دوگانگی در اجرای سیاست‌ها، مانع تولید است
دوگانگی در اجرای سیاست‌ها، مانع تولید است

استاندار آذربایجان شرقی دوگانگی و تضاد در سیاست‌های اقتصادی را از موانع اصلی رونق تولید عنوان کرد و گفت: تمرکزگرایی و عدم واگذاری اختیارات به استان‌ها از دیگر مشکلات این بخش است.

به گزارش نهال امید، محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با انتقاد از انحصاری بودن واردات نهاده‌های دامی و برخی اقلام خاص، اظهار کرد: این موضوع را بارها تذکر داده‌ایم، اما هنوز اتفاقی نیفتاده است و متأسفانه واردات برخی اقلام خاص نظیر نهاده‌های دامی در اختیار چند نفر خاص است.

وی افزود: در شرایطی که برخی افراد با استفاده از ارز دولتی اقدام به واردات نهاده‌ها می‌کنند، به تولیدکنندگانی که بدون درخواست ارز، قصد واردات دارند مجوز داده نمی‌شود که این دوگانگی و تضاد در اجرای سیاست‌ها مانع مهمی بر سر راه تولید است.

پورمحمدی با تأکید بر اینکه انحصار در واردات نهاده‌های دامی باید رفع شود، افزود: موضوع منطقه‌ای شدن صدور مجوز واردات را به مراجع تصمیم‌گیر پیشنهاد و تحقق آن را پیگیری خواهیم کرد.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین از همکاری و تعامل سیستم بانکی استان با بخش تولید قدردانی کرد و گفت: بانک‌ها انصافاً همکاری خوبی با تولیدکنندگان داشته‌اند؛ اما برخی از موارد در اختیار بانک‌های استان نیست.

پورمحمدی با اشاره به تصمیمات دولت برای حمایت از واحدهای تولیدی آسیب‌دیده از کرونا، گفت: افزایش رسته‌های شغلی آسیب‌دیده، بخشودگی جرایم بانکی و معافیت‌های مالیاتی پیشنهادهای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان است که به ستادهای ملی اعلام خواهد شد.

وی همچنین نسبت منابع و مصارف بانک‌های دولتی استان را قابل قبول دانست و گفت: نسبت مصارف به منابع بانک‌های خصوصی استان کمتر از سه درصد است که این نسبت باید اصلاح شود.

یوسف داودی، رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی و نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه آمادگی نمایندگان استان را برای پیگیری حل مشکلات بخش خصوصی استان اعلام کرد و گفت: با تمام وجود در خدمت فعالان بخش تولید هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز هم در تشریح عملکرد شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان در سال ۹۸، گفت: در سال گذشته ۹ جلسه این شورا برگزار شد که ۴۵ مصوبه ملی و ۵۲ مصوبه استانی داشت.

یونس ژائله گفت: انتقال سپرده‌های مردم به بانک‌های خصوصی به استان از جمله مصوبات این شورا در سال گذشته بود که منجر به ابلاغ مصوبه ملی مبنی بر جذب ۵۰ درصد از منابع این بانک‌ها در استان شد.

وی با بیان اینکه برخی از مصوبات نیز به دلیل شرایط اقتصادی و شیوع بیماری کرونا اجرا نشد، افزود: ایجاد پنجره واحد سرمایه‌گذاری با هدف تسریع در صدور مجوزها یکی از این مصوبات بود که امسال اجرای آن در ۵ استان از جمله آذربایجان شرقی الزامی شده است.

ژائله همچنین معوقات بانکی، کمبود نقدینگی، قطع زنجیره تأمین و کاهش ظرفیت تولید به دلیل عدم تأمین مواد اولیه را از جمله مهم‌ترین مشکلات بخش تولید پس از شیوع بیماری کرونا اعلام کرد و خواستار حمایت دولت از واحدهای تولیدی آسیب‌دیده از کرونا شد.

  • منبع خبر : ایسنا