مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان: سرانه فیزیکی فضای فرهنگی آذربایجان شرقی ۴ سانتی متر است
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان: سرانه فیزیکی فضای فرهنگی آذربایجان شرقی ۴ سانتی متر است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به فقر فضای فرهنگی در استان، گفت: سرانه فیزیکی فضای فرهنگی آذربایجان شرقی در خوشبینانه‌ترین حالت، به چهار سانتی مترمربع می‌رسد که در مقابل استاندارد 70 سانتی متری، رقم بسیار ناچیزی است.

به گزارش نهال امید، محمد محمدپور در دیدار روح الله متفکر آزاد، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو با وی، اظهار کرد: آثار و تولیدات فرهنگی و هنری و مصرف عمومی آن‌ها، در ایجاد آرامش، نشاط و گسترش سرمایه های اجتماعی و پیشگیری و کنترل معضلات جامعه تأثیرات شگرفی دارند.

وی با اشاره به پیشینه فرهنگی و تمدنی آذربایجان شرقی و تبریز، خاطر نشان کرد: استان آذربایجان شرقی در حال حاضر نیز از بابت نیروی مستعد انسانی و چهره‌های فعال و شاخص در بخش فرهنگ و هنر از غنای بالایی برخوردار است که به مثابه سرمایه‌های تمام نشدنی، می‌توانند در این حوزه تاثیرگذار باشند.

خسارت ۱۵۰ میلیاردی کرونا به بخش فرهنگ و هنر استان

مدیر کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی با اشاره به نقش ارزنده اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در مدیریت بحران کرونا، گفت: در بحران کرونا، مشاغل و صنوف مختلفی در سطح کشور آسیب دیدند که در این میان آسیب حوزه فرهنگ و هنر بسیار جدی بود و طبق برآوردها، بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان خسارت به صورت مستقیم در سطح استان به این بخش وارد شد.

وی در ادامه با طرح برخی محدودیت‌ها و تنگناهای حوزه فرهنگ و هنر استان اظهار کرد: با وجود فعالیت اداره کل در ۴۰ حوزه مختلف بسیار مهم و تأثیرگذار، ده‌ها انجمن و بیش از سه هزار واحد و صنف، ده‌ها هزار فعال و کنشگر فعال فرهنگی و هنری و رسانه‌ای و همچنین مواجهه با موضوعات و معضلات مختلف فرهنگی و اجتماعی، کل اعتبارات فعالیتی و حمایتی فرهنگی استان در موافقت نامه و بودجه سنواتی، یک میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه بخش فرهنگ و هنر می‌تواند در تولید ناخالص داخلی و ملی، سهم داشته باشد، گفت: این حوزه قابلیت لازم را برای تبدیل شدن به منبع عظیم و پویای قابل اتکا در اقتصاد کشور دارد.

محمدپور گفت: سیاست اصولی و آینده نگر دولت تدبیر و امید، کاهش اتکای اقتصاد به نفت و شناسایی ظرفیت‌های جدید در این حوزه بود و هست و در همین راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اقتصاد فرهنگ و هنر و تقویت و توسعه کسب و کارهای فرهنگی و هنری را در کانون توجه خود قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه کار فرهنگی وهنری باید شغل رسمی محسوب شود، گفت: متاسفانه عملا در کشور، کار هنری یک فعالیت تفننی محسوب می‌شود، در حالی که باید به عنوان یک شغل رسمی به آن توجه شود که در این صورت می‌تواند برای فرد و کشور، ارزش افزوده داشته باشد که این امر نیز مستلزم ورود مجلس و نمایندگان محترم و ایجاد ساز و کارهای قانونی است.

پروژه‌های مهم بخش فرهنگ و هنر استان

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، محمدپور در خصوص پروژه های مهم در دست اجرای فرهنگی و هنری استان گفت: موزه هنرهای معاصر، تالار مرکزی تبریز و ساماندهی مقبره الشعرا از جمله طرح‌های مهم فرهنگی استان بلکه کشور به شمار می‌روند که از نمایندگان محترم استان انتظار می‌رود همراهی و اهتمام لازم را برای تأمین بودجه و منابع مالی لازم این پروژه‌ها اعمال کنند.

  • منبع خبر : ایسنا