و شیرین زنان و مردانی که استوار، با تمام سختی هایی که گریبان همه […]

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان شرقی به مناسبت روز خبرنگار بیانیه‌ای را صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

هفدهم مرداد ماه، پس از ماههای سختی که بر جهان،  ایران جان و  تبریز عزیز گذشت، سرشار است از خاطرات تلخ و شیرین زنان و مردانی که استوار، با تمام سختی هایی که گریبان همه را گرفته بود، حافظ سنگر دانایی و آگاهی و کلان و تصویر بودند.

روزگار آلوده به رنجی بود، اشک ریختیم و از درد و تاریکی روزگار مبتلا به کرونا گفتیم و نشان دادیم و از اندوه بی‌امان این روزهای نبودن، از بارقه های درخشانی که در میان این تاریکی سربر می‌آوردند و از فردایی که باید می‌ساختیم، با دستهایی زخمی و خسته و البته امیدوار..

روزهای می‌گذرند و سال از پی سال می‌رسد، و همچنان بر سر عهد ایستاده‌ایم؛ عهدی که بر مسیر آگاهی بستیم و با همه اوج و فرودها، در مسیر ماندیم؛  کاستی‌ دیدیم اما پس نکشیدیم، سختی‌ دیدیم، خسته شدیم اما از پای ننشستیم تا چراغ “کلمه” و “آگاهی” و “دانایی” در تندباد روزگار، به خصوص این روزگار همه گیری جهانی کرونا، روشن بماند.

۱. اعضای فرهیخته، پرتلاش و خستگی ناپذیر انجمن صنفی روزنامه نگاران استان، به عنوان پرسابقه‌ترین انجمن صنفی مطبوعاتی کشور در سال سخت و پر مرارت منتهی به روز خبرنگار ۱۴۰۰، گامهای فراوانی در راستای ایجاد آرامش در میان شهروندان با کلمات و تصاویر برداشتند و با همراهی پیشکسوتان، فعالان، جوانان، بهترین قلم‌ها و نگاههای شهر موجب ایجاد فضایی آرام تر در محدوده فعالیت خود شدند،روزخبرنگار امسال درحالی از راه رسیده که ماههایی عجیب را پشت سر گذاشته و بی‌تردید روزها و ماههایی شگفت‌انگیز را پیش رو داریم و واکسیناسیون اعضای محترم انجمن و اهالی رسانه شهر به عنوان «مدافعان آگاهی» بر علیه ویروس کرونا به عنوان یکی از نخستین گروههای هدف، گامی مهم در اثبات اهمیت جایگاه فعالان  رسانه ای به عنوان «زبان گویای جامعه» و شایسته سپاس است.

۲. در تاریک و روشن این روزهای سخت و صعب کرونایی، استمرار و اثربخشی فعالیتهای رسانه ای نیازمند تعامل و همراهی هر چه بیشتر نهادها و متولیان امر با مقوله شفافیت و ارتباط گسترده رسانه ای هستیم؛اتفاقی که مفهوم «سال به سال دریغ از پارسال» را در ذهن همکاران بیش از پیش متبادر می‌کند، شفافیت و گسترش ارتباط به هنگام و موثر با اهالی رسانه، افزایش آستانه تحمل مدیران، باز گذاشتن دریچه های نقد و تحمل منتقدان، عدم تلقی رسانه ها به عنوان بلندگوهای تبلیغاتی و ارج نهادن به آگاهی شاید بهترین هدیه ای باشد که فعالان رسانه ای می توانند در روز خبرنگار دریافت کنند.

۳. روزگار غم دیده کرونا زده، فشار کاری و مالی مضاعفی بر دوش فعالان رسانه ای داشت. کاهش درآمدهای پایدار، فشار فراوان در انتشار نشریات کاغذی به جهت افزایش باورنکردنی هزینه های کاغذ و چاپ، موجب تعلیق و تعطیلی نشریات و فعالیت‌های رسانه‌ای فراوانی شد. و حمایت از حوزه اندیشه و دانایی در این حوزه آنچنان که باید، رخ ننمود، هرچند اهالی رسانه شهر، این چهره‌های استوار و محجوب، با صورت هایی که از سیلی سرخ شده‌اند، نوشتند و عکس گرفتند و تلخی روزگار را در میان کلمات و تصاویر روایت کردند.

۴. آغاز به کار رسمی «موزه مطبوعات آذربایجان» در محل خانه تاریخی کلکته چی (صلح جو) با همراهی مسئولان محترم استان به ویژه استاندار محترم، همراه بی دریغ جناب آقای احمد حمزه زاده مدیرکل محترم سازمان میراث فرهنگی استان، جناب آقای سید قاسم ناظمی مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و نمایندگان جامعه رسانه‌ای استان در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان و مجموعه‌داران دلسوز شهر به سر منزل مقصود رسید تا شاهد جوانه زدن تلاشی باشیم که بذر آن، یک دهه قبل کاشته شده است؛ جا دارد یاد و خاطره رونشاد زنده یاد محمد محمدپور، مدیرکل فقید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان را که در میان کوران کرونا، رخت هجرت به تن کردند و در جایگاه مدیری دلسوز، بسیار پیگیر امر راه اندازی موزه‌ای برای مطبوعات شهر بودند را گرامی بداریم.

نهایت کلام اما همان حرف همیشگی است، آرزوی تندرستی، آرامش، برکت و سلامت برای فعالان رسانه‌ای شهر و کشورمان که با عشقی مثال زدنی، قلم در دست و دوربین بر دوش، از دردهای جامعه و رنجهای مردم، برای ایجاد آرامش و شادمانی می‌گویند،سالی کم خطر، پر خبر و با تصاویر روشن، غایت خواسته افرادی است که دانایی را چراغ راه می دانند. 
زنان و مردانی که کمر همت بسته اند تا به جای اعتراض به تاریکی، شمعی بیافروزند.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ایسنا