هر نوع درد بدن بدون علت، مشکوک به کرونا تلقی شود
هر نوع درد بدن بدون علت، مشکوک به کرونا تلقی شود

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: هر نوع بدن دردی که علت آن مشخص نباشد، هر نوع تب (حتی ۳۷ درجه)، هر نوع لرز و آب ریزش بینی مشکوک به کرونا تلقی شوند.

به گزارش نهال امید، دکتر مهدی حق دوست با بیان این مطلب اظهار کرد: هر فردی که علایمی مانند خستگی بدون علت و آبریزش بینی دارد، باید از ماسک استفاده کرده و فاصله را رعایت و بررسی کند تا اثبات شود که این علایم مربوط به کرونا نیستند.

وی خاطرنشان کرد: علایم بیماری در طول هفته‌های گذشته بسیار تغییر کرده، اما الگوی مرگ و میر تغییری نکرده است.

وی متذکر شد: بر خلاف تصور عموم که فکر می‌کنند ویروس، ضعیف‌تر شده، فقط رفتار ویروس تغییر کرده است و بیماران بیشتر با علایم گوارشی مانند اسهال مراجعه می‌کنند.

حقـدوست گفت: با توجه به قرار گرفتن در آستانه فصل گرما بسیاری از بیماران تصور می کنند که دچار اسهال عفونی فصل گرما شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: درصد زیادی از بیماران فقط یک روز دچار آبریزش بینی، درد بدن و تب و لرز می‌شوند و آن را با سرما خوردگی معمولی اشتباه می‌گیرند، در حالی که این علایم کرونا بوده و مبتلایان ممکن است تا ۲۰ روز این بیماری را به اطرافیانشان منتقل کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی اضافه کرد: بیماران زیادی به ما مراجعه می‌کنند که چند روز قبل دچار تب و لرز کوچکی شده و آبریزش بینی داشته‌اند، اما الان حالشان خوب است، این علایم مربوط به کرونا هستند.

وی متذکر شد: بیماری به شدت مسری است و حتی اگر مبتلایان علایم خفیفی داشته باشند، پدر و مادرها و افراد مسن بسیار در خطر هستند.

وی افزود: رفتار ویروس به تازگی به قدری موذیانه است که از تنگی نفس و سرفه‌های شدید به سمت علایم خفیف سرماخوردگی تغییر پیدا کرده است.

حقدوست در ادامه در پاسخ به این که ۳۰ الی ۴۰ درصد بیماران دچار تب بسیار خفیفی می‌شوند، اظهار کرد: بیش از ۶۰ درصد بیماران تب نداشتند و تب سنجی به تنهایی برای تشخیص کرونا کافی نیست. نمی‌توان گفت که تمامی بیماران کرونایی تب و لرز دارند.

حقدوست اظهار کرد: رفتار تمامی ویروس‌ها به گونه‌ای است که هنگام انتقال از یک انسان به انسان دیگر رفتارشان تغییر و جهش پیدا می‌کنند، به عنوان مثال در اسفند ماه تنها دو درصد افراد دچار از دست دادن حس بویایی و چشایی می‌شدند، اما هم اکنون ۳۰ الی ۴۰ درصد بیماران با کاهش حس چشایی و بویایی مواجه هستند.

وی در خاتمه بیان کرد: هر فرد مبتلا در صورت عدم استفاده از ماسک می‌تواند در طول یک هفته حداقل ۲۰ نفر را آلوده به کرونا کند.

  • منبع خبر : ایسنا