کاهش تردد جاده‌ای در آذربایجان شرقی/ غربالگری کرونا انجام می‌شود
کاهش تردد جاده‌ای در آذربایجان شرقی/ غربالگری کرونا انجام می‌شود

استاندار آذربایجان شرقی از کاهش ترددهای جاده‌ای در این استان خبر داد و گفت: در بسیاری از محورها طرح محدودیت تردد نیز از روز گذشته اجرا می‌شود.

به گزارش نهال امید، محمدرضا پورمحمدی عصر امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از غربالگری کرونا در سطح استان خبر داد و گفت: در شهرها و روستاهای مختلف طرح غربالگری کرونا انجام می‌شود.

وی سپس به کنترل مسافران ورودی به استان نیز اشاره داشت و افزود: ۸۷۳ مورد مشکوک به کرونا در مبادی ورودی آذربایجان شرقی شناسایی شده است.

پورمحمدی با بیان اینکه غربالگری کرونا در ۱۱ نقطه از ورودی‌های استان در حال انجام است، گفت: طی این چند روز اول سال با غربالگری‌های انجام شده ۱۲۱ نفر به مراکز درمانی منتقل شدند تا قرنطینه شوند.

استاندار آذربایجان شرقی با اعلام اینکه شاهد کاهش روند مبتلایان و فوت شدگان به کرونا در استان هستیم، گفت: با ماندن در خانه می‌توانیم این زنجیره را قطع کنیم. ظرفیت استان و بیمارستان‌ها تکمیل نشده و حتی بیمارستان‌های خصوصی هم آماده شده‌اند تا در صورت نیاز به بیماران کرونایی خدمات ارائه دهند.

گفتنی است طبق اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی از یک‌هزار عبور کرده است.

دست ندادن و روبوسی نکردن، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون، ضدعفونی کردن دست‌ها و به هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان را گرفتن از راه‌های پیشگیری از بیماری کرونا است که همواره به عنوان ۶ گام آداب سرفه و بهداشتی نیز از آن یاد می‌شود.

علائم ویروس کرونا مشابه علائم آنفلوانزا اصلی است که چند ماه گذشته وجود داشت و تفاوت خاصی با هم ندارند که کرونا علائمی همانند تب، سرفه و در صورت وخیم بودن، علائمی مانند تنگی نفس و دردهای عضلانی را نیز در بر می‌گیرد.

گفتنی است، ویروس کرونا خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

مهر