هزینه کرد ۴۰۰ میلیارد ریالی برای فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت
هزینه کرد ۴۰۰ میلیارد ریالی برای فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت

معاون شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر خبر داد و گفت: برای این طرح تاکنون ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

به گزارش نهال امید، حسام مقدمعلی در بازدید از ساخت فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مجتمع نفلین سینیت کلیبر تنها یکی از واحدهای تابعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بوده و کاملاً دولتی است که در یک مزایده به شرکتی صاحب صلاحیت واگذار شد.

معاون شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ادامه داد: این شرکتی که در مزایده واگذاری مجتمع نفلین سینیت کلیبر برنده شده است، توانست برای توسعه هرچه بیشتر این مجتمع از سرمایه‌گذاران ایرانی و چینی نیز استفاده کند.

وی افزود: یکی از سیاست‌های دولت این بود که فعالیت‌های معدنی به بخش خصوصی واگذار شود و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بر اساس تصمیم دولت، برون‌سپاری فعالیت‌ها را در اولویت کاری قرار داد که واگذاری مجتمع نفلین سینیت کلیبر به بخش خصوصی در راستای اجرای سیاست‌های دولت بوده است.

مقدمعلی بابیان اینکه در واگذاری فعالیت‌های معدنی به بخش خصوصی، بر حفظ وضعیت تولید و تسهیل سرمایه‌گذاری تاکید داریم، گفت: از این‌رو دولت مصمم است تا زمینه حضور سرمایه‌گذاران و فعالیت آنها را در حوزه تولید و اشتغال فراهم کند.

معاون بهره‌برداری و اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر خبر داد و گفت: تا تکمیل فاز توسعه‌ای، میزان تولید محصول نفلین سینیت کیفی در مجتمع نفلین سینیت کلیبربه ۱۵۰ هزار تن خواهد رسید.

وی تصریح کرد: تا به حال حدود ۴۰ میلیارد تومان به صورت ریالی و ارزی در فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر هزینه شده است که برای تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه بایستی حدود ۲۰ میلیارد تومان دیگر نیز هزینه شود.

مقدمعلی اضافه کرد: محصول تولیدی مجتمع نفلین سینیت کلیبر نویدبخش این است که ایران با داشتن ذخایر غنی و تولید محصول با کیفیت به قطب تولید نفلین سینیت در دنیا تبدیل خواهد شد.

معاون بهره‌برداری و اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، دلیل تأخیر در اجرا و تکمیل فاز توسعه‌ای مجتمع نفلین سینیت کلیبر را تحریم‌های آمریکا و شیوع ویروس کرونا عنوان کرد و یادآور شد: تحریم‌های آمریکا در تأمین تجهیزات صنایع معدنی به مشکلات را به وجود آورده است.