ضرورت حفظ و حراست از زیست‌بوم‌های طبیعی آذربایجان شرقی
ضرورت حفظ و حراست از زیست‌بوم‌های طبیعی آذربایجان شرقی

استاندار آذربایجان شرقی حفظ و حراست از زیست‌بوم‌های طبیعی و محیط زیست را وظیفه‌ای همگانی دانست و بر تلاش همه‌جانبه برای جلوگیری از آسیب رساندن به این نعمت‌های خدادادی تاکید کرد.

به گزارش نهال امید، محمدرضا پورمحمدی ظهر امروز در دیدار مدیران اداره کل حفاظت محیط زیست استان به مناسبت روز جهانی محیط زیست، با قدردانی از تلاش‌های محیط‌بانان و فعالان این حوزه، گفت: هدف اصلی توسعه در جوامع، تأمین رفاه بیشتر برای مردم است که بدون توجه به طبیعت و حراست از مواهب طبیعی، امکان دست‌یابی به توسعه پایدار، ممکن نیست.

وی با بیان اینکه در طول سالیان متمادی، محیط زیست در جای‌جای کره زمین مورد بی‌مهری قرار گرفته است، ادامه داد: افزایش گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن بی‌رویه زمین، نتیجه بی‌مبالاتی و غفلت بشر از رفتار صحیح با طبیعت است.پورمحمدی اظهار داشت: افراط و تفریط انسان‌ها در بهره‌برداری از طبیعت، نابودی بسیاری از مواهب و سرمایه‌های طبیعی را به دنبال داشته است که نمونه آن را در خشک شدن دریاچه ارومیه شاهد بودیم.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر نقش مهم سازمان‌های مردم‌نهاد در جلوگیری از وارد ساختن خسارت به طبیعت، گفت: خوشبختانه باور عمومی مردم به حفظ محیط زیست و جلوگیری از ورود آسیب به طبیعت، روزبه‌روز افزایش می‌یابد.

نابودی محیط زیست به بهانه ایجاد اشتغال صحیح نیست

پورمحمدی با بیان اینکه محیط زیست، خط قرمز توسعه پایدار است، افزود: نابودی محیط زیست به بهانه اشتغال و توسعه اقتصادی صحیح نیست و امور اقتصادی باید با کمترین دست‌درازی و صدمه به طبیعت انجام شود.وی، به آتش‌سوزی سال گذشته در بخشی از جنگل‌های ارسباران اشاره کرد و افزود: ناملایمات گذشته باید درس عبرتی باشد تا بتوان از بروز اتفاقات مشابه جلوگیری کرد.

پورمحمدی، حفاظت از محیط زیست را یکی از اولویت‌های اصلی مدیریت ارشد استان برشمرد و ادامه داد: گسترش خدمات الکترونیک و صرفه‌جویی در مصرف کاغذ یکی از اقدامات مهم در راستای حفاظت از محیط زیست است که به عنوان نمونه، تنها با اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیک توسط اداره کل بیمه سلامت، در مصرف سه میلیون برگ کاغذ در استان صرفه‌جویی شده است.

وی افزود: اقدامات دیگری نظیر آغاز کاشت بیش از یک میلیون اصله نهال در تبریز، نویدبخش توسعه سرانه فضای سبز در سال‌های آینده است.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اجرای برنامه‌های مرتبط با محیط زیست همچون آمایش سرزمین، گفت: استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت علمی و تخصصی دانشگاه‌ها و مراکز علمی در فعالیت‌های اداره کل محیط زیست، ضروری است.

پورمحمدی افزود: اداره کل محیط زیست استان، متشکل از کارشناسان خبره‌ای است که به صورت شبانه‌روزی برای حفظ و حراست از محیط زیست تلاش می‌کنند.

جهش تولید و حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز در این جلسه اظهار داشت: به دلیل اهمیت محیط زیست در جمهوری اسلامی ایران، هفدهم تا ۲۳ خرداد ماه به عنوان هفته محیط زیست نام‌گذاری شده است.

حمید قاسمی افزود: جهش تولید و حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار ایران، شعار امسال هفته محیط زیست است.