برداشت ۶۸۰ هزار تن محصول سیب درختی در آذربایجان شرقی
برداشت ۶۸۰ هزار تن محصول سیب درختی در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از برداشت ۶۸۰ هزار تن محصول سیب درختی در استان در سالجاری خبر داد. اکبر فتحی با بیان اینکه رتبه دوم تولید سیب در کشور به آذربایجان شرقی اختصاص دارد، اظهار کرد: با توجه به برآوردهای آماری مقدار تولید سیب درختی در سالجاری بیش از ۶۸۰ هزار تن می‌باشد که از این […]

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از برداشت ۶۸۰ هزار تن محصول سیب درختی در استان در سالجاری خبر داد.

اکبر فتحی با بیان اینکه رتبه دوم تولید سیب در کشور به آذربایجان شرقی اختصاص دارد، اظهار کرد: با توجه به برآوردهای آماری مقدار تولید سیب درختی در سالجاری بیش از ۶۸۰ هزار تن می‌باشد که از این مقدار ۶۸ هزار تن سیب تابستانه و ارقام محلی و مقدار ۶۱۲ هزار تن سیب پائیزه شامل ۳۹۷ هزار تن ممتاز و درجه یک ، ۱۴۳ هزار تن درجه دو و ۷۲ هزار تن درجه سه است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سیب مصرفی آذربایجان شرقی را حدود ۱۱۰ هزار تن اعلام کرد و ادامه داد: ۳۸ درصد سیب برداشت شده را رقم گلدن ، ۶۰ درصد مربوط به رقم رد و دو درصد بقیه نیز به سایر ارقام اختصاص دارد و غالب ارقام باغات سیب از نوع رقم رد و رقم گلدن می‌باشد و با توجه به شرایط اقلیمی مرغوبیت و خاصیت انبارداری بالا دارای مزیت صادراتی است.

وی گفت: ۱۰ درصد سیب درختی در آذربایجان شرقی به ارقام تابستانه مانند سیب مشکی، گلاب، قره یاپراق، شیخ احمد، ساری آلما، قزل آلما و حدود دو درصد از باغات سیب استان نیز از نوع رویشی (سیب مالینگ پا کوتاه ) و شامل ارقام فوجی ، دلبار استار (دورنگ فرانسوی) ، گالا، گلاب ، رد استارکینک ، برابرن بصورت پراکنده وجود دارد.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، فتحی افزود: شهرستان مراغه با تولید بیش از ۳۰۰ هزار تن مقام اول و شهرستانهای میانه با ۱۲۰هزار تن و اهر با ۹۳هزار تن و مرند ۴۵ هزار تن در استان به ترتیب مقام دوم تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ایسنا