۱۹۸ متخلف زیست‌محیطی در آذربایجان‌شرقی دستگیر شدند
۱۹۸ متخلف زیست‌محیطی در آذربایجان‌شرقی دستگیر شدند

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: در ۶ ماه نخست سال جاری ۱۹۸ متخلف زیست محیطی در این استان دستگیر شدند.

به گزارش نهال امید، حسین فایق روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این مدت ۱۴۲  پرونده مربوط به جرایم زیست محیطی در مراجع قضایی تشکیل شده که از این تعداد ۲۳ فقره مختومه، ۱۱۸  فقره در جریان و یک پرونده نیز اعلام برائت شده است.

وی ادامه داد: در ۶ ماه نخست سال جاری ۲۴ مورد صید غیرمجاز آبزیان از رودخانه گزارش شده که از این تعداد ۷۶ قطعه ماهی رودخانه ای، ۱۷۸ قطعه ماهی سفید، ۴ قطعه ماهی زرد پر و ۳۰ قطعه ماهی سوف بود.

فایق با اشاره به ۵ مورد شکار غیر مجاز پرندگان در آذربایجان شرقی گفت: از این تعداد ۱۳ قطعه کبک و ۴ قطعه کبوتر بود.

وی اضافه کرد: از مجموع ۷ مورد شکار غیر مجاز پستاندارن یک راس کل وحشی، ۱۲ سرخرگوش، آهو و ۳ راس گراز گزارش شده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی افزود: در این ۴۷  شش مورد زنده گیری پرندگان نیز گزارش شده که از این تعداد ۱۰ قطعه عقاب طلایی، ۱۹ قطعه سارگپه، قرقی، ۲ قطعه حواصیل، ۲ قطعه دلیجه، ۲ قطعه بوتیمار، لک لک، ۶ قطعه جغد، ۸ قطعه کبک، ۱۳ قطعه سهره طلایی و عقاب تالابی بود.

وی با اشاره به گزارش ۹ مورد زنده گیری پستانداران، گفت: ۴ قلاده روباه، ۳ قلاده گرگ، بره میش و یک گلاده گربه وحشی کشف شد.

فایق اظهار کرد: در این مدت ۶  قبضه سلاح شکاری غیرمجاز، هشت قبضه سلاح شکاری مجاز، ۱۴ مورد ادوات و وسایل شکار کشف و ضبط شده است.

وی در خصوص آلودگی های زیست محیطی نیز افزود: در این خصوص ۵۰ پرونده تخلف تشکیل و ۲۴۵ مورد نیز اخطاریه زیست محیطی صادر شده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: در حوزه تخریب اراضی کشاورزی، زمین خواری و تخریب مرتع نیز ۵۴ پرونده تشکیل شده است.

وی میزان ضرر و زیان ناشی از این تخلفات را بیش از یک  میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال و میزان ضررو زیان وصولی را بیش از ۴۶۰ میلیون ریال اعلام کرد.

  • منبع خبر : ایرنا