بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی ۹ کیلوواتی در تبریز
بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی ۹ کیلوواتی در تبریز

نیروگاه‌ خورشیدی ۹ کیلوواتی در امور برق شهرک «اندیشه» شرکت توزیع برق تبریز روز شنبه با حضور مسوولان و مدیران آن به بهره‌برداری رسید.پ

به گزار نهال امید، نیروگاه‌ خورشیدی امور برق اندیشه به ظرفیت ۹ کیلووات از نوع خورشیدی متصل به شبکه می‌باشد که بصورت کاربری ۲ منظوره نیروگاه و پارکینگ در محوطه‌ امور برق اندیشه در مدت زمان ۷ ماه با صرف بیش از ۲ میلیارد ریال طراحی و اجرا شده است.

این نیروگاه با سازه‌ تمام گالوانیزه و به‌ صورت سه فاز توسط سه تبدیل‌کننده‌ مجزا به شبکه‌ داخلی امور برق شهرک «اندیشه» وصل شده است؛ همچنین به منظور فراهم‌ کردن امکان مطالعه‌ علمی بر روی سیستم، در کنار مصورسازی تولید نیروگاه برای نمایش به عموم، سامانه دارای سیستم مانیتورینگ مجهز به سنسورهای بادسنج، تشعشع‌سنج و دماسنج است.

این طرح به منظور فرهنگ‌سازی در توسعه‌ بکارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر اجرا شده و در اجرای آن نیز به جهت عمل به شعار سال به عنوان رونق تولید در کنار حمایت از تولید داخل، تا حد امکان از تجهیزات ساخت داخل استفاده شده است.

بر اساس این گزارش، با ساخت این نیروگاه، تعداد کل نیروگاه‌های خورشیدی نصب شده در حوزه‌ جغرافیای شرکت توزیع نیروی برق تبریز به ۳۹ مورد با ظرفیت کل ۵۱۸ کیلووات رسید.

این تعداد شامل نیروگاه‌های موضوع تامین ۲۰ درصد برق مصرفی ادارات و نهادهای مشمول از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر و نیروگاه‌های دارای قرارداد خرید تضمینی برق مختص مشترکان است.

ایرنا