آذربایجان چند تراکتور دارد / ۱۴ هزار تراکتور بدون شماره
آذربایجان چند تراکتور دارد / ۱۴ هزار تراکتور بدون شماره

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: با توجه به اینکه سوخت مشمول کالای قاچاق می باشد و برای تراکتورها کارت سوخت صادر می گردد و از ۴۰ هزار تراکتور موجود حدود ۱۴ هزار تراکتور هنوز پلاک گذاری نشده است

به گزارش خبرگزاری نهال امید از تبریز، اکبر فتحی در جلسه شورای معاونان و مدیران مستقل سازمان ضمن اشاره به شرایط سخت سال گذشته به لحاظ وضعیت بحرانی ناشی از تحریم ها، حاکم بودن شرایط کرونایی و نیز قرارگیری در سال پایانی دولت قبلی به قدردانی از عملکرد همکاران در سال ۹۹ پرداخته و  اظهار داشت: در جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت استان اعضای جلسه به اتفاق و در راس آن استاندار آذربایجان شرقی با توجه به اینکه سازمان جهادکشاورزی استان در طول سال ۱۳۹۹ به ارائه خدمات برتر پرداخته است این سازمان را به عنوان دستگاه برتر در ارائه خدمات برگزیده اند.

وی افزود: با توجه به حجم و گستردگی وظایف سازمان و در راستای جلوگیری از تضییع حقوق همکاران لازم است نسبت به مستندسازی عملکرد سازمان در زیربخشهای مختلف توجه جدی به عمل آید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: مجموعه گزارش عملکرد سال ۹۹ نشان می دهد که در صورتی که  براساس شاخص های درست برنامه ریزی گردد می توان به خودارزیابی درستی نائل شد لذا باید از کلیات فاصله گرفته و با توجه به اسناد بالادستی، قانون برنامه، قانون بودجه سنواتی، برنامه های اقتصادمقاومتی و … نسبت به تعیین شاخص در برنامه های مدون جهت نیل به اهداف اقدام گردد چراکه با مشخص شدن اهداف می توان راه های رسیدن به آن را نیز تعیین نمود.

وی در این راستا به لزوم آسیب شناسی در روند اجرای برنامه ها اشاره و عنوان کرد: اگر دستیابی به برخی اهداف صددرصد محقق نگردید بایستی نسبت به بازرسی و اصلاح در روند امور اقدام نمائیم.

فتحی با اشاره به شاخص استفاده از نیروهای جوان در پستهای مدیریتی گفت: سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در این ارتباط کارنامه قابل قبولی را داراست و در انتخاب پستهای مدیریت پایه در مراکز جهادکشاورزی و مدیریت های جهادکشاورزی و خود بدنه سازمان تلاش شده است که از نیروهای جوان استفاده گردد.

وی با تاکید بر لزوم افزایش نظارت برای پایین آوردن درصد خطای انجام امور سازمان گفت: درصد پایینی از کاستیهای صورت گرفته می تواند بقیه عملکرد موجه سازمان را هم در افکار عمومی و هم ارزیابی خواص تحت الشعاع قرار می دهد از این رو کنترل و نظارت برای کاهش درصد خطا ضروری می باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با امور اراضی سازمان ضمن اشاره به لزوم برخورد جدی با تغییر کاربری اراضی گفت: لازم است از  ظرفیت اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی در راستای جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز حداکثر استفاده به عمل آید.

وی به لزوم برخورد جدی با افرادی که همراهی و همکاری لازم را در این ارتباط به عمل نمی آوردند اشاره و اعلام داشت: بایستی با همراهی معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان در برخورد با اینگونه افراد که مرتکب ترک فعل شده اند اقدامات لازم صورت گیرد.

فتحی، الکترنیکی شدن سیستم اداری مرتبط با امور اراضی و استفاده از ظرفیت سامانه های موجود و یا جدید را راهکاری برای شفاف سازی امور و کاهش درصد تخلفات انسانی در این بخش دانست و به لزوم نظارت بیشتر بر این بخش تاکید نمود.

وی در مورد عملکرد مدیریت شیلات با مقایسه سال ۹۹ و ۵ ماهه نخست سال۱۴۰۰ بیان داشت: لازم است با فعال شدن و استمرار حرکت رو به جلوی شیلات در سال۱۴۰۰ شاهد رشد قابل توجه در این بخش همانند سال گذشته باشیم.

فتحی در مورد عملکرد معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان نیز به بررسی  میدانی دلایل کشتار دام مولد سنگین و سبک تاکید کرد و تداوم جدیت در هویت دار نمودن دام ها را برای بحث توزیع نهاده ها و در دست داشتن آمار دقیق دام ضروری دانست.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همچنین آسیب شناسی شرایطی مانند شرایط بحرانی گوشت مرغ که در اواخر سال ۹۹ اتفاق افتاد برای جلوگیری از وقوع مشکلات احتمالی آتی مورد تاکید قرار داد و راهکارهای ارائه شده و ورود تشکل‌هایی مانند اتحادیه مرغداران گوشتی و انجمن جوجه یکروزه را اقداماتی موثر و زیرساختی دانست که به تنظیم بازار کمک شایانی می کند.

وی در مورد عملکرد معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان اظهار داشت: نباید تنها به اعتبارات استانی یا ملی و توازن و … بسنده کرد بلکه باید ظرفیت قانون بودجه را مورد توجه قرار داد  مانند ظرفیت تبصره ۵۶ و ۱۹ قانون بودجه که بخش های مختلف بالاخص بخش آب و خاک می تواند از آن در راستای تکمیل و اجرای پروژه ها استفاده نماید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ارتباط با بحث خشکسالی ابراز داشت: این بحث می بایستی با جدیت پیگیری شود و تامین نقدینگی دامداران صورت پذیرد زیرا عدم تامین نقدینگی برای تامین خوراک دام می تواند مشکل ساز گردد و همچنین پیگیریهای لازم از صندوق بیمه محصولات کشاورزی جهت پرداخت غرامت بیمه انجام پذیرد.

فتحی با اشاره به برنامه های اعلامی وزیر جهادکشاورزی به لزوم احصاء شاخص ها و برنامه ریزی جهت تحقق اهداف اعلامی و تعیین تکلیف کلیه واحدهای اجرایی تاکید نمود.

وی در ارتباط با عمکرد معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان اظهار کرد: توجه به آموزش مدیران باید با دقت پیگیری شود زیرا با توجه به پیشرفتهای علمی، نیازسنجی آموزشی در هر مرحله ای ضروری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ارتباط با مدیریت آب وخاک به اولویت قراردادن پروژه های نیمه تمام و استفاده از ظرفیت فرمانداران و شوراها در پروژه های دارای مشکلات اجتماعی اشاره کرد.

وی در ارتباط با صنایع تکمیلی نیز بر لزوم بررسی و نظارت بیشتر بر اجرای طرح های صنایع تبدیلی نظیر بسته بندی بر اساس ظرفیت و میزان تولید اشاره کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به وظایف مدیریت تنظیم بازار، بر فعال بودن هر چه بیشتر در راستای تلاش برای تنظیم بازار به ویژه محصولات پروتئینی تاکید نمود.

فتحی در ارتباط با معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان با توجه به فرارسیدن موعد کشت پاییزه گفت: خوشبختانه با بازدیدهای میدانی صورت گرفته در این مجموعه تلاش در جهت رفع دغدغه موجود در مورد تامین بذر در حال حل شدن می باشد.

وی به بحث سوخت اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه سوخت مشمول کالای قاچاق می باشد و برای تراکتورها کارت سوخت صادر می گردد  و از ۴۰ هزار تراکتور موجود حدود ۱۴ هزار تراکتور هنوز پلاک گذاری نشده است، لازم است نسبت به اطلاع رسانی به کشاورزان در راستای انجام به موقع پلاک گذاری اقدام گردد تا در آینده مشکلی از بابت تامین سوخت متوجه ایشان نگردد.

وی با بیان اینکه شماره گذاری ماشین آلات کشاورزی یکی از ضروریات خدمت رسانی مطلوب در عرصه مکانیزاسیون با هدف هویت بخشی و شناسنامه دار کردن ماشین آلات کشاورزی و جلوگیری از قاچاق سوخت است گفت: پلاک گذاری تراکتور؛ شرط دریافت سهمیه سوخت می باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان بر فراهم نمودن مقدمات کشت محصول کلزا تاکید و بر حرکت به سمت توسعه کشت گلخانه ای تاکید کرد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس