معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی: طرح‌های شهری متناسب با شرایط هر منطقه تهیه شود
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی: طرح‌های شهری متناسب با شرایط هر منطقه تهیه شود

تبریز- معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: در تهیه طرح‌های توسعه شهری باید متناسب با شرایط هر منطقه طرح‌های کاربردی تهیه شود و صرفاً اتکا به مسائل تئوریک ما را دچار مشکل می‌کند.

به گزارش نهال امید ،جواد رحمتی دیشب در جلسه کارگروه امور زیربنایی، توسعه شهری و روستایی، آمایش سرزمین و محیط زیست استان، با اشاره به تفاوت ماهوی شهرها از نظر کالبدی، طبیعی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، گفت: نباید نسخه یکسانی برای همه شهرها نوشت و در تعیین نیازهای توسعه‌ای هر شهر نگاه و تصمیم‌های کلیشه‌ای داشت.

وی اضافه کرد: متأسفانه مشاوران با فشار مدیران شهری و منطقه‌ای به بهانه امنیتی شدن ساخت‌وسازهای غیرمجاز، به جای توجه علمی به توسعه شهر و تعیین جهات مناسب توسعه، ابتدا ساخت‌وسازهای خلاف قانون را داخل محدوده کرده و سپس به سراغ نقاط دیگر توسعه می‌روند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه شهرداری‌ها مسئول اصلی حفاظت از شهر هستند، افزود: شهرداری‌ها باید با استفاده از ابزارهای لازم مانع ساخت‌وسازهای غیرمجاز شوند.

رحمتی با تاکید بر اهمیت ممانعت از هرگونه ساخت‌وساز غیرمجاز در شهرها، گفت: حفظ باغات و توسعه فضای سبز نیز باید در تمامی تصمیم‌گیری‌های شهری مورد توجه مسئولان باشد.

وی افزود: متأسفانه در طول سال گذشته، ساخت‌وسازهای غیرمجاز و غیراصولی به صورت فزاینده افزایش یافته که باید با جسارت در مقابل چنین اقدامات غلطی بایستیم.

در این جلسه طرح جامع توسعه و عمران شهر عجب‌شیر و پروژه بزرگراه شبستر-تبریز مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

  • منبع خبر : مهر