زنان خانه‌دار، صدرنشین آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی
زنان خانه‌دار، صدرنشین آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی

زنان خانه دار آذربایجان شرقی در حالی در صدر آمار ابتلا به کرونا قرار دارند که ۲۸ درصد مبتلایان به این بیماری را تشکیل می‌دهند.

به گزارش نهال امید، آذربایجان شرقی این روزها در شرایطی همچنان با دشواری های کرونا دست به گریبان است که آمار مبتلایان در آن روند صعودی دارد و در این بین زنان خانه دار صدر آمار مبتلایان به کرونا را به خود اختصاص داده اند.

این در حالی است که زنان خانه دار بیش از دیگر اعضای خانواده در خانه بسر می برند و کمتر در فضاهای عمومی حضور دارند ولی براساس آمار بیشترین مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ از بین این قشر از جمعیت بوده است.

فهیمه ۴۲ ساله، یکی از زنان خانه دار تبریز در این خصوص گفت: از همان روزهای نخست که در مورد شیوع این ویروس اطلاع رسانی شد، در خانه ماندم و من که روزهای آخر هفته را همیشه به خانه مادرم می رفتم، اکنون ۵ ماه است که نرفته ام.

وی ادامه داد: دختر ۱۴ ساله و پسر ۱۸ ساله ام را نیز در این مدت محدود کردم و نگذاشتم از خانه بیرون بروند و تلاش کردم فرزندانم را با در خانه ماندن از گرفتاری به این بیماری در امان نگه دارم.

فهیمه افزود: با گذشت ۵ ماه از اینکه خودمان را در خانه حبس کرده ایم، خسته شده ایم، ولی باید مراعات کرد.

رباب نیز که یکی از مادران باردار در دوران کرونا است گفت: متاسفانه دوران بارداری من مقارن شد با شیوع بیماری کرونا در کشور و من در اوایل بسیار استرس داشتم.

وی ادامه داد: اوایل خیلی ترس داشتم و از اینکه بهترین روزهای زندگی ام را باید در خانه و با ترس از ابتلا به کرونا بگذرانم، بسیار ناراحت بودم.

رباب اظهار کرد: من و خانواده ام در این مدت تمام مواردی را که از سوی وزارت بهداشت اعلام شده بود، رعایت کردیم تا گرفتار نشویم ولی در عجبم که چگونه برخی از افراد بدون هیچ ملاحظاتی در اماکن عمومی حاضر می شوند.

زهرا نیز که بعد از مدتها مراعات و دوری از فضاهای عمومی درگیر بیماری شده است، گفت: در ۵ ماه گذشته تمام موارد بهداشتی را رعایت کردم و هر چه از بیرون به خانه می آمد را می شستم و ضدعفونی می کردم و حتی از مراسمات و دیدارهای خانوادگی دوری کردم.

وی ادامه داد: اما دیگر خسته شده بودم و دلم برای حضور در دروهمی های دوستانه و خانوادگی تنگ شده بود ، در یکی از همین دورهمی های دوستانه که بعد از ۵ ماه برپا شد، من و سه نفر دیگر از دوستانم به کرونا مبتلا شدیم.

زهرا اضافه کرد: از وقتی که متوجه شدم بویایی خود را از دست داده ام، بلافاصله با خانه ماندن و دوری از نزدیکان خود را قرنطینه کردم و تلاش می کنم با بیماری مبارزه کنم، ولی سخت است.

۲۸ درصد مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی زنان خانه دار هستند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در آذربایجان شرقی رعایت پروتکل های بهداشتی نسبت به کل کشور خوب است.

دکتر عباسعلی درستی در خصوص آمار مبتلایان به کرونا بر اساس مشاغل، افزود: بیشترین درصد ابتلا به کرونا را  زنان خانه دار با ۲۸ درصد به خود اختصاص داده اند و  پس از آنها ۰.۸ درصد بنگاه های املاک و خودرو ، ۵.۵ درصد مربوط به دانش آموزان، ۲.۲ درصد دانشجویان، ۰.۲ درصد مربوط به زندانیان است.

وی ادامه داد: همچنین سربازان ۰.۳ درصد، کادر بهداشت ۰.۵ درصد، کادر درمان ۱۰ درصد، نظامیان ۱.۳ درصد و کشاورزان و دامداران یک درصد و کارمندان بانک ۰.۴ درصد ، کارکنان ادارات حدود ۱۱ درصد و کارگران شرکت‌های مواد غذایی حدود ۰.۵ درصد از موارد مثبت بیماری را شامل می‌شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: متاسفانه مردم از اهمیت موضوع شیوع کرونا کمی غافل شده‌اند و رفع محدودیت‌های اقتصادی و اجتماعی توسط مسئولان برای کم‌تر شدن مشکلات، مردم را به اشتباه انداخته است.

وی افزود: رفع محدودیت‌ها باعث شده تا مردم تصور کنند که کرونا کنترل شده است.

وی با تاکید بر لزوم ضرورت استفاده از ماسک برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا گفت: سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده اگر فاصله اجتماعی به درستی رعایت نشود، بیماری قابل کنترل نخواهد بود.

درستی تاکید کرد: فاصله گذاری هوشمند و پروتکل‌های بهداشتی باید در تمامی فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی و حتی در صورت حضور کوتاه مدت در بیرون و جاهایی مانند نانوایی و بازار رعایت شوند.

وی گفت: متاسفانه اگر شهروندی بر اثر رعایت نکردن بهداشت و فاصله به کسی اعتراض کند، طرف مقابل گله‌مند می‌شود، در حالی که رعایت یک و نیم تا دو متری ضروری است.

وی بیان کرد: رعایت بهداشت فردی به ویژه هنگام حضور در مجامع عمومی، رعایت فاصله و شستن دست‌ها با آب و صابون و ضدعفونی با الکل، سه راهکار لازم برای کنترل بیماری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز متذکر شد: اگر مردم رعایت می‌کردند، شاید شرایط فصلی به کنترل بیماری کمک می‌کرد، اما عدم رعایت مردم باعث شد تا شرایط بیماری در استان تغییر یابد.

وی در خاتمه گفت: با رعایت سه اصل استفاده از ماسک، رعایت فاصله و شست و شوی دست‌ها قطعا بیماری قابل کنترل است.

جمعیت زیاد دلیل آمار بالای ابتلای جمعیت بالای زنان خانه دار به کروناست

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریزاظهار کرد: آمار جمعیت زنان خانه دار در استان آذربایجان شرقی بالاست، پس می توان گفت تعداد مبتلایان به این بیماری نیز از بین این جمعیت میزان بالایی خواهد بود.

سیمین خیاط زاده با رد هر ادعایی در خصوص ذکر هر علت دیگر و چرایی بالا بودن آمار مبتلایان به کرونا در بین زنان خانه دار گفت: هیچ گونه شواهدی در خصوص چرایی این موضوع وجود ندارد و هر گونه ادعایی مبنی بر چرایی آن نیز غیر علمی خواهد بود.

وی ادامه داد: فعلا تنها دلیل بالا بودن آمار مبتلایان تعداد زیاد جمعیت زنان خانه دار در استان است و نمی توان گفت به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و حضور در اماکن عمومی آمار آنها بالاست ، در این صورت سایر مشاغل که بیشتر بیرون از خانه هستند و در تماس با دیگر افراد هستند باید بیشترین آمار را به خود اختصاص می دادند.

خیاط زاده افزود: برای یافتن دلیل علمی این موضوع باید از بین زنان خانه دار ۲ گروه شاهد و مورد انتخاب و بررسی های علمی انجام شود تا مشخص شود آیا می توان ادعاهایی دیگری مطرح کرد. 

وی ادامه داد: در تمام مراکز بهداشتی استان برای مادران باردار و زنان سالمند دستورالعمل و برنامه های خاص آموزشی ارایه می شود که به زنان سالمند از طریق تلفن اطلاع رسانی و آموزش داده می شود.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تب و لرز، تنگی نفس، از دست دادن حس چشایی و بویایی ، اسهال های شدید که علت خاص مسمومیت نداشته باشد، سرفه های خشک تحریکی به همراه گلو درد، خستگی و کوفتگی و دردهای عصلانی از جمله علایم این بیماری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

جنسیت در ابتلای به کرونا دخیل نیست 

دبیر علمی کمیته درمان ستاد فرماندهی کرونا ویروس در آذربایجان شرقی نیز با تاکید بر اینکه هیچ گونه تغییری در علایم ویروس ایجاد نشده است، به ایرنا گفت: ویروس کووید  ۱۹ می تواند تمامی ارگان های بدن را در همه اقشار جامعه اعم از زن و مرد درگیر کند.

دکتر تقی زادیه ادامه داد: زنان خانه دار نیز مانند دیگر اقشار جامعه در معرض ابتلا به کرونا هستند و با هر بار رفت و آمد اعضای خانواده به داخل منزل با خطر مبتلا به کرونا مواجه می باشند.

وی گفت: ویروس کووید ۱۹ با درگیری مجاری تنفسی همچون سرفه، تنگی نفس و درد سینه ، درگیری سیستم گوارشی همچون تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال، علایم مغزی همچون کاهش هوشیاری و درگیری قلب به صورت دردسینه و نارسایی قلبی خود را نشان دهد.

وی افزود: ویروس کرونا همانند سایر ویروس ها می تواند عضلات را درگیر کرده و دردهای شدید عضلانی، تب و خستگی در فرد ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه جنس ویروس کرونا از ویروس سرماخوردگی است، ادامه داد: درمان خاصی برای این ویروس وجود ندارد، ولی درمان های کمکی وجود دارد که تمامی داروهای مورد استفاده در جهان در کشور ما نیز وجود دارد ولی اینکه کدام دارو مرگ و میر را کاهش می دهد تا کنون ثابت نشده است.

دبیر علمی کمیته درمان ستاد فرماندهی کرونا ویروس در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه این ویروس به سایر ارگان های بدن حمله می کند، گفت: عمده ترین ارگانی که مورد حمله قرار می گیرد، ریه است که باعث التهاب و نارسایی تنفسی می شود .

  • منبع خبر : ایرنا