بسیج تمام امکانات آذربایجان شرقی برای مقابله با کرونا
بسیج تمام امکانات آذربایجان شرقی برای مقابله با کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از بسیج تمام امکانات آذربایجان شرقی برای مقابله با کرونا و کنترل آن خبر داد.

به گزارش نهال امید، محمدحسین صومی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه از مردم می‌خواهیم در خانه بمانند، افزود: شهروندان از حضور در فضای باز خودداری کنند. اگر مردم همراهی نکنند هزینه‌های زیادی به نظام سلامت و مردم وارد می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه باید ارتباطات خارج از خانه و حضور در اجتماعات محدودتر شود، افزود: ۱۰ درصد مبتلایان به کرونا بر اثر ارتباطات خانوادگی و ۹۰ درصد در بیرون از خانه و اجتماعات مبتلا شده اند.

وی افزود: مبتلایانی که حالشان بهبودی می‌یابد از بیمارستان و مراکز درمانی مرخص می‌شوند. بیش از ۱۲ هزار نفر کادر درمانی در آذربایجان شرقی در زمینه ارائه خدمات مرتبط با کرونا مشغول خدمت هستند.

صومی افزود: دست ندادن و روبوسی نکردن، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون، ضد عفونی دست‌ها و به هنگام عطسه و سرفه، جلوی دهان را گرفتن از راه‌های پیشگیری از این بیماری است که همواره به عنوان ۶ گام آداب سرفه و بهداشتی نیز از آن یاد می‌شود.

وی سپس گفت: علائم ویروس کرونا مشابه علائم آنفلوانزا اصلی است که چند ماه گذشته وجود داشت و تفاوت خاصی با هم ندارند. کرونا علائمی همانند تب، سرفه و در صورت وخیم بودن، علائمی مانند تنگی نفس و دردهای عضلانی را نیز در بر می‌گیرد.

ویروس کرونا خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

مهر