نفس تبریز باز هم تنگ شد
نفس تبریز باز هم تنگ شد

هوای تبریز برای دومین روز پیاپی برای گروه‌های حساس ناسالم است.

به گزارش نهال امید، مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی با اعلام این خبر اظهار داشت: میزان ذرات معلق در هوا و شاخص کیفیت لحظه ای هوای تبریز در زمان حاضر ۱۲۰ پی پی ام است.

حمید قاسمی ادامه داد: وضعیت هوا برای گروه های حساس ناسالم است، مردم از ترددهای غیرضروری و فعالیت طولانی در فضای باز خودداری کنند.

قاسمی بر ضرورت استفاده از حمل و نقل عمومی در شهر تاکید داشت و ادامه داد: باید کودکان و بیماران قلبی و ریوی از حضور در مکان های باز خودداری کنند و مردم نیز از خودروهای شخصی استفاده نکنند تا همچون چند روز گذشته وضعیت هوا به وضعیت سالم برسد. امیدواریم شهروندان با رعایت نکات زیست محیطی و استفاده نکردن از خودروهای شخصی درجهت کاهش شاخص آلودگی هوای تبریز گام بردارند.

او افزود: براساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم، ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

  • منبع خبر : شهریار