همکاری مدیریت شهری تبریز و بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان افزایش می‌یابد
همکاری مدیریت شهری تبریز و بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان افزایش می‌یابد

با حضور رئیس شورای اسلامی شهر تبریز، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر و مدیران شهرداری تبریز تفاهم نامه همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر با بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان به امضا رسید.

به گزارش نهال امید، رییس شورای اسلامی شهر تبریز در این مراسم با بیان اینکه تفاهم نامه امضا شده زمینه همکاری متقابل شورای شهر و شهرداری تبریز و بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان را فراهم می‌کند، گفت: با تفاهم انجام گرفته شورای شهر و شهرداری تبریز در زمینه تولید محتوا، فرهنگ لغت ترکی آذربایجانی، دانشنامه متون آذربایجانی و متون درسی در قالب انیمیشن همکاری خواهند کرد.

شهرام دبیری با بیان این‌که زمینه همکاری از قبل وجود داشت، اما تفاهم نامه همکاری مستقیمی نبود، گفت: امضای تفاهم نامه برای اولین بار انجام می‌شود که موجب افزایش همکاری‌های دوطرف خواهد شد.

‌رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این مراسم با بیان این‌که هر زبانی چهار مهارت دارد، گفت: خواندن، نوشتن، گفتن و شنیدن چهار مهارت هر زبان است که در زبان ترکی آذربایجانی خواندن و نوشتن ضعیف است که باید نسبت به تقویت آن اقدام کرد.

محمدباقر بهشتی با اشاره به قول‌های انتخاباتی رئیس جمهور به مردم آذربایجان، گفت: رییس جمهور در زمان انتخابات قول داده بود دو کار مهم را در آذربایجان انجام دهد که یکی احیای دریاچه ارومیه و دیگری ایجاد فرهنگستان ترکی آذربایجانی بود که در حال حاضر به عنوان بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجانی در حال فعالیت است.

وی با بیان این‌که این بنیاد در چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان فعالیت کرده و شعبه دارد، گفت: مرکز پژوهش‌های شورای شهر تبریز نیز با هدف آینده نگری مدیریت شهری درحال فعالیت بوده و با امضای این توافق همکاری‌های تحقیقاتی و پژوهشی‌ بنیاد با این مرکز افزایش خواهد یافت.

وی گفت: تبریز به عنوان یک شهر تاریخی با جغرافیای ویژه و تاثیر گذاری در تاریخ ایران، به عنوان مرکز بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان انتخاب شده که تفاهم امروز موجب افزایش همکاری‌های پژوهشی خواهد شد.

رئیس بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان نیز در این مراسم با بیان اینکه به همت شورای اسلامی شهر و مرکز پژهش‌های شورای شهر تفاهم نامه جامعی در راستای فرهنگ سازی و انجام پژوهش‌های فرهنگی امضا شد، گفت: شهر تبریز به عنوان یک شهر پیشرو تاثیرگذار در فرهنگ و ادب آذربایجان است که شروع همکاری در قالب تفاهم نامه با مدیریت شهری این شهر بسیار خوب و مفید خواهد بود.

جواد شریف‌ نژاد با اشاره به اینکه بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان از سال ۹۴ شروع به کار کرده است، گفت: این بنیاد درحال حاضر در استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان شعبه دارد که به مباحث فرهنگی، ادبی و پژوهشی در راستای فرهنگ و ادب آذربایجان ورود کند.

وی با اشاره به اینکه به زودی یک شعبه بنیاد در تهران نیز افتتاح خواهد شد، گفت: شیوع کرونا موجب تاخیر در افتتاح این شعبه شده است.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین گروه هدف آموزش پذیر جامعه آموزش و پرورش و سپس دانشگاه است، گفت: در خصوص تهیه متون موجه تحقیقی در خصوص زبان آموزی زبان ترکی آذربایجانی اقدامات خوبی انجام شده و به دنبال امضای تفاهم نامه با آموزش و پروش هستیم؛ این تفاهم‌نامه در چهار اداره کل چهار استان امضا خواهد شد و شعبه‌های بنیاد در استان‌ها پیگیر اجرای این تفاهم نامه‌ها خواهند بود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز، شریف‌نژاد با اشاره به فعالیت‌های بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان، گفت: درحال تدوین دانشنامه، فرهنگ لغت وکتاب‌های منبع مختلف در خصوص فرهنگ، زبان و ادب آذربایجان هستیم.

  • منبع خبر : ایسنا