آب و فاضلاب و شهرداری اهر اخطار زیست محیطی گرفتند
آب و فاضلاب و شهرداری اهر اخطار زیست محیطی گرفتند

تبریز -نهال امید - معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: اداره آب و فاضلاب اهر از بابت ضرورت رفع ایرادات تصفیه‌خانه فاضلاب شهری و شهرداری اهر جهت ساماندهی زباله‌گاه اخطار کتبی گرفتند.

به گزارش نهال امید رضا فدایی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در رابطه با اقدامات صورت گرفته جهت رفع منشأهای بوی نامطبوع در شهر اهر افزود: کارشناسان اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با همراهی فرماندار، رییس دادگستری و دادستان اهر از منشأهای بوی نامطبوع در شهر بازدیدهایی انجام داده و محل‌ها را شناسایی کرده‌اند.

وی از شکایت اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی از اداره آب و فاضلاب و شهرداری اهر در رابطه منشأهای بوی نامطبوع در شهر اهر خبر داد و گفت: تصفیه‌خانه فاضلاب شهری و زباله‌گاه اهر جزو منشأهای بوی نامطبوع در شهر اهر هستند از این رو از ادارات مربوطه شکایت کرده‌ایم و از طرفی این طرح شکایت از طریق دادستان اهر به تصفیه‌خانه فاضلاب و شهرداری اهر ابلاغ شده است، البته یکسری اقدامات در تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر انجام شده و چون ایرادات فنی در تصفیه‌خانه فاضلاب وجود دارد مؤثر بودن اقدامات زمان‌بر خواهد بود.
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی بابیان این‌که ساماندهی زباله‌گاه و رفع ایرادات تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر را از طریق مقامات قضایی پیگیر هستیم، گفت: همچنین اداره آب و فاضلاب به جهت تسریع در رفع ایرادات و نواقصات تصفیه‌خانه فاضلاب شهری و شهرداری اهر از بابت عدم ساماندهی زباله‌گاه اخطار کتبی دریافت کردند و اگر دستگاه‌های فوق به تعهدات عمل نکنند اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی اقدامات حقوقی انجام خواهد داد.
وی ادامه داد: مهلتی که اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان در قالب اخطاریه کتبی به اداره آب و فاضلاب و شهرداری اهر داده به معنی ضرب‌الاجل است، چراکه هرگونه تعلل در رفع ایرادات تصفیه‌خانه فاضلاب شهری و ساماندهی زباله‌گاه اهر پذیرفتنی نیست.
فدایی با ذکر این‌که اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی بر اساس قوانین و ضوابط در رابطه رفع بوی نامطبوع در شهر اهر؛ مسوولیت نظارتی دارد، گفت: کمیته‌ای به نام ایمنی فاضلاب با دبیری بهداشت و درمان وجود دارد و محیط زیست تنها عضوی از این کارگروه است؛ به طور قانونی آبیاری باغات و اراضی کشاورزی با آب فاضلاب دارای آلودگی تخلف است و متولی رسیدگی به این موضوع وظیفه بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی است و حتی از نظر قانونی می‌توانند محصولات کشاورزی حاصل از آبیاری با آب فاضلاب آلوده را نیز امحاء نمایند.
وی با تأکید بر این‌که خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر به رودخانه اهرچایی در نمونه‌برداری‌های محیط زیست آلودگی بیش از حد را نشان می‌دهد، خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر نمونه‌برداری دیگری انجام شده که در روزهای آینده نتیجه مشخص می‌شود و طبق تعریف‌های صورت گرفته نتیجه این نمونه‌برداری نیز آلودگی بالاتر از استاندارد را نشان خواهد داد.
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی از حضور کارشناسان اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی برای ارزیابی اقدامات رفع ایرادات تصفیه‌خانه فاضلاب شهری و ساماندهی زباله‌گاه اهر در روزهای آینده در شهرستان اهر خبر داد و یادآور شد: شهرستان اهر از نظر جایگاه زیست محیطی برای اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی حائز اهمیت بوده و سعی می‌کنیم تا از آلایندگی‌های زیست محیطی این شهرستان جلوگیری کنیم، به همین خاطر کارشناسان و مدیران محیط زیست استان برای ارزیابی دقیق اقدامات جهت رفع ایرادات و آلایندگی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری و ساماندهی زباله‌گاه اهر در شهرستان حضور می‌یابند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست اهر نیز در این ارتباط گفت: چندی پیش از خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری که به رودخانه «اهرچای» ریخته می‌شود نمونه‌برداری انجام دادیم و نتیجه آزمایش سه برابر بودن آلودگی آب فاضلاب را نشان می‌داد.

عبدالرضا کلانتری در جلسه مشترک پدافند غیرعامل و پیشگیری از جرایم دادگستری شهرستان اهر که با محوریت بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر برگزار شد، اظهار کرد: تمامی نقاطی که انتظار می‌رفت منشأ بوی نامطبوع باشد را با همکاری کارشناسان بهداشت محیط مورد پایش مداوم قرار دادیم و منشأهای بو را در ده‌ها نقطه شناسایی کردیم.

وی ادامه داد: علی‌رغم تأکیدها و اعلام نقاط منشأ بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر؛ هنوز اقدام به خصوصی از دستگاه‌های ذی‌ربط صورت نگرفته است، هرچند شهرداری اهر در ساماندهی زباله‌گاه یکسری اقدامات انجام داده است.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ایرنا