امام جمعه تبریز: روضه خوانان حلقه اتصال مردم با معارف اهل بیت(ع) هستند
امام جمعه تبریز: روضه خوانان حلقه اتصال مردم با معارف اهل بیت(ع) هستند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، روضه‌خوانان را معلمان اخلاق و حلقه اتصال مردم با معارف اهل بیت (ع) خواند. حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم روز یکشنبه در مراسم تجلیل از روضه خوانان دربار اباعبدالله الحسین (ع) در تبریز با بیان اینکه گریاندن شیعیان و مومنین بر مصائب […]

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، روضه‌خوانان را معلمان اخلاق و حلقه اتصال مردم با معارف اهل بیت (ع) خواند.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم روز یکشنبه در مراسم تجلیل از روضه خوانان دربار اباعبدالله الحسین (ع) در تبریز با بیان اینکه گریاندن شیعیان و مومنین بر مصائب اهل بیت و مصائب آل محمد (ص) از عبادات محسوب می شود گفت: یکی از ارکان و بایسته های مهم تبلیغ، بیان مصائب اهل بیت، علی الخصوص امام حسین (ع) و تبیین فلسفه و اسرار قیام عاشوراست.

وی افزود: حضرات معصومین علیهم السلام همواره بر زنده داشتن واقعه کربلا پایبند بوده و در بزرگداشت این واقعه جانکاه، دیده‌ای گریان، اشکی روان، قلبی سوزان و زبانی روضه خوان داشته اند.

وی با اشاره به ویژگی های روضه خوانان افزود: رکن مهم روضه و ذکر مصیبت ائمه اطهار،  داشتن اخلاص کامل و دوری از ریا و ظاهر سازی وعدم توجه به مسائل مادی است.

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه  مرثیه گوی آگاه و بصیر، همواره اخلاص را پیشه خود ساخته، در صدد جلب رضایت و خشنودی خدا و پیشوایان معصوم علیهم السلام بر می آید، خطاب به مرثیه خوانان گفت: مبلغین دینی جوان باید این اخلاص و بی ریایی را از شماها درس بگیرند و برای خودشان الگو قرار دهند.

وی نقش روضه خوانان را در جامعه بسیار ارزنده توصیف و تصریح کرد: روضه خوانی نوعی تعلیم و تربیت است که بر قلوب مردم تاثیر می گذارد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه هر چه سن یک مُبلّغ و روحانی و روضه خوان بالا می رود جایگاهش نیز ارتقا پیدا می کند، افزود: عالمان دین نه تنها بازنشسته نمی شوند بلکه روز به روز تاثیر گذاری آنها بیشتر می شود چرا که علما جایگاه خود را از مسئولیت نگرفتند بلکه شخصیت معنوی را با تلاش در راه و رضایت خدا و تلاش برای مردم کسب کرده اند.

حجت الاسلام بنابی از وعاظ تبریز هم در این مراسم گفت: روضه خوانی سمتی است که خدا به ما ارزانی داشته است، باید قدر آن را بدانیم و در ذکر مصائب اهل بیت علیهم السلام به مردم تلاش وافر داشته باشیم .