دُم شیر گیاه بسیار سودمندی در آرام کردن ضربان قلب است
دُم شیر گیاه بسیار سودمندی در آرام کردن ضربان قلب است

دُم شیر خاصیتی مانند پونه سا دارد. این بدان معنی است که مصرف دُم شیر می‌تواند به آرام کردن ضربان قلب که ناشی از مشکلات تیروییدی است، کمک کند. این خاصیت بی نظیر دم شیر باعث شده تا سازمان حمایت از بیماران قلبی، این گیاه را در میان 10 ماده برتر غذایی، برای بیماری‌های قلبی معرفی کند. محققات بر این عقیده اند مصرف این گیاه دارویی نقشی اساسی در جلوگیری از بیماری‌های قلبی دارد.

به گزارش نهال امید، دُم شیر نوعی گیاه یک ساله، علفی و پایا است که به خانواده نعنایان تعلق دارد. این گیاه با توجه به منطقه‌ای که در آن رشد کرده، از ۵۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر ارتفاع پیدا می‌کند. معمولاً دم شیر به صورت خودرو و وحشی عمل می‌آید اما زنبور داران به دلیل این که این گیاه به شدت عسل آور است.
خواص ضد اسپاسم، ضد فشار خون، تحریک کننده و دیورتیک این گیاه دارویی باعث شده تا از آن در ساخت و تهیه بسیاری از داروها استفاده شود.
دون هیچ تردیدی مهم‌ترین خاصیتی که به این گیاه نسبت می‌دهند، کاهش اضطراب و استرس است. تحقیقات حاکی از این است که مصرف دمنوش های این گیاه تأثیر شگفت انگیزی در از بین بردن استرس دارد چرا که ترکیبات ارگانیک موجود در دُم شیر قادر هستند ترشح هورمون کورتیزول را کاهش بدهند. این موضوع می‌تواند به صورت موثری در درمان میگرن نیز نقش داشته باشد چرا که مهم‌ترین عامل ایجاد کننده میگرن نیز، استرس است. بسیاری این خاصیت
دمنوش دُم شیر را با چای بابونه مقایسه می‌کنند.
سرطان یکی از بیماری‌های مزمن بسیار خطرناک است به طوری که تا به حال بیش از ۲۰۰ میلیون نفر به خاطر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. متاسفانه این روزها به دلیل تغییر عادت‌های صحیح سبک زندگی، این بیماری در حال ازدیاد است. بیماری سرطان به دلیل رشد بیش از اندازه سلول‌های سالم بدن ایجاد می‌شود. مهم‌ترین عاملی که در این زمینه نقش دارد، رادیکال‌های آزاد هستند که سلول‌ها را اکسیده می‌کنند. آنتی اکسیدان های موجود در دُم شیر قادر هستند تا فعالیت این رادیکال‌ها را کاهش بدهند. این موضوع می‌تواند در نهایت به جلوگیری از سرطان و سایر بیماری‌های مزمن منجر شود.
یکی از اصلی‌ترین جنبه‌های حفظ سلامت عمومی، خواب کافی است. اگر شما در طول شب نتوانید خواب مورد نیاز بدن خود را تأمین کنید، با مشکلات متعدد و خطرناکی مواجه می‌شوید. به حداقل رساندن استرس و اضطراب می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی زمان به خواب رفتن بگذارد. مصرف یک فنجان چای دُم شیر می‌تواند ذهن آشفته شما را تسکین دهد و به همین روش در خوابیدن کمک کند.

  • نویسنده : امیرمسعود طایفه سلطانخانی
  • منبع خبر : نهال امید